Jste zde

Starou kosmetiku nevyhazujte! Její zbytky pomůžou třeba s úklidem

staré stíny Zdroj: Shutterstock
Taky se vám to v kosmetické taštičce hemží zbytky starých laků? Ve skříňkách se hromadí šampony, které vám tam úplně nesedly a kosmetický stolek máte plný poloprázdných peelingů a čisticích tonik?

21. 10. 2022

Pokud jste alespoň na jednu z výše uvedených otázek odpověděli „ano“, pak zbystřete. Starou, prošlou nebo nehodící se kosmetiku, která vám nesedla, rozhodně nemusíte vyhazovat do koše. Doma i na party vám ještě skvěle poslouží. Jak ji využít?

Originální barvičky

Máte doma staré rtěnky a lesky nebo stíny, které už nepoužíváte? Natónujte s jejich pomocí třeba sliz pro děti nebo nejrůznější DIY vychytávky. Stíny můžete taky rozdrtit a nasypat do lahvičky s lepidlem, čímž vytvoříte (zejména mezi holčičkami) tolik oblíbené glitter glue.

shutterstock_1622951095.jpg

stará zlomená rtěnka
Zdroj: 
Shutterstock
Starou rtěnku nebo stíny můžete použít na dobarvený průhledného lepidla. Děti budou nadšené.

Čistá a lesklá vana

Nejrůznější peelingy a přípravky s abrazivními částečkami můžete využít k čištění a leštění vany, umyvadla nebo kuchyňských či koupelnových baterií. Stačí trošku přípravku kápnout na namočený měkký hadřík a tím vanu, umyvadlo nebo baterii vyleštit. Pokud se vám tahle metoda zalíbí, můžete se s pomocí starých peelingů vrhnout i na očistu dlaždic nebo kachliček

Už žádné módní faux pas

Zpozorovali jste na punčocháčích dírku? Co nejdříve ji zalakujte starým bezbarvým lakem na nehty. Pokud ho zrovna nemáte po ruce, použijte lak na vlasy. Očko nezačne utíkat a vy se vyhnete nepříjemnému společenskému faux pas.

Nalakujte bižuterii

Starý průhledný lak na nehty můžete využít taky k ochraně vaší oblíbené bižuterie, která bohužel postupem času mění barvu. Stačí oblíbený šperk přetřít tenkou vrstvou laku a nechat zaschnout. Lakem můžete přetřít i drobné šroubečky na brýlích, které se tak rády ztrácejí. Díky vrstvě laku zůstanou pěkně na svém místě.

Voňavé prádlo a hladké nohy

Starý kondicionér nebo ten, který vám svým složením příliš nesedl, můžete použít jako aviváž a pár kapek přidat třeba k ručníkům. Díky změkčujícím složkám je z pračky vytáhnete měkké a nadýchané. Kondicionér můžete taky napěnit a použít místo pěny na holení.

shutterstock_1622485333.jpg

stará řasenka
Zdroj: 
Shutterstock
Víte, že se dá koupit náhradní náplň do řasenky, která je výrazně levnější než nový kousek?

Lesklé boty a už žádné skvrny

Starý lak na vlasy nemusíte rovnou vyhazovat. Pokud vyrážíte do společnosti, nastříkejte s ním boty, které se budou hezky lesknout. Pokud během večera dojde k nehodě, jejímž výsledkem bude skvrna od červeného vína nebo rtěnky, doma kus oblečení lakem bez prodlení nastříkejte a nechte chvíli působit. Po setření a vyprání by nemělo být po skvrně ani stopy. 

Zatočte s chlupy i statickou elektřinou

Pokud zrovna nemáte po ruce váleček na odstraňování chlupů z oděvů, použijte lak na vlasy. Nastříkejte ho na starý ručník nebo utěrku a ty pak přikládejte na oděv – chlupy se na ně nalepí.

Oblečení bude nejen čisté, ale bude mít i antistatický efekt. Lak na vlasy se bude hodit i tehdy, když se vám přiléhavé šaty nebo sukně nepříjemně lepí na punčocháče. Jednoduše si pod šaty jednou nebo dvakrát stříkněte starý lak na vlasy.

Lesklé boty i kabelky

Byla by věčná škoda vyhazovat drahý pleťový krém po datu spotřeby. Tyhle krémy totiž obsahují zvlhčovací složky, takže je s klidem můžete použít na kožené věci. Stačí aplikovat trošku krému a pečlivě rozetřít suchým a měkkým hadříkem. Kabelky, boty či bunda vám za takovou péči poděkují. 

Jednoduchý úklid

Nejrůznější pleťové nebo tělové oleje, které vám nevoní nebo jsou už dávno prošlé, můžete využít při úklidu domácnosti. Nakapejte trochu oleje na odličovací tampon a vytřete jím povrch dřezu, nechte chvíli odstát a následně otřete papírovou utěrkou. Olej můžete aplikovat také na nábytek nebo ho využít při leštění kožených povrchů.

Multifunkční balzám na rty

Starý nebo žluklý balzám na rty nevyhazujte. Natřete jím vrzající panty u dveří nebo si s ním namažte paty, které vás začaly bolet během chůze v nových botách. Balzám vytvoří ochrannou vrstvu, která zabrání dalšímu tření. Vaše nožky navíc změkčí a zanechá je kluzké a bez bolavých puchýřů. Lesk nebo balzám na rty můžete použít taky u zaseknutého zipu. 

Použité zdroje:

  • https://greenbeauty.cz/jak-nalozit-se-zbytky-kosmetiky-pred-tim-nez-je-vyhodite/
  • https://www.blesk.cz/clanek/bydleni-hobby/643987/nevyhazujte-starou-kosmetiku-v-techto-necekanych-situacich-vam-jeste-skvele-poslouzi.html
  • https://styl.instory.cz/2818-dochazi-vam-licidla-i-poloprazdne-produkty-lze-jeste-dobre-vyuzit.html

Související články