Jste zde

Domácí balzámy na rty: 5 tipů na nového nejlepšího přítele do kabelky

domácí balzámy na rty Zdroj: Shutterstock
Každý rok v zimě startuje období balzámů na rty. Ne že by jich nebylo zapotřebí i během léta, kdy rty přirozeně vysouší sluníčko, ale podzim a zima jsou zaručeně top sezóna. Pokud vám přijdou drahé nebo vám nevyhovují, vyrobte si nějaký sami doma!

24. 12. 2022

Popraskané až bolavé rty, to je to, co nás v těchhle měsících pálí a ještě pálit bude. Kromě toho – možná už jste si všimli, že některé balzámy můžete používat do aleluja, ale problém se spíš horší. Pokud vám žádný běžně dostupný nevyhovuje, připravte si ingredience a pusťte se s námi do výroby svého vlastního!

Made in doma: o tomhle balzámu budete vědět všechno

Je sice lákavé koupit si v drogerii balzám na rty, protože všechny ty obaly vábí a slibují, a hlavně je máte hned po ruce. Nikdy ale nevíte, co všechno v nich je a jestli jsou opravdu tak prospěšné, jak se tváří. Jakmile se dáte na výrobu domácího balzámu na rty, nebudete na pochybách, že jsou v něm jen dobré věci.

shutterstock_1665624652.jpg

domácí kosmetika
Zdroj: 
Shutterstock
Balzámy na rty jsou jedním z typů kosmetiky, kterou si poměrně snadno můžete vyrobit doma.

Nelekejte se potřebných ingrediencí. Dají se v pohodě sehnat v e-shopech, když ne někde u vás ve specializovaném krámku, a nějakou dobu vám vydrží, tak se nebojte počáteční investice.

Co potřebujete: 30 g bambuckého másla, 40 g kokosového oleje, 20 g včelího vosku, 10 kapek éterického oleje, 3 nebo 4 nádobky o objemu 30 ml na hotové balzámy

Éterický olej si zvolte podle toho, jaký máte rádi, jaký vám vyhovuje. Oblíbená je vanilka, mandarinka, skořice nebo třeba levandule.

Jak na to?

  • Na mírném plamenu ve vodní lázni rozpusťte bambucké máslo, včelí vosk a kokosový olej.
  • Rozpouštěné látky pořád míchejte.
  • Jakmile se bude rozpouštět i včelí vosk, přidejte do směsi 10 kapek vybraného éterického oleje.
  • Hotovou směs pak rozlijte do nádobek a při pokojové teplotě ji nechte ztuhnout (trvá to asi hodinu, pro rychlejší proces dejte nádobky s balzámem do ledničky).

Nic se nesmí přehánět

Balzámy mají zajistit rtům bariéru, přes kterou se nebudou vysoušet. Jakmile ale rty mažeme moc často, samy zleniví a na vlastní hydrataci přestanou pracovat. Proto je nejlepší namazat je pořádně maximálně 3x denně.

shutterstock_1717027060.jpg

kávový balzám na rty
Zdroj: 
Shutterstock
Balzám na rty můžete i ochutit - nabízí se éterické oleje, ale krásnou vůni může dodat i třeba kvalitní káva.

Další kombinace, které si zamilujete

Přírodních směsí, které mohou skvěle fungovat jako balzámy na rty, je samozřejmě víc. Zkusit můžete například tyhle kombinace:

  • 12 g včelího vosku, 12 g jojobového oleje a 9 g kakaového másla (rozpustit vosk a kakaové máslo, pak přidat jojobový olej)
  • 35 g kokosového oleje, 12 g včelího vosku a 40 kapek tekutého vitamínu E (olej a vosk rozpustit, pak přidat vitamín E)
  • 2,5 g včelího vosku, 4,5 g mangového másla, 4,5 g mandlového oleje a 5 kapek éterického oleje (vosk rozpustit s máslem, přidat mandlový a éterický olej)
  • 30 g mandlového oleje, 6 g včelího vosku, 5 g hořkého kakaa a 10 kapek čokoládové vůně do kosmetiky (vosk, olej a kakao rozpustit, odstavit a přidat čokoládovou vůni)

Náš tip: Vyrobte si barevný balzám na rty! Stačí rozpustit lžičku bambuckého másla s kouskem rtěnky (třeba s tím, který se vám nedaří zpracovat) a je to! 

Použité zdroje:

  • https://www.receptyprimanapadu.cz/zdravi/8-receptu-na-prirodni-balzamy-pro-suche-a-popraskane-rty-vyroba-vam-zabere-jen-par-minut/
  • https://primanapady.cz/clanek-294768-vyrobte-si-svuj-vlastni-domaci-balzam-na-rty-ktery-svou-kvalitou-predci-ty-kupovane