Jste zde

Sardinky: Maličké rybky jsou elixírem zdraví. Zkuste z nich třeba pomazánku

filety ze sardinek Zdroj: Bigstockphoto
Ryby bychom měli zařazovat do jídelníčku pravidelně. Přesto se na jídelním stole objevují spíše příležitostně. Pojďte to změnit a připravte si spolu s námi chutnou a velice zdravou pomazánku ze sardinek.

10. 12. 2021

Konzervované sardinky, malé stříbřité rybky zbavené hlavy, žaber a ocasních ploutví, jsou jedny z nejzdravějších druhů mořských ryb. I v konzervovaném stavu obsahují obrovské množství vitamínů, minerálů, kvalitních bílkovin a mají velmi vysoký obsah omega-3 mastných kyselin. Navíc jsou chutné a relativně levné. Zařadit je do svého jídelníčku se tak rozhodně vyplatí!

bigstock-canned-sardines-sea-fish-in-t-435504260_1.jpg

sardinky v oleji
Zdroj: 
Bigstockphoto
Uvnitř sardinek zůstávají i velice zdravé vnitřnosti a změkčené kostičky, které jsou skvělým zdrojem vápníku. 

Konzumace ryb podporuje zdraví mozku

Pravidelná konzumace sardinek snižuje riziko srdečních chorob, podporuje správnou funkci mozku, zlepšuje činnost štítné žlázy, zmírňuje deprese, pozitivně působí na kvalitu spánku a má blahodárný vliv na kvalitu vlasů, nehtů i pokožky. 

Dejte šanci rybí pomazánce. Variant existuje nespočet!

Příprava rybí pomazánky je jeden ze způsobů, jak zařadit sardinky do svého jídelníčku. Její příprava je velmi jednoduchá, rychlá a ve většině případů zachutná i dětem. Musíte však zapomenout na klasickou verzi rybí pomazánky ze sardinek, cibule a másla, kterou všichni velmi dobře známe ze školních jídelen. 

bigstock-sardines-with-lemon-salt-and-441474629_1.jpg

čerstvé sardinky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Na rozdíl od jiných mořských ryb mají sardinky nízký obsah rtuti a jiných potenciálně nebezpečných látek. 

Rybí pomazánka s avokádem

Rybí pomazánka s avokádem je velmi jednoduchá a zajímavá. Můžete ji namazat na chleba i na jednohubky nebo do ní můžete namáčet kousky zeleniny. Hotová je hned a tělo obohatí o spoustu cenných látek.

Co potřebujete: 1 avokádo, 200 gramů nízkotučného nebo středně tučného tvarohu, 1 balení sardinek v oleji, 1 citron, pažitku

Jak na to: Zralé avokádo rozkrojte, vyndejte pecku, oloupejte a spolu s tvarohem a sardinkami jej vložte do kuchyňského robota. Přidejte sůl, citronovou šťávu a vše rozmixujte do hladka. Na závěr přidejte najemno nasekanou pažitku. 

Rybí pomazánka s tvarohem

Tvarohová rybí pomazánka je lehčí variantou klasické rybí pomazánky, která se hodí nejen k večeři a ke svačině, ale hlavně ke snídani, protože díky tvarohu dokáže zasytit na opravdu dlouhou dobu. 

bigstock-whole-wheat-bread-with-fish-sp-140621996_1.jpg

rybičková pomazánka
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pomazánka ze sardinek je velice zdravá a připravit ji můžete na mnoho způsobů. 

Co potřebujete: 1 plechovka sardinek, 1 střední cibule, 250 gramů tučného tvarohu, 50 gramů másla, 1 polévková lžíce hořčice, 2 menší kyselé okurky,  1 vejce, sůl

Jak na to: Sardinky zbavte oleje a přidejte k nim tvaroh, najemno nakrájenou cibuli, změklé máslo, zarovnanou polévkovou lžíci hořčice a malé kousky okurek. Vše rozmačkejte vidličkou. Na závěr přidejte nadrobno nakrájené vařené vejce a sůl. 

Rybí pomazánka se sušenými rajčaty

Sušená rajčata jsou plná antioxidantů a společně se sardinkami vytváří velmi chutnou a velice zdravou kombinaci. Pomazánku si nejlépe vychutnáte na celozrnném pečivu. 

Co potřebujete: 1 balení sardinek, 1 cibule, 50 g žervé, 50 g hustého bílého jogurtu, 4 sušená nakládaná rajčata, sůl, pepř, citronová šťáva

Jak na to: Ze sardinek slijte olej, přendejte je do misky a rozmačkejte je vidličkou. Přidejte žervé i jogurt, nadrobno nakrájená sušená rajčata a cibuli. Vše promíchejte a na závěr podle vlastní chuti dochuťte solí, pepřem a citronovou šťávou. 

Máte i vy svou oblíbenou rybí pomazánku? Pochlubte se! 

Zdroje:

  • https://vyzivaprosvaly.cz/rybi-pomazanka
  • https://budejovice.rozhlas.cz/i-jidlo-z-konzervy-muze-byt-velmi-zdrave-dukazem-jsou-sardinky-7173704
  • https://www.fnbrno.cz/zdrava-ryba-aneb-proc-ji-vlastne-konzumovat/t5626
  • https://www.dancahajkova.com/post/zdrav%C3%A1-ryb%C3%AD-pomaz%C3%A1nka
  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/900-nejzdravejsi-morske-ryby-prekvapive-sardinky
  • http://zdraviahubnuti.cz/proc-jsou-sardinky-jednou-z-nejlepsich-potravin/
  • https://www.dtest.cz/clanek-4873/jak-vybrat-sardinky-v-konzerve
  • http://www.varilamysicka.cz/zdrave-recepty/sardinkova-pomazanka-s-cibuli-a-susenymi-nakladanymi-rajcaty