Jste zde

Masožravky do bytu: Proč ne. Zbaví vás molů, much i octomilek.

masožravka s mouchou Zdroj: Bigstockphoto
Už vás nebaví pěstovat klasické pokojové rostliny? Zkuste něco nového a pořiďte si masožravou rostlinu! Pěstování masožravek sice vyžaduje určité pěstitelské zkušenosti, nicméně jejich pěstování se nebojte.

9. 1. 2023

Masožravé rostliny vás upoutají nejen svým netradičním vzhledem, ale i schopností lapit drobný hmyz. K životu potřebují nejen dostatek světla, tepla a vláhy, ale čas od času i bílkoviny, které si získají z lapeného hmyzu. Svou přítomností v domácnosti vás tak mohou zbavit komárů, much, molů, octomilek či jiného nepříjemného hmyzu. 

Masožravku se nebojte umístit na přímé slunce

Masožravky milují slunce a teplo. Tam, kde jiné rostliny hynou horkem, masožravky rostou do krásy. Je však důležité zajistit masožravce dostatek vláhy. Nezapomínejte tedy pravidelně rosit. Bát se nemusíte ani nechat květináč s masožravou květinou stále ponořený ve vodě. Masožravka si vezme pouze tolik vody, kolik potřebuje. Ale pozor! Není voda jako voda.

Od molů vám pomůže masožravka, ale i další babské rady. Sesbírali jsme je pro vás do článku Zbavte se molů: Fungují na ně bylinky, mráz i speciální parazitická včelička

bigstock-149253578.jpg

masožravka v květináči
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pozor! Voda bohatá na minerály vaši rostlinku zahubí.

Masožravky je nutné zalévat vodou chudou na minerály. Ze svého přirozeného prostředí jsou na takovou vodu zvyklé. Nejvhodnější vodou k zalévání je tak voda dešťová, destilovaná nebo voda z přírodního zdroje, například z rybníka. Nejméně vhodná je voda z vodovodního kohoutku. Není-li však zbytí, i tu můžete použít. Je však nutné, nechat ji minimálně jeden den odstát

Na kvalitu půdy mají nízké nároky

Se substrátem si hlavu lámat nemusíte. Masožravky jsou zvyklé i na substrát chudý na živiny. Nejčastěji jsou tak pěstovány v rašelině smíchané s pískem. Masožravky také nikdy nepřihnojujte! Jejich kořenový systém je natolik citlivý, že byste jim nepomohli. Ba naopak!

bigstock-sundew-carnivorous-plants-dros-147396341.jpg

detail masožravky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Masožravé rostliny velmi často trpí na plísně. Vyplatí se pravidelná kontrola substrátu a v případě zasažení rostlinku ihned přesadit.

Potřebné živiny si opatří sama 

Potřebné živiny, konkrétně bílkoviny, masožravka získává z hmyzu, který si sama lapí a stráví. Úlovek může masožravce vydržet i několik týdnů, proto není nutné je přikrmovat. Naopak. Častým dodáváním hmyzu jí můžete uškodit. 

Je pro vás pěstování masožravek příliš netradiční. Zvolte některou z běžnějších květin! Bylinkový seriál: šalvěj oživuje bydlení i pečuje o vlasy

Vše začíná obchodem

Rozhodli jste se, že si nějakou masožravku přeci jen pořídíte domů? Doporučujeme z počátku volit druhy, které jsou méně náročné.  Skvělou volbou tak může být špirlice nachová, rosnatka kapská či mucholapka podivná. Odvážnější si mohou troufnout i na náročnější láčkovku. 

bigstock-venus-fly-traps-and-sundews-ca-51086503.jpg

láčkovka
Zdroj: 
Bigstockphoto
Za masožravou rostlinu je považována každá rostlina, která je schopna přilákat, lapit a strávit hmyz.

Obecně není doporučováno kupovat masožravé rostliny ve velkých obchodech. Masožravky zde ve většině případů nemají zajištěny potřebné podmínky. Snadno se tak může stát, že si domů přinesete masožravou rostlinu, která vám do několika dnů začne uvadat. Vhodnější je pořizovat si masožravou rostlinu na výstavách rovnou od pěstitelů, kteří jim věnují potřebnou péči. 

Masožravou rostlinu si také můžete vypěstovat sami ze semen. Už během jednoho roku vám může dělat parádu. Postačí jen vybrat vhodné stanoviště, substrát a pravidelně zalévat. Sázet se vyplatí rovnou do většího květináče a semena nikdy nesázejte do hloubky. 

Zdroje: 

  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/pestovani-masozravych-rostlin-zakladni-zasady.html
  • https://www.zeleneudoli.cz/masozrave-rostliny-x2s012439
  • https://prima-receptar.cz/7-nejlepsich-masozravych-rostlin-ktere-si-zamilujete/
  • http://masozravky.com/