Jste zde

Jak se chránit před klíšťaty: Máme pro vás recepty na přírodní repelenty

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Pozor! Sezóna klíšťat už je v plném proudu. Chraňte se před vstupem do přírody účinnými repelenty. Známe osvědčené babské rady a víme, jaké bylinky klíšťatům nevoní. Namíchejte si s námi přírodní repelent a klíšťata se vám vyhnou velkým obloukem.

19. 4. 2019

Klíště, malý nepřítel, který může způsobit velké zdravotní problémy. Nepodceňujte prevenci! Prohlížejte se a používejte repelent. Mezi závažná onemocnění, kterými vás může klíště nakazit, patří klíšťová encefalitida a lymská borelióza. Onemocnění, která mohou způsobit trvalé poškození zdraví i smrt.

Aromatické bylinky, které klíšťatům nevoní

Existuje mnoho bylinek, které klíšťatům vůbec nevoní. Účinné jsou květy levandule, které stačí promnout mezi prsty, semínka fenyklu a lístky bazalky. Vhodnou volbou je i pár kapek esenciálního olejíčku, kterým si potřete zápěstí, krk, kotníky a podkolenní jamky. Vyzkoušet můžete olej s vůní máty peprné nebo esenciální olej tea tree.

Nevýhodou přírodních repelentů je krátká doba účinnosti! Aplikaci repelentu proto opakujte minimálně jednou za hodinu. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Mnoho repelentů si však můžete i namíchat. Levně, snadno a v pohodlí domova. Vězte, že naše babičky věděly, jak klíšťata odpudit!

Repelent z rozmarýnu

K přípravě rozmarýnového repelentu budete potřebovat 100 gramů sušeného nebo 200 gramů čerstvého rozmarýnu a lžíci octa. Rozmarýn povařte zhruba v jednom litru vody a po vychladnutí přidejte ocet. Směs přeceďte přes velmi jemné sítko a nalijte do rozprašovače. Repelent skladujte v chladu.

Repelent na olejové bázi

Za vyzkoušení stojí i olejový repelent z třezalky, pelyňku, šalvěje nebo heřmánku. Bylinky stačí zalít horkým rostlinným olejem a nechat tři týdny louhovat v chladu a v temnu. Při jeho aplikaci však dejte pozor na oděv! Skvěle funguje i mandlový olej, který smícháte s růžovým olejem a vodou.

Nechcete na sebe stříkat před vstupem do přírody nebezpečnou chemii? Namíchejte si s námi přírodní repelent bez škodlivých látek podle receptů našich babiček. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Lihový bylinný roztok

Velmi účinný přírodní repelent si můžete připravit ze zelených šišek z túje nebo zelených slupek z vlašských ořechů. Suroviny stačí povařit v jednom litru vody a přidat Francovku. Fungovat budou i květy vratiče, které smícháte s rozdrceným stroužkem česneku a zalijete lihem.

Výborným odpuzovačem na klíšťata je i jablečný ocet, který smícháte s vodou v poměru 1:2.

K výrobě repelentu můžete použít i nearomatizovaný silný alkohol, líh z lékárny nebo Francovku. Do 160ml balení nasypte zhruba 30 hřebíčků a nechte je louhovat, dokud se roztok nezbarví do hněda. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Nedejte klíšťatům šanci se zakousnout!

Před vstupem do přírody pamatujte na to, že žádný repelent není stoprocentně účinný! Své tělo proto chraňte i vhodným oblečením. Konzumovat můžete i česnek nebo vitamín B. Studie totiž dokazují, že lidé, kteří ve velkém množství konzumují droždí a popíjí pivo, v němž je vitamín B také obsažen, jsou mnohem více chráněni. Tak vzhůru na jedno!