Jste zde

Rychlovarná konvice je extrémní žrout elektřiny: Na co při jejím používání dávat pozor?

nerezová rychlovarná konvice Zdroj: Shutterstock
Špatné používání rychlovarné konvice vás může ročně stát až několik tisíc korun navíc. Zjistěte spolu s námi, zda neděláte některé z chyb, které zbytečně zvyšují spotřebu energie.

25. 11. 2023

Rychlovarná konvice patří mezi největší žrouty elektrické energie. Za 31 minut provozu spotřebuje zhruba 1 kWh - tedy stejné množství energie jako spotřebuje například televize za 174 hodin provozu nebo pračka za 3 prací cykly. Nedělejte proto zbytečně chyby, kterými její spotřebu ještě více zvyšujete! 

shutterstock_2011619780.jpg

příkon rychlovarné konvice
Zdroj: 
Shutterstock
Šetří čas a usnadňuje proces vaření vody. Její příkon je však v porovnání s ostatními spotřebiči velký. 

Vařte jen tolik vody, kolik potřebujete

Vaření většího množství vody je nejčastější zlozvyk, kterým zbytečně prodlužuje dobu ohřevu a mnohonásobně zvyšuje spotřebu elektrické energie. Pokud uvaříte 1,5 litru a využijete pouze čtvrt litru, spotřebujete až čtyřikrát více elektřiny! 

V rychlovarné konvici proto vždy vařte jen tolik vody, kolik skutečně potřebujete. Nezapomeňte však respektovat doporučené minimální množství, které uvádí výrobce, aby nedošlo k přehřátí.

Předcházejte vodnímu kameni

Rychlovarná konvice patří mezi spotřebiče, které používáme dnes a denně. Není proto divu, že se dříve či později začne uvnitř konvice tvořit vodní kámen, který nejen že znehodnotí chuť i vzhled připravovaného nápoje a nevypadá hezky, ale také prodlouží dobu ohřevu, což se časem jistě prodraží

Věděli jste, že silná vrstva vodního kamene prodlouží dobu ohřevu až o 9 sekund? 

Odstranění vodního kamene ale naštěstí není nic složitého. Pomoci vám mohou nejrůznější prostředky, které seženete v každém elektru, ale i suroviny, které máte běžně doma. Například jedlá soda, ocet nebo sůl spolu s citronovou šťávou. 

shutterstock_2063677094.jpg

vodní kámen v konvici
Zdroj: 
Shutterstock
Vodní kámen to je prevít a dříve či později se začne usazovat i uvnitř vaší konvice. 

Vypojujte konvici ze zásuvky

Rychlovarná konvice, která je neustále připojená k elektrické síti, trvale spotřebovává sice velmi malé množství energie, ale věřte, že za rok se její spotřeba nasčítá. Snažte se proto, aby vytahování konvice ze zásuvky bylo pro vás automatické! 

shutterstock_1224819541.jpg

elektrická konvice
Zdroj: 
Shutterstock
Vytahujte rychlovarnou konvici ze zásuvky! Pohotovostní režim je tichý a nenápadný žrout elektrické energie. 

Nevyužíváte nabízené funkce? Chyba!

Umí vaše konvice uvařit vodu jen na 60, 70, 80 nebo 90 stupňů Celsia? Využijte toho! Zelený čaj bude mít mnohem lepší chuť a vy ušetříte, neboť konvice uvaří vodu pouze na tolik stupňů Celsia, kolik jí určíte.

Zdroje:

  • https://dodavatelektriny.cz/uzitecne-informace/spotreba-domacich-spotrebicu
  • https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/chcete-si-dat-male-kafe-ale-rychlovarna-konvice-ma-minimalni-mnozstvi-vody-0-5-l
  • https://www.jsmekocky.cz/clanek/beata-bohata/zajimavosti/zrouti-penez-v-domacnosti-pozor-na-konvici-i-televizi
  • https://egoman.cz/rychlovarna-konvice-je-necekany-zrout-elektriny-pri-jejim-nakupu-je-vhodne-zohlednit-nekolik-veci/
  • https://www.aazdravi.cz/rychlovarna-konvice-je-obrovskym-zroutem-penez-lide-delaji-velkou-chybu-ktera-je-stoji-tisice-korun/
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-usetrit-rychlovarna-konvice-30000223.html