Jste zde

Filtrační konvice: Pomůže u vody, která "nechutná" a chrání domácí spotřebiče

filtrační konvice detail Zdroj: Shutterstock
Je filtrační konvice nutnost, nebo pouhý reklamní trik? Pojďte s námi zjistit, jak konvice funguje a kdy se vyplatí uvažovat o jejím pořízení.

9. 9. 2022

Kohoutková voda v Česku je nejen nezávadná, ale v celoevropském měřítku i velmi kvalitní a s vyváženým poměrem látek, které jsou prospěšné pro zdraví. Vždyť také musí splňovat opravdu přísné hygienické limity

shutterstock_2643885.jpg

voda z kohoutku
Zdroj: 
Shutterstock
Věděli jste, že pitná voda, která vám vytéká z kohoutku, patří mezi nejlepší vody na světě?

Ne všude ale kohoutková voda dobře chutná. Tu zapáchá po chlóru, jindy je v ní množství minerálů a dalších látek v poměru, který je sice neškodný pro lidské tělo, ale nevhodný třeba pro domácí spotřebiče. Znečistit ji však mohou i staré a zanesené vodovodní rozvody, tak typické pro starší chalupy, chaty a obecně starší nemovitosti. 

Pokud tedy chcete mít jistotu, že voda, kterou pijete, bude zcela v pořádku a chuťově i pachově neutrální, pořiďte si filtrační konvici, jejíž filtr propustí jen krásně čistou vodu

shutterstock_356451788.jpg

vodovodní potrubí
Zdroj: 
Shutterstock
Dodavatelé pitné vody garantují zdravotně nezávadnou vodu pouze po váš vodoměr. Stav zbylých vodovodních rozvodů už je vaše starost. 

Přefiltrovaná voda je svěžejší a má lepší chuť 

Filtrační konvice představuje levný a jednoduchý způsob, jak vodu z vodovodu zbavit těžkých kovů, chlóru, vodního kamene a dalších látek, které ji mohou znehodnotit a negativně ovlivnit její chuť i pach. Přefiltrovaná voda má výrazně lepší chuť, je svěžejší a navíc je i vhodnější k přípravě čaje a kávy. Nezanechává totiž v rychlovarné konvici vodní kámen, který značně zkracuje životnost spotřebiče. 

Dále také ušetří vaše záda, jelikož nemusíte domů nosit těžké láhve balené vody a během jednoho roku vám pomůže ušetřit nějaké ty kačky. Voda z kohoutku je totiž mnohonásobně levnější než balená voda z obchodu. Byť samozřejmě musíte investovat do filtrů, které se v konvici pravidelně mění.

Vždy však pamatujte na to, že filtrační konvice není všemocná! Využít byste ji měli pouze k čištění pitné vody z hygienického zdroje!  

shutterstock_1170826891.jpg

filtrační konvice a voda z ní
Zdroj: 
Shutterstock
Některé filtrační konvice dokážou navíc vodu obohatit i o důležité minerály, a zvýšit tak její kvalitu. 

O dokonale čistou vodu se postará hned několik filtrů

Filtračních konvic najdete na trhu nepřeberné množství a konkrétní typ závisí hlavně na vašich požadavcích a na vodě, která vám vytéká z kohoutků. Základem každé konvice je však výměnný filtr, který se skládá obvykle z několika dílčích filtrů, které zachytí hrubé, ale i velmi jemné nečistoty, odbourají vodní kámen i některé kovy a absorbují zápach i pachuť. Aby však byla zaručena vysoká účinnost, je nutné filtry pravidelně měnit

shutterstock_2165128627.jpg

filtrační konvice na kuchyňské lince
Zdroj: 
Shutterstock
Při koupi filtrační konvice se zaměřte na její tvar i velikost! Určitě by se totiž měla vejít do lednice, aby voda uvnitř zůstala dlouho čerstvá a svěží. 

Nezapomeňte na pravidelnou výměnu filtru

Filtr ve filtrační konvici zvládne přefiltrovat obvykle 100 až 150 litrů vody. Pokud je však voda tvrdší nebo obsahuje více škodlivin, je vhodné vyměnit filtr dříve. Přičemž většina filtračních konvic už disponuje indikátorem, který včas upozorní na jeho výměnu. 

Konvici kupujte vždy od ověřených prodejců a z odolného materiálu, který je vhodný do myčky na nádobí. Ideální je například sklo nebo tvrdý plast. 

Zdroje:

  • https://www.moderninakup.cz/blog/jak-funguje-filtracni-konvice/
  • https://www.cistavoda.cz/blog/5-vyhod-pouzivani-filtracni-konvice/
  • https://www.zdrave.cz/voda-a-hydratace/jak-funguji-filtracni-konvice-a-kdy-se-nam-vyplati/
  • https://www.nejlevnejsizbozi.cz/blog-jak-usetrit/vodni-filtry--proc-je-dobre-je-mit/
  • https://prima-receptar.cz/filtracni-konvice-co-jste-mozna-nevedeli/
  • https://www.alza.cz/vyhody-filtracni-konvice

Související články