Jste zde

Pozor na zloděje! Poradíme pár tipů, jak ochránit bydlení

Zdroj: Flying Colours Ltd

Léto a čas dovolených se rychle blíží. A zloději oprašují nádobíčko. Jak před nimi ochránit byt teď aktuálně radí i policie. Přečtěte si, co máte dělat!

9. 5. 2012

Průměrně se jen v Praze každý den odehraje pět bytových loupeží. V jiných částech republiky to není jiné – mnohde dokonce ještě horší. A počet vykradených bytů pravidelně stoupá v době letních měsíců, kdy sousta z nás odjíždí na dlouhé dovolené a nechávají byty prázdné.

Návrat domů pak může pořádně zhořknout – drahá elektronika je pryč, s ní i cennosti po příbuzných, vzpomínky a pocit bezpečí. Dost možná si sousedé ničeho nevšimli, a tak je šance na dopadení zlodějů jen minimální.

Bezpečná lokalita v podání Policie ČR

I proto Policie České republiky rozjela kampaň „Bezpečná lokalita“. V ní prostřednictvím letáků, plakátů a brožurek radí, jak snížit riziko vykradení. Zájemcům je dokonce ochotná nabídnout svou vizi bezpečného domu – člověk jen nesmí sedět jak bluma doma a čekat, až si ho někdo všimne, ale sám vyvinout činnost. Není toho třeba tolik – domluvte se se sousedy a následně se strážníky z vašeho obvodu a domluvte společnou schůzku.

Ještě předtím vám ale nabídneme několik rad, tipů a postřehů, které Policie ČR publikuje ve svých materiálech k této problematice.

Zamykat po celý den!

Základem úspěchu je podle policie celodenní zamykání. V některých domech se zamyká se setměním, během dne se ale dovnitř dostane téměř každý. To je chyba – rčení „příležitost dělá zloděje“ tady platí stoprocentně. Zamykejte po celý den – zámek na dva západy je první filtr, který odstraní případné lapky.

Na téma bezpečnosti už jsme psali: Plot versus zloději - existuje účinná obrana?

Zvlášť u menších společenství je potom důležité, aby měl klíč od domu jen omezený okruh lidí. K čemu vám je, že máte zamčeno, když k vašemu čtyřbytovému domku mají klíče i známí a široké příbuzenstvo? Klíč by měli mít pouze nájemníci, případně poštovní doručovatelka. Nikdo další.

zlodej1

Stačí trocha nepozornosti, pootevřené okno a u vás doma může operovat nezvaný host. Zdroj: www.californiasecuritypro.com

Také by se nemělo stávat, že pustíte dovnitř každého, kdo si zazvoní a do domovního telefonu zamumlá něco o tom, že jde „k Novákovejm, ale asi jim blbne zvonek“. Nestyďte se pořádně vyptat, případně při sebemenších pochybnostech odmítnout. Mohli byste si to později vyčítat.

Kvalitní osvětlení a recepce u vchodu

Velkou roli pak hrají i udržované chodby, fungující osvětlení ve společných prostorách i kvalitní osvětlení přímo před vchodem. Černočerná tma u vchodových dveří je ideálním místem pro všechny, kteří se chtějí za použití násilí dostat dovnitř a rozhodně není příjemná ani ženám, které v temnotě musí hledat klíče – a o napadení a obtěžování v těchto místech už jste určitě slyšeli, ne?

Jaké by měly být vchodové dveře? Poradíme vám! Vchodové dveře by měly reprezentovat - Jsou vizitkou vašeho domu nebo bytu

Samozřejmě se tato prevence neobejde ani bez stavebních a technických opatření. K tomu Policie České republiky říká:

  • vstupní domovní dveře by měly být z kvalitních a odolných materiálů, s kvalitním zámkem a případně dalším bezpečnostním uzamykatelným systémem.
  • okna v přízemí by měla být zajištěna ideálně kovovou mříží nebo kováním s uzamykatelným uzávěrem, který se dá otevřít třeba v případě požáru. Pomohou i bezpečnostní skla nebo folie.
  • za prostorem, kde jsou schránky, by měly být instalované druhé uzamykatelné dveře.
  • riziko krádeže sníží bytové ovladače zámků domovních dveří (takzvané „bzučáky“) a videotelefonů
  • pečlivé uzamykání společných prostor jako jsou kočárkárny, sklepy také snižuje riziko vykradení
  • zloděje odradí recepce ve vstupní části domu, viditelné bezpečnostní kamery i elektronický zabezpečovací systém s napojením na pult centrální ochrany
  • samotní nájemníci by pak měli investovat do kvalitních bezpečnostních dveří a zasklení lodžií a balkonů – v přízemí a spodních patrech a pak těsně pod střechou.

Pokud vás tato problematika zajímá víc, pak se podívejte na stránky Ministerstva vnitra – tam najdete další, podrobnější informace.