Jste zde

Konec chatařské sezóny. Poradíme vám, jak si správně zabezpečit chatu nejen před zimou

zazimovaná zimní chata Zdroj: Bigstockphoto
Zlodějům, kteří se zaměřují na vykrádání rekreačních objektů, s přicházejícím podzimem začínají žně. V roce 2020 policisté řešili 1452 případů vloupání do rekreačních chat. Nebuďte mezi nimi a svou chatičku si dobře zajistěte!

28. 10. 2021

V posledních letech trend vykrádání chalup a chat sice pozvolna klesal, ale dle statistických čísel se tento druh trestné činnosti opět vrací do módy.  K poklesu čísel vykradených objektů došlo také vlivem koronavirové pandemie jednoduše proto, že lidé na svých chatách trávili po celý rok mnohem více času.

Za letošním očekáváným nárůstem stojí celá řada faktorů. Jedním z nich je i neustále stoupající cena nemovitostí. Pořizovací ceny rekreačního bydlení totiž v roce 2021 poskočily až o 25 % a jejich cena stále roste. 

Na co si dát pozor

I tady platí, že ze všeho nejúčinnější je prevence. Pokud své rekreační obydlí na zimu opouštíte, neponechte nic náhodě. Ministerstvo vnitra na svých stránkách chatařům doporučuje nepodceňovat úplně obyčejná opatření, která vás nic nebudou stát. K těm patří udržování dobrých sousedských vztahů (všímat si pohybu neznámých lidí v okolí objektu). Dále pak neponechávat v okolí chaty nic, co by potencionálnímu zloději usnadnilo vstup do objektu (nářadí, žebříky a podobně). 

bigstock-tools-321868_2.jpg

zahradní náčiní
Zdroj: 
Bigstockphoto
V okolí chaty nenechte nic, co by mohlo usnadnit přístup dovnitř.

Tip redakce: Nepodceňujte úpravu zahrady. Zpustlá zahrada plná listí, nebo v zimě zasypaná sněhem, budí dojem, že objekt není pravidelně navštěvován a takové objekty mají zloději úplně nejraději. 

Policejní statistiky uvádějí, že nejvíce krádeží v rekreačních objektech proběhne v úterý, ve středu a ve čtvrtek. Průměrná výše škody způsobená zloději v chatách a chalupách se pohybuje kolem 20 tisíc korun

Zaměřte se na dveře a okna

Stavební otvory zůstávají dle policejních poznatků nejčastější vstupní branou, kterou zloději použijí pro vstup do objektu. Mechanicky poškodí zámek u dveří, nebo rozbijí okno. Tudy pronikají pachatelé dokonce v 80 % všech případů násilného vniknutí do objektu. Rozhodně se vyplatí investovat do kvalitního certifikovaného bezpečnostního zámku, odolných dveří, mříží či uzamykatelných okenic. 

bigstock-hut-in-a-winter-landscape-vie-406669634_1.jpg

zazimovaná chalupa
Zdroj: 
Bigstockphoto
Požádejte sousedy, aby vám chatu v době vaší nepřítomnosti zkontrolovali.

Posuďte, v jakém stavu máte oplocení, zda jako psychologická bariéra funguje neprostupně, nebo už nutně potřebuje investici do nového kabátku. 

Pro vyšší pocit bezpečí využijte elektronickou ochranu, případně napojení objektu přímo na policejní oddělení.

Cennější věci v žádném případě nenechávejte na zimu v chatě, ale odvezte je do bezpečí. Pořiďte si fotodokumentaci cenností, které musejí zůstat v objektu i přes zimu. Poznamenejte si výrobní čísla přístrojů a spotřebičů.

Vstupní prostory chaty udržujte dobře viditelné. Pořiďte si světlo na fotobuňku a odstraňte přebytečný porost, přes který není na vchod do obydlí dobře vidět. Chatu mějte dobře pojištěnou. 

bigstock-wooden-huts-with-sunshine-in-a-402394550_1.jpg

zazimovaná okna
Zdroj: 
Bigstockphoto
Nezajištěná okna na verandě jsou častou vstupní branou zlodějů.

Nezapomeňte na ochranu před požárem a poškození mrazem 

Nejen před nevítanými návštěvníky je potřeba se ochránit. Pokud chatu opouštíte na celou zimu, nezapomeňte odčerpat vodu ze všech nádrží, vypustit potrubí a uzavřít hlavní přívod vody. Zabráníte tím poškození vodovodního systému. Zkontrolujte také bojler, čerpadla, kohoutky, ventily nebo splachovací nádoby. Pokud by se někde voda dostala, lze použít nemrznoucí směs a snížit tím riziko zamrznutí kapaliny.

Co se týče zazimování elektrických spotřebičů, doporučujeme na zimu v chatě vypnout všechny pojistky. Pozor si dávejte především u bojleru či kotle. Aby nevyhořelo topné těleso, musíme elektřinu vypnout ještě před tím, než se rozhodnete vypustit vodu.

Policejní aplikace „Zabezpečte se“

Už několik let policie nabízí zdarma aplikaci do mobilních telefonů se stažení. Aplikace se jmenuje „Zabezpečte se“ a detailně vám poradí, jak svůj majetek před zloději chránit. 

Zdroje:

  • https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zlodeji-chaty-chalupy-kriminality-narust-vykradani.A191004_161022_domaci_onkr
  • https://www.policie.cz/clanek/zabezpecte-se-chrante-majetek-sobe-i-svym-sousedum-552841.aspx
  • https://www.mvcr.cz/clanek/prave-nastava-doba-pro-zazimovani-rekreacnich-objektu.aspx
  • https://www.finparada.cz/6761-Mene-vykradenych-chat.aspx

Související články