Jste zde

Potřebujete prodat dům nebo byt s hypotékou? Žádný problém. Takhle to chodí

prodej nemovitosti s hypotékou Zdroj: www.bigstockphoto.com
Pokud jste žili v domnění, že když si vezmete se svou drahou polovičkou hypotéku a koupíte nebo postavíte vlastní nemovitost, už se jí (nemovitosti) nezbavíte, rádi vás vyvedeme z omylu. Prodej bytu nebo domu s hypotékou už je dneska běžnou záležitostí.

10. 12. 2019

Hypotéka je dlouhodobý závazek. Obvykle si ho nesjednáváme na dobu kratší než 20 let a výjimkou není ani 30 let splácení. Na konci pak máme vlastní bydlení, což je zřejmě ta nejlepší investice na stáří i do dalšího života našich dětí. Jenže ne všechny svazky klapnou a manželé se zhruba v polovině případů rozvádějí. Jak pak probíhá vypořádání? Pokud splácíte hypotéku napůl a chcete se i naprosto striktně vyrovnat, bude nejlepší, když se nemovitost pokusíte prodat.

Právě proto, že je dnes už zcela běžné žít s hypotékou a stejně tak se rozvádět, existuje hned několik možností, jak se vypořádat s životním obdobím, kdy se tyto dvě situace sejdou. Rozhodně neplatí, že by oba manželé při rozvodu přišli o střechu nad hlavou i veškeré finance, které do společného bydlení vložili.

Na začátku je to velká láska, po pár letech ale často velký problém. Zvlášť, když v něm figuruje hypotéka.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Právě rozvod je nejčastějším důvodem k prodeji nemovitosti, na kterou ještě nebyla splacena hypotéka.

A opravdu se chcete nemovitosti zbavit?

Jednou z možností, jak se s celou situací vypořádat, je začít byt nebo dům pronajímat. Z pronájmu se pak dá měsíčně splácet hypotéka. V tomto případě je třeba vypořádat se především u soudu, aby bylo jednou pro vždy jasno, čí majetek je. Pokud se pár nedohodne tak, že po splacení úvěru začne nemovitost jeden nebo druhý obývat, může jít o investici do života potomků – kdo by nechtěl mít vlastní bydlení a ještě ke všemu hned a bez zadlužení?

Prodejte nemovitost s hypotékou. Tak jak to je?

Jestli se z této situace chcete dostat co nejdřív, bude nejlepší začít řešit prodej jako takový. Zájemce o váš byt nebo dům s nemovitostí převezme i samotný hypoteční úvěr. I na to už jsou dneska banky připravené, žádný strach. Kupující ale musí převzít všechny podmínky, tedy fixaci, úroky a další parametry hypotéky. Bude to právě on, kdo splatí hypotéku, kterou jste si původně vzali vy.

Rozvod není jen o stěhování se, ale také o dělení majetku.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Prodej hypotéky a refinancování naráz

Pokud je váš dům nebo byt hezký a nachází se v dobré lokalitě, určitě o něj někdo projeví zájem. Možná se trochu zalekne existující hypotéky, ale vy mu můžete říct, že to není tak černé. Kupující totiž může hypotéku hned refinancovat. Víceméně vzápětí tak splatí vaši původní hypotéku a pak už bude měsíčně splácet podle pravidel, které si sám domluví v bance při vyřizování hypotéky nové.

Tato varianta je častější, proto je ve většině případů pro kupujícího přívětivější. Převzít totiž hypotéku s podmínkami, se kterými tak úplně nepočítá, není to pravé ořechové. Připravte se proto, že to může trochu trvat, a to v závislosti na rychlosti banky. Celý proces po tom, co prodávající najde zájemce o nemovitost a začne s ním jednat, se může v lepším případě táhnout tři měsíce, v horším i rok.

Těžké ano, nemyslitelné ne

Prodat byt nebo dům zatížený hypotékou není snadné, ale není to ani nemožné. Kupující by si totiž hypotéku pravděpodobně tak jako tak bral. Ideální je však počítat s tím, že tu vaši bude chtít nejdřív refinancovat, aby si sám mohl vybrat podmínky úvěru, který bude splácet.