Jste zde

Nájemní vs. vlastní bydlení: Oboje má své výhody i nevýhody

bydlení pod lupou Zdroj: Bigstockphoto
Toužíte po vlastním bydlení? Počkejte si a zatím se poohlédněte po nemovitosti k pronájmu, jejíž nájemné je v současné době obvykle levnější než měsíční splátka hypotéky!

10. 6. 2022

Vlastní bydlení je nejoblíbenější, avšak v současné době nejnákladnější způsob bydlení, který si nemůže vzhledem k podmínkám banky, rostoucím cenám nemovitostí a k rostoucím úrokovým sazbám dovolit kdekdo. Stále více lidí proto míří do pronájmu (nájmu nebo podnájmu), který je ve srovnání s bydlením ve vlastním obvykle méně finančně náročný. Z dlouhodobého hlediska je však (prozatím) nevýhodný.

bigstock-real-estate-agent-giving-house-417565111.jpg

podnájem
Zdroj: 
Bigstockphoto
Popularita bydlení v obecních bytech nebo v bytech, které jsou pronajímané třetí osobou, prudce stoupá. 

Nájemní bydlení dává větší svobodu

Nájemní bydlení vyhledávají především mladí lidé, kteří se nechtějí ještě usadit. V případě náhlého stěhování například za prací nebo za novým partnerem, lze totiž nájemní bydlení opustit v relativně krátkém čase. Obvykle v rámci 2 až 3 měsíců. Což mohou ocenit i nájemníci, kteří se dostali do finanční krize. Byt totiž mohou jednoduše opustit bez toho, aniž by jim na krku zůstala vysoká hypotéka.

Na druhou stranu však nájemníkům také hrozí neočekávané ukončení nájmu ze strany pronajímatele, což sebou nese značnou nejistotu. Pronajímatel i nájemce se vždy však musí striktně řídit občanským zákoníkem. 

Nejistotu představuje i výše nájemného, kterou si pronajímatel může určit. Navýšení nájemného však není zas tak jednoduché. Pronajímatel se musí řídit nejen nájemní smlouvou, ale i zákony. 

bigstock-dollar-money-bags-and-resident-442145762.jpg

nájem vs. hypotéka
Zdroj: 
Bigstockphoto
Zatímco u nájemního bydlení si na začátku vystačíte jen s několika tisíci, které použijete jako kauci, u hypotéky je nutné mít našetřeno minimálně 10 % hodnoty nemovitosti. 

Vše musíte konzultovat s majitelem a vložené finance se vám nejspíš nevrátí

Nájemní bydlení obvykle vyhledávají lidé, kteří nemají tolik našetřeno. Na rozdíl od vlastního bydlení totiž není počáteční investice tak vysoká jako tomu je u hypotéky, kde je nutné mít našetřeno minimálně 10 % hodnoty nemovitosti.

Navíc jako nájemce neplatíte ani daň z nemovitosti, pojištění a obvykle ani neřešíte větší investice do bydlení. Pronajímatel je totiž povinen udržovat nemovitost ve stavu, který umožňuje její obývání. Nicméně běžná údržba a drobné opravy připadají na nájemce

bigstock-happy-multiracial-couple-is-ha-452866393.jpg

ženská v krabici
Zdroj: 
Bigstockphoto
V případě nájemního bydlení nebude nikdy bydlet ve svém a pravděpodobně ani nebudete bydlet podle vlastních představ. Leda, že byste se rozhodli zvelebovat majetek pronajímatele. 

Stejně tak na nájemce obvykle připadají i úpravy, kterými si nájemce chce bydlení zútulnit a přetvořit k obrazu svému. Na změnách je vždy však nutné se s pronajímatelem domluvit a změna by nikdy neměla vést ke znehodnocení majetku! 

Nájemní bydlení nevolí striktně lidé s nižšími příjmy, ale i ti, kteří neví, kde se usadit

Bydlením v nájmu získáte zkušenosti a povědomí o tom, jak a kde si do budoucnosti představujete svůj domov. Ujasníte si lokalitu k bydlení i prostorové požadavky. 

Za přijatelné nájemné můžete bydlet ve větším bytě, v žádané lokalitě i v bytě, který bude v lepším stavu, než by byl byt v osobním vlastnictví. 

bigstock-real-estate-agents-hold-the-ke-409293424.jpg

bydlení v nájmu
Zdroj: 
Bigstockphoto
Bydlení v nájmu vám umožní vyzkoušet si bydlet i v lokalitě, kde si kvůli vysokým cenám nemovitostí nemůžete dovolit vlastní bydlení. 

Z dlouhodobého hlediska je nájemní bydlení stále nevýhodné

Nájemní bydlení nepředstavuje závazek na mnoho let a bez větších obtíží se můžete kdykoliv odstěhovat. Nemovitost vám však nikdy nebude říkat "pane" a nemůžete s ní disponovat.  Zatímco po splacení hypotéky, vám zůstane zhodnocená nemovitost. 

Zdroje:

  • https://www.bydlimekvalitne.cz/opravy-v-pronajatem-byte-kdy-je-platba-na-vas-kdy-na-majiteli
  • https://www.gpf.cz/co-je-vyhodnejsi-vlastni-bydleni-nebo-pronajem/
  • https://www.brokertrust.cz/uverovani/vlastni-bydleni-versus-najem-jake-jsou-vyhody-a-nevyhody/
  • https://www.times.cz/vlastni-bydleni-nebo-pronajem/