1. 8. 2023
Cukr a umělá sladidla
Jakmile do svého těla vpravíme cukr, náš imunitní systém se rozjede na plné obrátky. Jak je to možné? Začne totiž produkovat cytokiny, které patří mezi speciální druhy bílkovin. Ty mají za úkol regulovat a koordinovat aktivitu dalších imunitních buněk, ale mohou také v těle způsobit zánět.
Rozhodně tak neříkáme, že máte žít striktně bez cukru a umělých sladidel, konzumaci sladkého ale průběžně kontrolujte, případně korigujte.
Přečtěte si také: Alternativní sladidla: Co s vašimi dobrotami udělá kokosový cukr
Lepek
Celiakie (nesnášenlivost lepku) dnes patří mezi známé civilizační choroby. Ani pokud ale touhle nemocí netrpíte, nemusíte se ládovat pečivem od rána do večera. Lepek, který dnes nenajdeme jen v pečivu, ale třeba také v uzeninách nebo pivu, totiž opět způsobuje v těle zánět. Namísto klasických obilovin tak sáhněte raději po pohance, rýži nebo ochutnejte jáhly.
Alkohol
Další skupinou potravin, v tomto případě tedy spíše tekutin, které způsobují záněty v organismu, jsou alkoholické nápoje. Studie naznačují, že pravidelné a nadměrné pití alkoholických nápojů, může v těle zvýšit některé zánětlivé markery. Navíc hrozí rozvoj více či méně nebezpečných nemocí, které nás mohou (ne)přímo ohrozit na životě.
Uzeniny a zpracované maso
Mezi zpracované masné výrobky patří jakýkoliv druh masa, které bylo uzené, solené nebo jinak zpracované za účelem zvýraznění chuti nebo prodloužení trvanlivosti. Typicky jde o párky, uzeniny nebo klobásy, které mohou v těle způsobit zánět. Studie naznačují, že častá nebo nadměrná konzumace takto zpracovaného masa může být spojena s vyšší úrovní CRP, což je marker, který se používá k měření zánětu v těle.
Mohlo by vás zajímat: Mezi další potraviny, které mohou v těle vyvolat zánět, patří i tzv. červené maso. Typicky jde o hovězí a vepřové maso, stejně tak skopové nebo zvěřinu.
Přečtěte si také: Domácí zavařování: Zavařit můžete maso, klobásy, ale i hotovky
Smažená jídla
Ve smažených potravinách (a je vážně jedno, jestli jde o květák, hranolky, sýr, nebo řízek) najdeme vysoký obsah trans-tuků, což jsou nevhodné typy tuku spojené s dlouhým seznamem negativních vedlejších účinků pro naše zdraví.
Ty přispívají nejen k vyššímu riziku kardiovaskulárních problémů, ale také zvyšují hladinu „špatného“ cholesterolu a stojí za vznikem zánětů.
Margaríny a oleje z řepky, kukuřice či sóji
Tady je situace o něco komplikovanější. U výše uvedených olejů, tuků a margarínů je vždy potřeba zohlednit poměr omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Zatímco první uvedené kyseliny působí protizánětlivě, druhé zánět zhoršují. Pokud tedy zmíněné tuky používáte, zkuste je čas od času nahradit jinými a zdravějšími variantami.
Mohlo by vás zajímat: Kouřový bod aneb nejlepší na smažení je řepkový olej, panenský jen do studené kuchyně
Mléko
Spoustu z nás by vůbec nenapadlo, že i konzumace mléka a mléčných výrobků může v těle nadělat pořádnou paseku. Obvykle to totiž zjistí až ve chvíli, kdy tyto výrobky z jídelníčku vyřadí.
Pokud vás trápí bolesti hlavy, kožní vyrážky, nadýmání nebo ucpaný nos, možná za tohle všechno může zánět, který mléko v těle vyvolalo. Zkuste mu dát proto na pár dnů „vale“ a nahraďte ho rostlinnými náhražkami v podobě kokosového, mandlového nebo sójového (ne)mléka.
Použité zdroje:
- https://www.kulturistika.com/magazin/zdravi/sest-potravin-ktere-podporuji-zanetlivost-organismu-a-jejich-vhodne-alternativy
- https://www.ireceptar.cz/zdravi/potraviny-zanet-30000315.html
- https://www.kupi.cz/magazin/clanek/17392-potraviny-ktere-zpusobuji-v-tele-zanety