Jste zde

Pokojovky, co nepatří na parapet: Jinam dejte brambořík nebo třeba orchidej

rosení amarylis Zdroj: Shutterstock
Existují rostliny, které si libují v záplavě slunečních paprsků. A pak jsou tady ty, které dávají přednost stínu. O které pokojovky jde a proč je na parapetu zbytečně netrápit?

22. 4. 2023

Orchideje

S orchidejemi je to občas složité. Mají totiž svoji hlavu. Pokud se chcete těšit ze záplavy pestrobarevných květů, najděte jim místo mimo přímé sluneční paprsky. Pokud máte květináč s orchidejí na jižní straně domu, je dobré použít závěs a před přímým slunečním světlem rostlinu chránit. Ideální teplota pro pěstování orchidejí se pohybuje okolo 16 °C až 24°C.

shutterstock_2099381866.jpg

orchidej na parapetu
Zdroj: 
Shutterstock
Pěstování orchidejí už je trochu vyšší dívčí. A stanoviště na parapetu není úplně ideální.

Vánoční kaktus

Mohlo by se zdát, že kaktusy slunné stanoviště milují a dokonce ho vyžadují. U naprosté většiny kaktusů je to samozřejmě pravda. Ten vánoční ale patří mezi výjimky, kterým se na parapetu a přímém sluníčku nedaří. Ideální teplota pro jeho pěstování je 18 °C až 21 °C a v noci dokonce klesá až ke 13 °C. U téhle pokojovky dávejte pozor i na průvan, který nesnáší. 

Vánoční hvězda

Stejný problém, jako vánoční kaktus, má s přímým sluníčkem taky vánoční hvězda. Poinsettie, coby tradiční vánoční květina, vyhledává spíše chladnější prostor. Nejlépe se jí proto daří při teplotě od 15 °C do 21 °C na světlém místě s dostatečnou vlhkostí.

shutterstock_1881415177.jpg

vánoční hvězda na parapetu
Zdroj: 
Shutterstock
Přimět vykvést vánoční hvězdu? To je úkol pro zkušené pěstitele. Zvládnete ho?

Brambořík

Ani bramboříku se na parapetu příliš dařit nebude. Tahle pokojovka zbožňuje větrané prostory a netoleruje přílišné teplo. Se správnou a láskyplnou péčí bude svému majiteli dělat radost nádherným kvetením hodně dlouhou dobu, klidně od začátku září až do května.   

Amarylka

Ani téhle nádherně kvetoucí rostlině sluníčkem a teplem příliš radosti neuděláte. Daří se jí totiž na chladnějším stanovišti a teplotě cca 15 °C. Jakmile však amarylka začne kvést, měla by být umístěna do teplejšího prostředí s teplotou 24 °C až 26 °C. Kolísání teplot v okolním prostředí totiž pozitivně stimuluje její růst. Po vykvetení ji zase přeneste do chladu.

Použité zdroje:

  • https://chalupari-zahradkari.cz/pokojove-rostliny/pokojove-rostliny-chlad-zima/
  • https://www.jaksiudelat.cz/3-zabijaci-pokojovek/
  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/13834-pokojove-rostliny-podle-svetovych-stran-spravne-umisteni-je-zaklad-uspesneho-pestovani