Jste zde

Nenáročné pokojovky, které přežijí všechno. I vaši péči

rosení pokojovek Zdroj: Bigstockphoto
Chcete si domů pořídit nějakou tu pokojovku, ale moc dobře víte, že do pěstitele roku máte daleko? A věděli jste, že existují nenáročné rostliny, které přežijí takřka všechno? Tady je jejich seznam!

6. 7. 2021

Calathea

Calatheu si můžete vybírat z mnoha druhů i vzorování. Krásné jsou nejen žluté, ale taky bílé nebo narůžovělé varianty. Pro pěstování téhle pokojovky je zcela zásadní vysoká vlhkost vzduchu. Proto ji nezapomeňte pravidelně rosit. Co naopak Calathea nezvládá, je sluneční světlo. Příliš sluníčka může zapříčinit vyblednutí a zmenšení jednotlivých lístků.

Difenbachie

Existují jenom dvě kategorie lidí – ti, kteří si ji nemohou vynachválit a pak ti, kteří Difenbachii jednoduše nesnáší. Pokud patříte do první zmíněné skupiny, máme pro vás dobrou zprávu. Tuhle strakatou krásku si můžete vypěstovat i bez předchozích zkušeností.

Pro rostlinu je nejlepší filtrované světlo. Mezi ní a sluncem by proto měla být nějaká bariéra, a to zejména na jaře a v létě, kdy rostlina nasazuje na nové listy. Protože je tahle pokojovka jedovatá, raději se jí vyvarujte v domácnostech s menšími dětmi nebo domácími mazlíčky.

bigstock-beautiful-house-plants-with-wa-398887646_1.jpg

květina na balkoně
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pokud víte, že důslednost a pravidelnost nepatří mezi vaše silné stránky, nepouštějte se při pěstování do velkých akcí.

Fíkovník

Fíkovníky (fíkusy) jsou taktéž dostupné v celé řadě druhů a kultivarů. Mezi nejoblíbenější patří nepochybně Ficus benjamina nebo Ficus elastica. Tihle krasavci zbožňují přímé sluníčko a libují si v zachytávání prachu, oxidu uhličitého i dalších nežádoucích látek. Čas od času jim dopřejte vlažnou sprchu, za kterou se odvděčí novými lístky.

Zelenec

Tuhle „retro“ rostlinku si možná pamatujete z kuchyní a obývacích pokojů našich babiček. Pravdou zůstává, že nenáročný zelenec se stále častěji objevuje i v řadě moderních domácností. Střídmá zálivka a kořeny, které vám odpustí i mírné přelití nebo přeschnutí, dělá z téhle pokojovky nesmrtelnou stálici.

Rostlinka miluje stinné místo a vláhu, za kterou se vám odvděčí krásnými převisy a drobnými bílými lístky.

bigstock-green-houseplants-fittonia-mo-420211636_1.jpg

fikus benjaminus
Zdroj: 
Bigstockphoto
Benjamínek se postará i o čistý vzduch v místnosti.

Lopatkovec

Takhle nenáročná pokojovka miluje teplo, v létě ale ocení spíše polostín. Protože jí nesvědčí přímé sluníčko, najděte pro ni místo s rozptýleným světlem. Lopatkovec nepotřebuje příliš častou zálivku, ale nikdy nedopusťte, aby substrát úplně vyschl.

Dařit se mu bude v místnostech s vysokou vzdušnou vlhkostí. Pokud mu dopřejete rosení odstátou vodou, odmění se vám krásnými květy, které vám budou dělat radost prakticky celý rok.

Ledviník

Stejně jako ostatní kapradiny, je i ledviník nenáročnou pokojovkou, která si libuje v polostínu a vyšší vlhkosti. Rostlinka vyžaduje intenzivnější zálivku, pokud ji ale postavíte do květináče se stojatou vodou, nemusíte se o nic starat.

Jakmile rostlinka vodu spotřebuje, stačí ji jednou za čas doplnit. Pokud by ledviník začal vysychat, poznáte to podle lístků, které začne shazovat.

Juka

Juka sice vyžaduje slunné stanoviště, ale pokud ji umístíte do stínu, její listy i tak zůstanou stále dlouho pěkné. V zimě jí je nejlépe v chladné místnosti, kde může teplota klesnout klidně až na 5 °C.

Dávejte si ale pozor na zálivku. Pokud byste juku přelili, její kořínky začnou postupně uhnívat. Během léta ji proto zalévejte jen mírně a v zimě takřka vůbec.

Použité zdroje:

  • https://living.iprima.cz/zahrada/neznicitelne-rostliny-aneb-10-pokojovek-ktere-porostou-i-ve-tme#
  • https://www.receptyprimanapadu.cz/interier/7-pokojovek-ktere-u-vas-preziji-i-kdyz-nejste-zrovna-pestitel-roka/
  • https://dumazahrada.eu/nenarocne-pokojove-rostliny