Jste zde

Vánoční kaktus: Milovaly ho naše babičky, teď se vrací do módy

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Vánoční kaktus patří k těm pokojovým rostlinám, které v chladných měsících neodpočívají. Ba naopak! Ve druhé polovině roku rostlina obvykle nasadí poupata a při správné péči dělá svými pestrými květy radost i během vánočních svátků.

21. 11. 2016

Abyste se však těšili ze záplavy květů co nejdéle a i napřesrok, je důležité dodržet několik zásad

Krása z deštných lesů

Vánoční kaktus byl do českých domácností přivezený z tropických deštných lesů Jižní Ameriky, kde jej nalezneme růst na jiných rostlinách. Jeho označením „kaktus“ se nenechte zmást - nejedná se o klasický pouštní kaktus, který připomíná jehelníček, nýbrž o kaktus vlhkomilný, který má namísto trnů dužnaté zelené články. 

K Váocům patří i Vánoční hvězda: Jak pečovat o nádherného posla adventu?

Květy vánočního kaktus se mohou pyšnit červenou, žlutou, bílou i růžovou barvou. Mají však jednu vadu na kráse - nevoní. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Pro svou nenáročnost se stal velmi oblíbenou pokojovou rostlinou. Při jeho pěstování stačí dodržet jen tři základní faktory, a to ideální teplotu, správnou zálivku a optimální světelné podmínky. 

Jestliže plánujete oživit domácnost v zimním období barevnými květy, tak neváhejte a utíkejte do obchodu. Nabídka vánočních kaktusů na pultech květinářství je právě teď obzvlášť pestrá. 

Kam s ním?

Zdlouhavé rozhodování v obchodě mezi záplavou barevných odrůd máte za sebou? Teď už jen stačí vymyslet, kam s ním.  

"Donutit" vánoční kaktus ke kvetení není jednoduché - výsledek ale stojí za to. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Kaktus umístěte do pokoje s běžnou pokojovou teplotou okolo 20 stupňů a najděte mu světlé místo, nikoliv však na přímém slunci. Pravidelným rosením mu zajistěte vlhčí vzduch.  Se zálivkou také opatrně. Bohatě postačí, když si na kaktus vzpomenete jednou týdně. 

Vyzdobte vánočně všechno, VŠECHNO: Vánoční výzdoba: nezapomněli jste na svou zahradu?

V době květu se kaktus stává poněkud konzervativní rostlinou. Jakákoliv změna může vést k opadání poupat. Když už se tedy rozhoupete k vánočnímu úklidu, dbejte na to, abyste kaktus umístili zpátky na stejné místo. 

Pozor! Neotáčet

Důležité je dodržet i úhel, pod kterým na kaktus dopadalo denní světlo. V tomto případě si můžete pomoct malým trikem. Před tím než začnete s kaktusem hýbat, udělejte si na květináči značku. Právě tato značka vám pak pomůže umístit květináč tak, jak byl.

Květy i napřesrok? 

Přivést vánoční kaktus znovu ke květu i další rok vyžaduje už určité pěstitelské zkušenosti. Po odkvětu dopřejte kaktusu klid, spíše stinné místo a snižte zálivku. V letních měsících mu můžete dopřát i čerstvý vzduch, nikoliv však pobyt na přímém slunci. 

Dopřáli jste kaktusu tu nejlepší péči i letní dovolenou a rostlina v obývacím pokoji ne a ne vykvést? A naopak kaktus na chodbě panelového domu, na který si člověk vzpomene jednou za měsíc, je doslova obsypán poupaty? Zaměřte se na teplotu! Proto, aby kaktus vykvetl, je velmi důležité umístit kaktus tři měsíce před plánovým květem do chladnější místnosti. 

Vzhledem k tomu, že dužnaté články kaktusu spolu s květy vždy směřují dolů, je nasnadě umístit kaktus do závěsného květináče. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Necháme-li kaktus v místnosti, kde teplota neklesne pod dvacet stupňů, i sebelepší péče květ nevykouzlí. Po zhruba jednom měsíci, až se objeví poupata, přeneste kaktus zpět do teplejší místnosti. Zvyšte zálivku a jednou za 14 dní můžete přilít i pár kapek hnojiva.