Jste zde

Pokojové rostliny, které vám pomohou usnout: Fialka zahání prach, brambořík zlé sny

pokojovky v ložnici Zdroj: Bigstockphoto
Dopřejte si hluboký a ničím nerušený spánek a obklopte se pokojovými rostlinami, které vám zajistí čistý a zdravý vzduch. Víme, které pokojové rostliny jsou vhodné do ložnice.

25. 8. 2021

Spánek je důležitou součástí života. Jeho kvalita i délka má vliv na fyzickou i psychickou kondici. Ovlivňuje naše zdraví, délku života, pracovní výkonnost, pozornost i naše psychické rozpoložení. Dobře se vyspat je proto naprostá nutnost! 

bigstock-big-white-wicker-pot-with-bloo-415194544_1.jpg

kvetoucí pokojovka
Zdroj: 
Bigstockphoto
Při výběru pokojovek do vaší ložnice dávejte pozor na bohatě kvetoucí a silně aromatické rostliny. U citlivých jedinců mohou způsobit bolest hlavy, vyvolat alergickou reakci a narušit klidný spánek.

Na kvalitu spánku má vliv spousta faktorů. Ovlivnit ho můžete nejen životním stylem a pravidelným režimem, výběrem matrace i ložního povlečení nebo dokonce teplotou a osvětlením v ložnici, ale i pokojovými rostlinami. Pojďte proto zjistit, které pokojové rostliny zlepší váš spánek. 

Levandule zklidní vaši mysl i tělo

Levandule je nejběžněji používaná rostlina, která dokáže navodit ideální podmínky pro usínání a postarat se o klidný a nerušený spánek. Její příjemná vůně vás doslova ukolébá. Uvede vás do stavu relaxace, uklidní vaši mysl, uvolní celé vaše tělo a jako bonus navíc odpudí i nepříjemný hmyz. Věděli jste například, že vůbec nevoní komárům

Jasmín má lehce sedativní účinky

Sladce vonící exotický jasmín se může pyšnit uklidňujícími účinky podobně jako levandule. Stejně jako ona pomůže navodit klidný spánek, zmírnit úzkost a uvolnit napětí.  

Pamatujte! Ne každému je výraznější aroma levandule či jasmínu příjemné. Rostliny proto nikdy nedávejte do těsné blízkosti postele, aby vás z jejich vůně nerozbolela hlava. 

Africká fialka zachytává prach

Kvetoucí fialka je velmi oblíbená pokojová rostlina, která zkrášlí každou místnost, včetně vaší ložnice. Málokdo však ví, že vedle dekorativní funkce dokáže vzduch v místnost zbavit i prachu, který bychom jinak vdechovali. A to díky chlupatým lístkům, které dokážou prach zachytit.

Ovšem pozor! Velmi důležité je, abyste její listy prachu pravidelně zbavovali, jinak bude efekt naprosto opačný. 

bigstock-colorful-cyclamen-persicum-flo-411071146_1.jpg

kvetoucí brambořík
Zdroj: 
Bigstockphoto
Věděli jste, že brambořík v ložnici chrání před zlými sny? 

Lopatkovec zbaví vzduch toxinů

O lopatkovci lze bez nadsázky hovořit jako o nejlepší přírodní čističce vzduchu. Nejenže totiž vzduch v místnosti zvlhčí, ale také z něj odstraní vzdušnou plíseň a zbaví ho benzenu, formaldehydu a jiných nebezpečných chemikálií, které se uvolňují například z nábytku, tapet nebo z koberců. 

Pokojovky, které v noci produkují kyslík

Nepořizujete si do ložnice pokojové rostliny, protože v noci kradou kyslík a vydechují oxid uhličitý? Pak si zkuste do ložnice pořídit aloe vera, tenuru, juku nebo velmi skromnou pokojovku, která je známá pod ne moc lichotivým názvem tchynin jazyk. Jako jedny z mála totiž v noci přijímají oxid uhličitý a naopak vydechují kyslík a tím velmi výrazně zlepšují kvalitu ovzduší v místnosti.

bigstock-green-houseplant-in-flower-pot-406562273_1.jpg

lavice
Zdroj: 
Bigstockphoto
Rostliny v ložnici udržujte v dobré kondici a nepřehánějte to se zálivkou. Jinak hrozí růst plísní. 

Břečťan vás zbaví ucpaného nosu a oteklých sliznic

Břečťan popínavý je ideální pokojová rostlina zejména pro astmatiky a alergiky, protože dokáže výrazně snížit množství alergenů ve vzduchu. Rovněž ale také zvlhčuje vzduch a zbavuje ho nebezpečných toxinů. A výhodou je také fakt, že mu bude vyhovovat nižší teplota, která je pro kvalitní spánek zásadní. 

Zdroje:

  • https://bydleni.instory.cz/2686-pokojovky-ktere-vam-pomohou-ke-kvalitnimu-spanku.html
  • https://www.kvetinyonline.cz/magazin/6-pokojovek-ktera-vam-pomohou-vyhrat-nad-nespavosti.html
  • https://www.emako.cz/blog/4-rostliny--ktere-vam-pomohou-lepe-spat/
  • https://zdraveja.cz/2017/01/26/poradime-vam-jake-pokojove-rostliny-do-loznice/
  • https://www.homeincube.cz/vyberte-loznice-spravne-pokojovky-vyspete-se-ruzova/
  • https://www.bydlimekvalitne.cz/lopatkovec-je-nezmar-i-prirodni-cisticka-vzduchu
  • https://sazenicka.cz/pestovani-brectan/