Jste zde

Plovoucí podlaha: Dřevěná vydrží desítky let, ale stojí dvakrát víc než lamino

Zdroj: Porselen

PVC lino, ani koberce dnes už nefrčí. Hitem posledních let v českých domácnostech jsou totiž plovoucí podlahy. Laminátové, dřevěné, z korku… Výběr je na vás a samozřejmě na možnostech vaší peněženky.

12. 6. 2013


Dobře vypadají, jsou velmi snadné na údržbu, dosti toho vydrží a jejich pokládku zvládne i průměrně zručný kutil. Právě pro své vlastnosti jsou plovoucí podlahy tak oblíbené. Mimo to je ocení i alergici, protože se na nich na rozdíl od koberců nechytá a nedrží prach. Příjemné se po nich chodí a mají i výborné zvukově izolační vlastnosti. „Plovoučky“ jsou, zdá se, ideální podlahovou krytinou.

Snadná pokládka i údržba

Velmi snadná je i pokládka plovoucí podlahy, která svůj název dostala podle toho, že není přichycená k pevnému podkladu, ale je na něm jen položená a „plave“ na něm. Platí ale, že by podklad měl být rovný, pevný a suchý a materiál, ze kterého se bude podlaha skládat, by se měl minimálně den aklimatizovat. Pak už je montáž moderních plovoucích podlah rychlá a jednoduchá. Patříte-li mezi domácí kutily, s největší pravděpodobností zvládnete montáž i sami bez speciálního nářadí. Pokud si však na to netroufáte, nic se neděje. Většina firem dodává plovoucí podlahy i s možností pokládky.

Laminát nebo dřevo?

Rozhodnutí pořídit si plovoucí podlahu je jen první krok. Typů a druhů plovoucích podlah je spousta a je nutné vybrat konkrétní druh. Nejrozšířenějším typem plovoucích podlah jsou podlahy laminátové. Důvod je prostý – jsou nejlevnější variantou. Metr čtvereční laminátové plovoucí podlahy vyjde i s pokládkou na nějakých osm set korun, což je polovina oproti dřevěné plovoucí podlaze. Lamino vám navíc umožňuje na rozdíl od dřeva realizovat i podlahové topení. Vydrží ale méně než dřevo – výrobci obvykle poskytují záruku 15 let.

Dřevěné plovoucí podlahy poskytují přirozené teplo, jejich životnost se pohybuje okolo čtyřiceti let a poté je možná renovace. Jsou ale náročnější nejen finančně, ale i co se údržby týká. Rozlišujeme i další druhy plovoucích podlah - korkové, linoleové, dýhové atd.

Plovoucí podlahy vybírejte i podle dalších kritérií, například  podle předpokládané zátěže. Ideálem je zátěžová třída vyšší než 31 a tloušťka materiálu by měla být minimálně sedm milimetrů.  Na trhu jsou i „slabší“ lamely, ty ale mají logicky výrazně kratší životnost.

Při výběru plovoucí podlahy je tedy důležité oslovit vhodného prodejce. Nabídka produktů, ale i jejich úroveň může být různá.