Jste zde

Plánujete koupit pozemek nebo byt? Kvůli změnám v DPH zaplatíte víc!

Zdroj: http://www.realcity.cz/

Od prvního ledna 2014 platí nový občanský zákoník. A ten se ke smůle všech, kteří plánují nákup pozemku nebo nového bytu, promítne i do cen nového bydlení. A to negativně – kvůli změnám v DPH narostou ceny pozemků i nových bytů.

20. 2. 2014

Za houštinou paragrafů se skrývá jednoduché poselství - zájemci o nové bydlení budou muset sáhnout hlouběji do kapsy. Změny v oblasti nabývání nemovitostí, které od 1. 1. 2014 přináší nový občanský zákoník (zejména pak zákon č. 89/2012), ovlivní i zákon o dani z přidané hodnoty (zákon č. 235/2004 Sb.).

Novela se bohužel promítne v neprospěch kupujících, kteří si nestihli pořídit bydlení do konce roku 2013. Co tedy zmíněná novela mění z hlediska zájemce o koupi nemovitosti? U tzv. „holého“ pozemku a nezastavěného pozemku s vydaným stavebním povolením se nic nemění. Dodání takové nemovitosti je od DPH osvobozeno dle nového znění § 56 odst. 2, stejně jako v původní úpravě platící do 31. 12. 2013.

Změny přichází až u stavebních pozemků, které jsou již připojené k inženýrským sítím. Zatímco v minulých letech byl nákup zasíťované parcely od DPH osvobozen, dnes se na ni vztahuje zdanitelné plnění se základní sazbou daně ve výši stávajících 21 %.

Drahé parcely v Praze? Bude hůř!

Právě tato změna výrazně zvýší cenu při prodeji domů v oblastech, které jsou velmi žádané a zároveň nákladné, tedy v širším okolí velkých měst. Tento efekt se projeví zejména v Praze, kde cena pozemku v současnosti může představovat až 50 % ceny celé nemovitosti. Při započtení DPH tak mohou ceny nových rodinných domů stoupnout až o desítky procent.

Podobný, i když mírnější, nárůst cen se čeká i v segmentu nových bytů. Zde se cena za pozemek rozpočítává na všechny obytné jednotky, proto nárůst nebude tak markantní. Ale jak přiznávají developerské společnosti, ceny bytů v Praze půjdou nahoru tak jako tak.

Změny na poslední chvíli

Novela zákona neušla značné kritice zejména ze strany odborníků na daňovou problematiku: „Považuji za naprosto nezodpovědné schvalování připravovaných zákonů navrhovaných s platností od 1. 1. 2014 prakticky na konci roku 2013. V tomto případě bych Českou republiku označil za legislativní Kocourkov,“uvedl pro ČTK generální ředitel a předseda představenstva Ekospolu Evžen Korec.

Zároveň však mírní přehnané obavy: „Pokud opravdu dojde k navýšení DPH u pozemků ze současných nula na 21 procent, zcela jistě se to na cenách nových bytů projeví zdražením. Byty ale nezdraží o celých 21 procent, zvýšení cen bude poměrně odpovídat ceně pozemků.“

Pokud se chcete o problematice daňových změn a realit dozvědět více, sledujte portál www.REALCITY.cz, kde naleznete i aktuální nabídku nemovitostí na českém trhu.

Blízko k tomuto tématu má i miniseriál, který popisuje hledání nového bydlení na vlastní kůži:

Sledujte nás na Facebooku a žádná novinka a aktualita vám neuteče!