Jste zde

Ze skříně do krabice aneb Jak jsem se při stěhování podcenila

Zdroj: Chris 73, Wikimedia Commons

Zdá se to velmi jednoduché - naházet věci do krabic a pak je vyndat jinde. Kdo to ale už někdy dělal, ví, že bez přípravy to stojí velké úsilí navíc. Přečtěte si, kde jsem zaváhala já a stěhujte se na první dobrou!

19. 1. 2014

Druhým díle pokračujeme v miniseriálu "stěhování na vlastní kůži", který si odžila a prožila naše redaktorka. Přečtěte si o tom, jak snadné je stěhování podcenit, a pak také praktické rady, které je opravdu velmi dobré dodržet.

„To bude sbalené hned, moc toho přece nemáme,“ uklidňoval mě manžel pokaždé, když jsem se strčila hlavu do skříně a místo pohybu jsem jen po několika minutách zavzdychala. Od minulého stěhování uplynul pouhý půlrok. Některé věci byly ještě v krabicích a já se nechala uklidnit tím, že poslední pohyb se vším naším nehmotným majetkem jsme zvládli v několika přepravkách a velkých taškách. Co už jsem pozapomněla, byl fakt, že přepravek jsme půjčili málo, a tak jsme s nimi museli udělat několik koleček. 

Hledá se konvice

Krabice na naše věci nám půjčil kamarád, který by si ze stěhování mohl udělat doktorát. Byly velké a pevné a vešlo se do nich tolik věcí, že jsem je musela sem tam do půlky vyskládat a znovu naplnit dekami a polštáři, protože by je prostě nikdo neunesl. Na samotné balení jsme si nechali jenom dva dny a udělali jsme dobře. Poslední noc se náš byt změnil v předvánoční sklad na poště a najít tričko na spaní bylo nemožné. Uvařit si ráno čaj? Kdybychom si vedli katalogové lístky, byla by to krabice osm - kuchyňské nezbytnosti - pravý roh dole - ne, tam ne, úplně dole pod všemi ostatními věcmi. Kdo by ale ráno hledal krabici osm?

stehovani4

Větší, nebo menší auto na stěhování? Raději větší. Vaše věci mají při stěhování tendenci záhadně nabobtnat. Zdroj: The Muuj, Flickr.com

Brusle leží u výtahu

Po zhodnocení téhle krajiny po velkém třesku jsme se rozhodli, že přivoláme další pomocné ruce a že to větší auto bude asi vlastně tak akorát. Při samotném stěhování jsme na to šli logicky - od největšího po nejmenší a nejkřehčí sklo do přepravky a na klín. Ty brusle, co zůstaly ležet u výtahu, nám ale vypadly z plánu a teď už je nejspíš prohání někdo s většími hokejovými ambicemi, než má můj muž.

Nakonec nám nezbylo než si s věcmi zahrát v dodávce tetris, abychom vůbec zavřeli dveře. Začínám mít pocit, že jsme se od stádia „nepotřebuji skříň, protože zabírá místo“ posunuli do fáze „nasysli, co můžeš“. Z přepravky s jídlem z mrazáku začíná vytékat obsah ledovače, který jsme zapomněli mezi masem z rodinné zabíjačky a finskou vodkou, do které byl led určen. Jedeme na západ!

Na co při stěhování nezapomenout?

  • před balením si obstarejte dostatečné množství vhodných krabic, speciální kartóny se dají koupit v obchodech, ale vypomoct si také můžete krabicemi, které mají například v knihkupectví
  • nezapomínejte na další přepravní pomocníky jako zelinářské přepravky na křehké věci či těžké knihy nebo velké pevné tašky na oblečení
  • zajeďte si do hobbymarketu také pro strečovou fólii, pomůže při balení velkých a těžkých krabic a ochrání je před protržením dna
  • věcí máme všichni pravděpodobně víc, než si myslíte, dopravu a stěhovací síly proto nepodceňujte
  • pokud si na stěhování najímáte firmu, bude nejlepší si dražší či lakované věci nejdřív vyfotit
  • pokud máte pocit, že stěhováci nepracují dostatečně rychle a připravují vás o peníze, stěžujte si a pořádejte o navrácení části peněz - v tomto případě pomůžou svědci nebo důkazy například ve formě fotek z příliš časté přestávky na cigaretu
  • vyhraďte si na stěhování celý den a myslete na to, že vy i lidé, co vám pomáhají, si potřebujete odpočinout a najíst se - o hodinu kratší nastěhování kýlu nevyléčí

Příště si přečtete, jak dlouho trvá amatérským stěhovákům nadšení při nošení věcí do druhého patra (je to déle, než si myslíte). A nezapomeňte mrknout na první díl:

Dobrý den, dneska jsem náhodou narazila na Váš článek a musím říct vykouzlil mi úsměv na tváři, při komentu obrázku: věci záhadně nabobtnaly!! Úplně jsem si vzpomněla jaké to bylo, když jsme se asi pře půl rokem stěhovali. Přečíst si vaše desatero už tehdy, asi bych byla ve větším klidu. Pracovala jsem v lékárně, takže s krabicemi to problém nebyl, spíš naopak, nakonec jsem měla pocit, že jich bylo až moc, a to že člověk nešetřil, se projevilo zejména v okamžiku nakládání do přepravního vozidla. Já měla největší problém sehnat bublinkovou folii, přece jen jsme stěhovali přes celou republiku (z Liberce na jih Moravy) a při představě jízdy po naší milé D1, jsem se začala bát o své skleněné poklady. Jsem velkou milovnicí skleniček na víno, a ani nebudu opakovat co jsem si vyslechla od své drahé polovičky, při jejich balení.
Od kamaráda jsem dostala typ na koupi bublinek: http://www.mojeobaly.cz/Folie/Bublinkova-folie/?
bylo to šílené balení, ale musím říct, že jsem celou sbírku, převezla bez jediné újmy na zdraví. Manžel si tam objednal stahovací folii v metrovce, a ta nakonec taky našla bohaté uplatnění. No vše jsme ve zdraví přežili, ale opravdu už chápu, proč se říká, že je lepší vyhořet než se stěhovat. A jestli si myslíte, že nejhorší je sbalit, tak to Vás bohužel zklamu. Nejhorší je, všechno to zase vybalit :-)

Upřímně, stěhování dá zabrat i když máte pozvané stěhováky. My si domluvili firmu Tavočer, s přestěhováním nebyl žádný problém, ale to vybalování a balení....Měla jsem hned problém se sháněním krabic - něco jsem si vzala v práci, dost mi taky posloužili ikeácké modré tašky nebo prádelní koš. Pak jsem přišla na to, že stěhováci taky půjčují věci na stěhování, tak jsem měla půjčené plastové přepravky. Jinak to chce všechno dobře zabalit a dobře popsat. Během prvního dne jsem zvládla vybalit akorát kuchyň a věci do koupelny, zbytek věcí jsem vybalovala další 4 dny, než jsem přišla na to, kde co chci mít...Ale tak už to bylo ve vlastním bytě, tak mi to ani tolik nevadilo :)

Tak v první řadě, chce to být v den stěhování sbalený jako na dvoudenní welness, hezky pyžámko kartáček pasta a ručník, ale taky povlečení a peřiny si dejte někam zvlášť. Hledat v noci čím se umyju a přikryju je peklo a vy hledat budete, hodně. Za druhé-uvařte něco, co večer jen ohřejete v mikrovlnce, nebo objednejte pizzu. Dále pak milion krabic a kilometry fólie. Než složitě shánět a půjčovat doporučuji zakoupit a pak prodat. Já je objednávala na https://www.obalove-materialy.cz Třetí bod je organizace-napiště na každou krabici ale doslova a do písmene co se v ní nachází. Ne jen kuchyně, ale nože aq skleničky. Ušetří to spoustu nervů a nemusíte vybalovat pět krabic když zatím potřebujete jen něco, do čeho si po stěhování nalijete alkohol :-)

Při stěhování se o sobě člověk dozví opravdu hrozné věci. Za prvé že má milion zbytečných věcí a i těch důležitých dvakrát víc než je třeba. Za druhé, že není schopen odpoutat se od minulosti vyhodit nesmysly na kterých nesmyslně lpí. A za třetí že ať plánuje jak plánuje, sám to nezvládne a už vůbec ne za den. Mě se osvědčil e-shop se vším, co je ke stěhování potřeba, o něčem jsem ani nevěděla že se to dá běžně a celkem levně koupit (podvozek s kolečky na stěhování, kilometry bublinkové fólie) potom bylo důležité sbalit se jako na víkend a připravit ohřívatlené jídlo a malou rychlovarnou konvici až bude krize. a hlavně, popisovat krabice, do detailu vypsat co v nich je, protože vybalovat budete týden a chce to systém.