Jste zde

Poslední krok aneb Jak jsem se vybalila v novém bytě

Zdroj: Travis Crawford, Flickr.com

Už jen pár krabic, opakuji si, když scházím asi po dvacáté dolů k dodávce. Nohy se mi klepou, jsem červená a na čele mi perlí pot. Zdá se, že stěhování už finišuje. Mě ale čeká ještě pořádná dřina. Jak si ji ulehčit? Dočtete se na dalších řádcích.

26. 1. 2014

Cíl už je nadosah. Všechny věci jsou sbalené v krabicích, naložené v autě a zbývá už jen maličkost - všechno vynosit do nového bytu a uložit na nové místo. Zdá se to jako malé vítězství, ale je to náročnější, než s čím počítá původní plán. 

Nicméně finišuju - se stěhováním i s tímto miniseriálem, který ho popisoval:

Jak se nám roztančila pračka

Ze schodiště je slyšet těžké funění pronásledované tlumenými ranami způsobenými pokládáním pračky na schody. Stojím za dveřmi a ani nedutám, tohle vidět opravdu nechci. Se stěhováním totiž pomáhají kamarádi. Být to profesionální stěhováci, seznámím se s novými sousedy vřískáním na placené nosiče. Pračka od onoho incidentu začala poskakovat po koupelně a shazovat lahvičky s krémy. Tohle už ale nevyreklamuji.

stehovani6

V zahraničí přisli na jednodušší způsob, jak přesunout všechny svoje věci na jiné místo. Jednoduše přestěhují celý dům. Zdroj: Wouter Hagens, Wikimedia Commons

„Kam s tím?“ otočí se na mě zpocená kamarádka s krabicí plnou knih v ruce. „Támhle do obýváku,“ špitnu tiše, protože ona už odbočila do ložnice. Pětatřicetiletý Jindra se mi pak mezi lačnými doušky vody v kuchyni svěřuje, že by býval nosil mnohem rychleji, kdyby neměl kocovinu a netlačila ho ta kýla. Vytřeštím oči a pro další bednu běžím bleskurychle sama. 

Na konci je jenom unavené ticho

Po náročných 160 minutách je hotovo. Úplně všude v našem devadesátimetrovém bytě leží krabice, přepravky, židle, matrace, ručníky, boty, se kterými se u dveří doslova roztrhl pytel, a na polštářích na špinavé zemi sedí naši stěhováci. Masírují si nohy a většinou ani nedutají. Krabice nosili s optimismem skoro až do poslední chvíle. Loučím se a místo spánku jdu odklízet jednu krabici za druhou. Není to workoholismus, jen touha projít. Asi ve dvě ráno je vyklizená cestička do koupelny a k čerstvě sestavené posteli. Rámy nelícují. Budeme si muset zvyknout.

Jak si usnadnit práci při nastěhovávání?

  • Nepodceňujte množství věcí, které přesouváte, ani počet lidí, kteří se stěhováním pomáhají. 
  • Rozmyslete si předem, kam přijdou jednotlivé těžké kusy - alespoň po místnostech. Ideální je popsat si ve starém bydlišti krabice. Ušetříte si námahu při dalším přenášení.
  • Pokud stěhujete s pomocí přátel a většího auta, je dobré, když se jeden z týmu stane skladníkem a ostatním vydává věci podle toho, co unesou. 
  • Před stěhováním si zabalte rukavice, oblečení, které si můžete umazat, popruhy a případně profesionální nářadí jako třeba rudlík.
  • Není nutné vše vybalit během několika hodin, ale nenechávejte si na vybalování týdny. Věci, které se během pár dnů nevybalí většinou zůstávají v krabicích do dalšího stěhování. Pokud je ani poté nevybalíte, bude nejlepší je vyhodit. 
  • Při zařizování bytu neřešte prostor dočasnými řešeními. Ta často vydrží celou věčnost. Raději si dobře promyslete, jak by měl pokoj vypadat a na vybavení chvilku počkejte. 
  • Nebuďte nostalgičtí. Co se hodilo do jednoho bytu, nemusí zapadnout do nového. Totéž platí i o věcech, které se za léta nahromadily při oslavách či Vánocích. Méně bývá v tomto případě více.