Jste zde

TOP 5 pokojovek: Na co si dát pozor při jejich nákupu?

Zdroj: sykicktb, www.freeimages.com
Věděli jste, že jaro je nejlepším obdobím pro nákup pokojovek? Rostlina si díky delším dnům a lepším světelným podmínkám v bytě lépe zvykne na nové prostředí. A tak není divu, že výběr v obchodech je teď opravdu pestrý. Na co si při koupi dát pozor?

28. 1. 2017

Vybrali jsme pro vás pět nejoblíbenějších pokojových rostlin, které zdobí české byty. A máme pro vás tipy, jak vybrat takový kousek, aby pokojovka dlouho vydržela a byla ozdobou bytu.

U orchidejí nedejte na první dojem!  

V posledních letech se nejtypičtější pokojovou rostlinou stává orchidej. Rozhodnete-li si ji pořídit, s největší pravděpodobností sáhnete po květině s názvem Phalaenopsis. Jedná se kupodivu o nenáročnou rostlinu, která se vám za jednoduchou péči odmění nádherným a dlouhým květenstvím.

Při koupi se ale nádherným květem nenechte obalamutit. Důležité je zaměřit se na spodní část květiny, která je obvykle v průhledném květináči. Že je rostlina v pořádku, signalizují listy, kořenový systém a substrát. Kořeny by měly být bohaté a ty uložené zejména ve spodní části květináče zelené. Květinu s hnědými kořeny nechte v obchodě!

O orchidejích se říká, že jsou náročné na pěstování. Pro některé druhy tohle tvrzení ale neplatí.Zdroj: lifan, www.freeimages.com

Listy musejí být na první pohled zdravé, tmavě zelené, nepoškozené. Sáhněte si na ně! Na omak musejí být tuhé, nikoliv gumovité. A v neposlední řadě je důležité, aby substrát nejevil známky plísně.

U dračince pozor na houby

Nenáročnou pokojovkou na pěstování jsou i dracény. Mezi nejznámější patří dračinec lemovaný – s dlouhými, špičatými a červenohnědě orámovanými listy. Při nákupu dračince dejte na první dojem - rostlina by měla mít co nejvíce nových listů.

Nikdy nekupujte rostlinu s listy, na kterých se vyskytují hnědé skvrny, s největší pravděpodobností je rostlina napadena houbovým onemocněním. Přemokření substrátu signalizují svěšené listy a celkově nemocný vzhled rostliny. Suché špičky listů naopak signalizují nedostatek vláhy. O „život“ takových chudáčků byste doma museli zabojovat.

Africká fialka miluje světlo

Další oblíbenou a nádherně kvetoucí pokojovkou je africká fialka. Umístíte-li fialku na světlé místo, nikoliv ale na přímé slunce, odmění se vám krásným květem. V obchodě vybírejte vždy fialku, která má dostatek poupat. A velkou pozornost věnujte i listům. Ty musejí být zelené, nikoliv nažloutlé, tuhé, bez jakékoliv deformace a hnědých či žlutých skvrn. Zdaleka se vyhněte i fialce, jejíž listy jsou potaženy bílým povlakem.

Kalanchoe krásně kvete - a navíc několik měsíců, nikoli pouze dní.Zdroj: lipschitz, www.freeimages.com

Juka musí držet v květináči

Bezproblémovou a vděčnou rostlinou pro pěstování doma je také juka. Rostlina původem z Ameriky má kmínek, ze kterého raší více listových růžic. A když se o ni budete opravdu pečlivě starat, po několika letech se může odměnit ohromným zvonkovitým květem.

Až si půjdeme pro juku do obchodu, vybírejte rostlinu s dobře vyvinutými listovými růžicemi. Listy by měly být zelené a bez šedivého povlaku. V žádném případě by listy neměly být napadeny hmyzem. Rojí se kolem vytipované juky drobný hmyz a na kmínku sedí mšice? Raději rychle pryč!  Zdravou juku pak podle některých rad poznáte podle toho, že po nadzvednutí pevně drží v květináči.

A znáte kolopejku?

Možná spíše pod jejím cizojazyčným názvem kalanchoe. I kolopejka je nenáročná na pěstování. Poznáte ji podle tmavě zelených dužnatých listů a podle květenství, které tvoří stovky drobounkých kvítků. Z květů se u kalanchoe můžete těšit po větší část roku – v tom má náskok před ostatními pokojovkami. A po odkvětu je možnost rostlinu uchovat.

Při koupi dbejte na to, aby rostlina měla dostatek poupátek. Listy by měly být tmavě zelené, lesklé, dužnaté a pevné. Nikdy nekupujte rostlinu, jejíž listy jsou gumovité, nažloutlé. Radost by vám dělala jen pár týdnů.

Přidejte se k nám na Facebooku a sledujte, co je u nás nového!