Jste zde

TOP 5 pokojovek: Na co si dát pozor při jejich nákupu?

dracena v detailu Zdroj: Bigstockphoto
Věděli jste, že jaro je nejlepším obdobím pro nákup pokojovek? Rostlina si díky delším dnům a lepším světelným podmínkám v bytě lépe zvykne na nové prostředí. A tak není divu, že výběr v obchodech je teď opravdu pestrý. Na co si při koupi dát pozor?

15. 5. 2022

Vybrali jsme pro vás pět nejoblíbenějších pokojových rostlin, které zdobí české byty. A máme pro vás tipy, jak vybrat takový kousek, aby pokojovka dlouho vydržela a byla ozdobou bytu.

U orchidejí nedejte na první dojem!  

V posledních letech se nejtypičtější pokojovou rostlinou stává orchidej. Rozhodnete-li si ji pořídit, s největší pravděpodobností sáhnete po květině s názvem Phalaenopsis. Jedná se kupodivu o nenáročnou rostlinu, která se vám za jednoduchou péči odmění nádherným a dlouhým květenstvím.

Při koupi se ale nádherným květem nenechte obalamutit. Důležité je zaměřit se na spodní část květiny, která je obvykle v průhledném květináči. Že je rostlina v pořádku, signalizují listy, kořenový systém a substrát. Kořeny by měly být bohaté a ty uložené zejména ve spodní části květináče zelené. Květinu s hnědými kořeny nechte v obchodě!

bigstock-orchid-flower-in-orchid-garden-405525422.jpg

kvetoucí orchidej
Zdroj: 
Bigstockphoto
O orchidejích se říká, že jsou náročné na pěstování. Pro některé druhy tohle tvrzení ale neplatí.

Listy musejí být na první pohled zdravé, tmavě zelené, nepoškozené. Sáhněte si na ně! Na omak musejí být tuhé, nikoliv gumovité. A v neposlední řadě je důležité, aby substrát nejevil známky plísně.

U dračince pozor na houby

Nenáročnou pokojovkou na pěstování jsou i dracény. Mezi nejznámější patří dračinec lemovaný – s dlouhými, špičatými a červenohnědě orámovanými listy. Při nákupu dračince dejte na první dojem - rostlina by měla mít co nejvíce nových listů.

Nikdy nekupujte rostlinu s listy, na kterých se vyskytují hnědé skvrny, s největší pravděpodobností je rostlina napadena houbovým onemocněním. Přemokření substrátu signalizují svěšené listy a celkově nemocný vzhled rostliny. Suché špičky listů naopak signalizují nedostatek vláhy. O „život“ takových chudáčků byste doma museli zabojovat.

Africká fialka miluje světlo

Další oblíbenou a nádherně kvetoucí pokojovkou je africká fialka. Umístíte-li fialku na světlé místo, nikoliv ale na přímé slunce, odmění se vám krásným květem. V obchodě vybírejte vždy fialku, která má dostatek poupat. A velkou pozornost věnujte i listům. Ty musejí být zelené, nikoliv nažloutlé, tuhé, bez jakékoliv deformace a hnědých či žlutých skvrn. Zdaleka se vyhněte i fialce, jejíž listy jsou potaženy bílým povlakem.

Juka musí držet v květináči

Bezproblémovou a vděčnou rostlinou pro pěstování doma je také juka. Rostlina původem z Ameriky má kmínek, ze kterého raší více listových růžic. A když se o ni budete opravdu pečlivě starat, po několika letech se může odměnit ohromným zvonkovitým květem.

bigstock-a-woman-holds-a-pot-with-a-pla-450248099.jpg

juka pokojová
Zdroj: 
Bigstockphoto
Juka může dokonce i krásně vykvést. Jen to u ní není pravidlo.

Až si půjdeme pro juku do obchodu, vybírejte rostlinu s dobře vyvinutými listovými růžicemi. Listy by měly být zelené a bez šedivého povlaku. V žádném případě by listy neměly být napadeny hmyzem. Rojí se kolem vytipované juky drobný hmyz a na kmínku sedí mšice? Raději rychle pryč!  Zdravou juku pak podle některých rad poznáte podle toho, že po nadzvednutí pevně drží v květináči.

A znáte kolopejku?

Možná spíše pod jejím cizojazyčným názvem kalanchoe. I kolopejka je nenáročná na pěstování. Poznáte ji podle tmavě zelených dužnatých listů a podle květenství, které tvoří stovky drobounkých kvítků. Z květů se u kalanchoe můžete těšit po větší část roku – v tom má náskok před ostatními pokojovkami. A po odkvětu je možnost rostlinu uchovat.

bigstock-pink-and-yellow-kalanchoe-blos-451369585.jpg

kvetoucí kalanchoe
Zdroj: 
Bigstockphoto
Kalanchoe krásně kvete - a navíc několik měsíců, nikoli pouze dní.

Při koupi dbejte na to, aby rostlina měla dostatek poupátek. Listy by měly být tmavě zelené, lesklé, dužnaté a pevné. Nikdy nekupujte rostlinu, jejíž listy jsou gumovité, nažloutlé. Radost by vám dělala jen pár týdnů.

Zdroje:

  • https://www.bydlimekvalitne.cz/pestovani-orchideji-pro-zacatecniky-vyberte-spravny-druh-pozor-na-zalivku
  • https://www.bydlimekvalitne.cz/dracena-jako-ozdoba-vaseho-domova-tipy-jak-ji-pestovat-aby-nezloutla-byla-porad-krasna
  • https://www.bydlimekvalitne.cz/fialka-africka-pozor-na-prilis-studenou-zalivku-tahle-kraska-se-totiz-muze-nachladit
  • https://www.bydlimekvalitne.cz/juka-pokojova-seznamte-se-s-moderni-pokojovkou-ktera-vkusne-ozivi-interier
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/kolopejka-kalanchoe-nenarocna-kvetouci-pokojovka-vam-zlepsi-naladu.html