Jste zde

Florárium: Nenáročná zahrádka, která vás ohromí. Vyrobte si ho doma!

detail florária Zdroj: Shutterstock
Patříte mezi pěstitelské antitalenty, a přesto toužíte mít doma kousek přírody? Zkrášlete si okenní parapet nebo noční stolek rostlinným teráriem, které nevyžaduje extra péči. Nechte se inspirovat a vytvořte si originální florárium!

30. 8. 2023

Florárium je malé dekorační terárium, uvnitř kterého si živé rostliny vytvoří svůj vlastní, téměř soběstačný ekosystém.  Seskupte k sobě rostliny se stejnými nároky na péči a vytvořte si doma malou džungli, deštný prales nebo miniaturní pohádkovou scenérii. Florária můžete doplnit o figurky i suvenýry z cest a vytvořit si tak originální a jedinečnou dekoraci.

Rostliny můžete sázet do otevřených, polouzavřených i zcela uzavřených nádob, které se otevírají jen výjimečně. Skvěle vypadají žárovky, skleněné nádoby, které svým tvarem připomínají krystaly, zavařovací sklenice i demižony. 

shutterstock_1888843900.jpg

florárium nádoba
Zdroj: 
Shutterstock
Rostliny, které hermeticky uzavřete do nádoby, jsou schopny přežít bez přísunu vody a živin i několik let. Důležité je pouze světlo, které spustí proces fotosyntézy.

Před výsadbou nádobu dokonale vyčistěte. Zbavíte se tak choroboplodných zárodků i zárodků houbových chorob, které mohou vaši mini zahrádku zahubit.

Vytvořte si nenáročné florárium osázené sukulenty

Do terária sázejte rostliny, které mají stejné nároky na péči, jsou miniaturní, nerostou příliš rychle a nejsou náročné na prostor. Skvělou volbou jsou skalničky, kapradiny, netřesky, sukulenty, fitónie, masožravky, mini fialky, azalky i orchideje. Rostliny nesázejte příliš natěsno a snažte se, aby se jejich listy nedotýkaly stěn terária.

Tip: Florárium můžete dodekorovat drobnými figurkami, malými hračkami, soškami, mušlemi, oblázky, hrubším pískem, mořskými korály i tematicky laděnou výzdobou, a vykouzlit tak krásnou scenérii.

Svou péči přizpůsobte rostlinám uvnitř terária!

Postarat se o rostlinné terárium zvládne i opravdový pěstitelský antitalent. Nevyžaduje totiž žádnou extra péči! Rostliny si uvnitř florária vytvoří svůj vlastní téměř soběstačný ekosystém.

Florárium osázené vlhkomilnými rostlinami pravidelně roste a jednou za týden mírně zalijte. Florárium nesmíte přelít! Přebytečnou vodu z rostlinného terária nedostanete ven a rostliny by vám začaly hnít. U sukulentů a kaktusů postačí velmi mírná až chudá zálivka.

Rostliny uvnitř florária potřebují hlavně dostatek světla. Při jeho nedostatku rostliny trpí a natahují se za světlem. Vhodným stanovištěm je místo s dostatkem nepřímého světla.

shutterstock_1433166473.jpg

vlhkomilné florárium
Zdroj: 
Shutterstock
Na slunný okenní parapet umístěte florárium osazené sukulenty. Vlhkomilnými rostlinami dekorujte spíše stinné místo.

Substrát vždy přizpůsobte použitým rostlinám. Správný substrát by měl být lehký a vzdušný. Na dno nádoby nezapomeňte nasypat kamínky, písek, mramorovou drť nebo jinou drenáž, která zabrání přemokření substrátu. Použít můžete i aktivní dřevěné uhlí, které udrží půdu stále čerstvou.

Do terária, které je osázené vlhkomilnými rostlinami, přidejte i mech. Udrží optimální vlhkost a vsákne přebytečnou vodu.

shutterstock_1932642653.jpg

výroba florária
Zdroj: 
Shutterstock
Rostliny uvnitř malého florária zalévejte kávovou lžičkou. Vyhnete se tak nežádoucímu přelití a následnému hnití rostlin.

Rostliny nikdy nehnojte! Podporovat je v jejich růstu není žádoucí. Hlavním cílem je udržet rostliny uvnitř florária malé. Z florária pravidelně odstraňujte plevel, uschlé květy, listy a ostatní odumřelé části rostlin!

Zdroje:

  • https://primanapady.cz/clanek-146412-jak-zaridit-florarium-a-co-to-vlastne-je
  • https://www.drevostavitel.cz/clanek/vite-ktera-dekorace-ted-ve-svete-frci-diy-florarium-prinasime-navod-krok-za-krokem
  • https://www.nkz.cz/volny-cas/dekorace/jak-osazet-florarium
  • https://www.marianne.cz/zabava/florarium-sklenena-nadoba-plna-rostlin-ktera-zutulni-vas-byt