Jste zde

Starožitný nábytek v interiéru: Dodejte svému bydlení vintage jiskru

vintage nábytek Zdroj: Aukro.cz
Co, dříve bylo dřív „out“ je dnes žádaným zbožím. Otlučené stolky, starodávné komody i čalouněná křesla, to vše vykouzlí útulnou a zajímavou domácnost s puncem elegance a luxusu. Jak starožitný nábytek kombinovat a co by vám doma nemělo chybět?

2. 9. 2021

Pár kousků stačí

Pokud se rozhodnete zakomponovat starožitný nábytek do svého interiéru, měli byste s ním zacházet jako se šafránem. A i když se vám možná ten pestrobarevný koberec tuze líbí, v kombinaci s ostatními prvky bytu by nemusel tak docela ladit. Zkuste se podívat na místnost, byt či dům jako na celek a ujasněte si představu, jak byste chtěli prostor zařídit. Poté zvolte jeden až dva starožitné prvky, kterými zútulněte danou místnost. Skvělou volbou jsou například starožitné židle či křesla.

TIP: Nezapomeňte také na funkčnost nábytku, ten by totiž rozhodně neměl být pouze na ozdobu, ale měl by také plnit svůj účel. Raději si tedy ověřte, že je kousek v pořádku a plně funkční.

Vsaďte na jeden výraznější prvek

Někdy stačí jeden ústřední kus nábytku, který si svým designem podmaní celou místnost. Máte-li pouze jeden, zato však výraznější kousek, učiňte z něj dominantní prvek v prostoru.

Může se jednat o masivní knihovnu, barokní zrcadlo nebo již zmíněný pestrobarevný koberec. Do blízkosti výrazných předmětů pak umisťujte pouze menší, nepříliš nápadné předměty, aby naplno vynikla krása netradičního vintage nábytku.

Péče o starožitný nábytek

Aby si starší nábytek udržel svůj vzhled i funkčnost, potřebuje pravidelnou péči. Dbejte proto na podmínky, ve kterých daný kousek uchováváte. Starožitný nábytek by se rozhodně neměl nacházet v místnosti s vysokou vlhkostí vzduchu, a to kvůli zkrácení životnosti nebo případnému poškození nábytku. Jedná se například o čerstvě vymalované místnosti, do nichž předměty přeneste až po kompletním vyschnutí barvy. 

Pro starožitný nábytek je rovněž nevhodné přílišné sucho, sice z něj nehrozí plíseň, avšak dřevo může pro změnu sesychat a díky tomu popraskat nebo se zkroutit. V neposlední řadě myslete na světlo, které by rozhodně nemělo být příliš ostré, nábytek by totiž mohl rychle vyblednout. Stejně tak své oblíbené starožitné prvky nevystavujte na přímé sluneční světlo.