Jste zde

Starožitný nábytek v interiéru: Dodejte svému bydlení vintage jiskru

vintage nábytek Zdroj: Aukro.cz
Co, dříve bylo dřív „out“ je dnes žádaným zbožím. Otlučené stolky, starodávné komody i čalouněná křesla, to vše vykouzlí útulnou a zajímavou domácnost s puncem elegance a luxusu. Jak starožitný nábytek kombinovat a co by vám doma nemělo chybět?

2. 9. 2021

Pár kousků stačí

Pokud se rozhodnete zakomponovat starožitný nábytek do svého interiéru, měli byste s ním zacházet jako se šafránem. A i když se vám možná ten pestrobarevný koberec tuze líbí, v kombinaci s ostatními prvky bytu by nemusel tak docela ladit. Zkuste se podívat na místnost, byt či dům jako na celek a ujasněte si představu, jak byste chtěli prostor zařídit. Poté zvolte jeden až dva starožitné prvky, kterými zútulněte danou místnost. Skvělou volbou jsou například starožitné židle či křesla.

TIP: Nezapomeňte také na funkčnost nábytku, ten by totiž rozhodně neměl být pouze na ozdobu, ale měl by také plnit svůj účel. Raději si tedy ověřte, že je kousek v pořádku a plně funkční.

Vsaďte na jeden výraznější prvek

Někdy stačí jeden ústřední kus nábytku, který si svým designem podmaní celou místnost. Máte-li pouze jeden, zato však výraznější kousek, učiňte z něj dominantní prvek v prostoru.

Může se jednat o masivní knihovnu, barokní zrcadlo nebo již zmíněný pestrobarevný koberec. Do blízkosti výrazných předmětů pak umisťujte pouze menší, nepříliš nápadné předměty, aby naplno vynikla krása netradičního vintage nábytku.

Péče o starožitný nábytek

Aby si starší nábytek udržel svůj vzhled i funkčnost, potřebuje pravidelnou péči. Dbejte proto na podmínky, ve kterých daný kousek uchováváte. Starožitný nábytek by se rozhodně neměl nacházet v místnosti s vysokou vlhkostí vzduchu, a to kvůli zkrácení životnosti nebo případnému poškození nábytku. Jedná se například o čerstvě vymalované místnosti, do nichž předměty přeneste až po kompletním vyschnutí barvy. 

Pro starožitný nábytek je rovněž nevhodné přílišné sucho, sice z něj nehrozí plíseň, avšak dřevo může pro změnu sesychat a díky tomu popraskat nebo se zkroutit. V neposlední řadě myslete na světlo, které by rozhodně nemělo být příliš ostré, nábytek by totiž mohl rychle vyblednout. Stejně tak své oblíbené starožitné prvky nevystavujte na přímé sluneční světlo.

Související články