Jste zde

Kam umístit postel: Čelem ke stěně a nikdy do energetického průvanu

postel se stolkem Zdroj: Bigstockphoto
Zařizujete si nové bydlení, nebo vám prostě jen nevyhovuje rozložení toho stávajícího? A víte, kam umístit postel, aby se vám dobře spalo a nic vás nerušilo? Máme pro vás tipy, které se vám určitě budou hodit.

18. 12. 2021

Dlouhé usínání, nekvalitní spánek, obtížné ranní vstávání. Víte, že za to všechno možná nese vinu špatné umístění vaší postele? A přitom občas stačí málo, aby se situace změnila. Tedy pokud zrovna nemáte diagnostikovanou poruchu spánku… Řídit se můžete několika pravidly, což oceníte hlavně tehdy, nemáte-li moc možností, jak si to v ložnici přeorganizovat.

Umístění postele z praktického hlediska

Ložnici obecně jsme zvyklí spíš upozaďovat. Tam, kde svítí slunce, chceme mít obývací nebo dětský pokoj, takže právě na ložnici většinou zbyde ta nejtmavší a nejméně lukrativní místnost. I tak se s tím ale dá pracovat.

bigstock-master-bedroom-interior-with-k-214243435_1.jpg

postel u okna
Zdroj: 
Bigstockphoto
Z postele byste vždycky měli vidět na dveře a okno. Budete se cítit bezpečněji.

Ideální je situovat ji samozřejmě čelem ke zdi, i když je vysoké. Měli bychom tak cítit oporu v zádech. Vysoké čelo může stěnu nahradit, nikdy ale ne úplně. Zásadní je taky to, abychom z postele viděli na okno a dveře, jinak bychom se pravděpodobně necítili úplně v bezpečí.

Manželskou postel taky umístěte tak, aby se do ní oba spáči mohli dostat úplně stejně. Je maximálně nepohodlné, aby jeden spal přímo u zdi a přes druhého musel při vstávání přelézat.

Školáckou chybou je taky nechat postel stát v tzv. energetickém průvanu, tedy mezi oknem a dveřmi. Zato se vůbec nemusíte bát dát ji do výklenku – tím i ušetříte nějaké to místo, kterého v některých domácnostech není nazbyt.

bigstock-master-bedroom-1090733_1.jpg

postel s vysokým čelem
Zdroj: 
Bigstockphoto
Postel vždycky čelem ke zdi. I když je samotné čelo vysoké, zeď vám dodá na opoře.

Umístění postele podle světových stran

I světové strany hrají důležitou roli. Nejvíc samozřejmě záleží na tom, jak máme orientovanou celou ložnici, pamatujte ale, že postel by měla být orientovaná na sever, východ, západ nebo severovýchod.

Postel postavená na jih nebo severovýchod by vám mohla přinést akorát noční můry a příliš neprospívá ani orientace na jihozápad – tahle poloha by totiž byla tak uklidňující, až by se vám lenivě nechtělo z postele.

  • Když máte hlavu otočenou k jihu, můžete se budit nevyspalí, unavení a podráždění, na druhou stranu tenhle směr podporuje vášeň!
  • Když máte naopak hlavu natočenou k severu, budete nejspíš spát jako v bavlnce. Měli by toho využít hlavně senioři, jejichž spánek už není, jaký býval, a rodiče malých nespavců.
  • Hlava orientovaná k východu vám dopřeje osvěžující spánek, zejména toužíte-li po perfektní kariéře a komplexním uspořádání vlastních životních záležitostí.
  • Hlava orientovaná k západu pak zajistí kvalitní spánek a povzbudí i váš milostný život.

Umístění postele podle feng shui

Pravděpodobně nejvíc moudra v sobě ale ohledně umístění nábytku a zařízení místnosti ukrývá dávné učení feng shui. To praví, že postel by neměla stát u okna, u dveří ani naproti dveřím.

Dát postel čelem ke zdi je základ, stejně tak mít přehled o celé ložnici a nechat volný prostor kolem postele, ale i pod ní, aby tudy mohla proudit energie čchi. Nejvhodnějším umístěním je severojižní osa, která je podle tohohle učení nejklidnější.

Dejte pozor i na oblast nad postelí – nepatří sem žádné doplňky, natož pak poličky nebo skříňky jimi nabité. Snad ještě tak decentní obrazy. Důležité je i to, jak je v ložnici obecně plno nebo prázdno. Holou místnost nedoporučujeme, ale přeplněnou taky ne. Do ložnice si neberte technické vymoženosti, jako jsou televize nebo notebook. Radši ji oživte menší rostlinou! 

Použité zdroje:

  • https://homebydleni.cz/bydleni/design-interieru/loznice-a-feng-shui/
  • https://www.homeincube.cz/kam-umistit-postel-aby-se-nam-dobre-spalo/
  • https://www.olzatex.cz/news/na-kterou-svetovou-stranu-spat
  • https://www.glamonde.cz/magazin/spanek/polohu-tela-a-smer-umisteni-postele-se-nevyplati-podcenovat

Související články