Jste zde

Jak eliminovat hluk od sousedů: Pomůže knihovna i koberec s vysokým vlasem

hluční sousedé Zdroj: Bigstockphoto
Trápí vás příliš hluční sousedé? Nenechte si vše líbit a nebojte se bránit. Víme, jaké jsou vaše možnosti, a poradíme pár jednoduchých triků, které vám pomohou hluk eliminovat nebo alespoň výrazně ztlumit.

6. 3. 2022

Hluk v paneláku trápí nejedno vlastníka. Přes zdi, které jsou tenké jako papír, je mnohdy slyšet opravdu všechno, každé slovo, každé zakašlání. Ještě větší potíž však vyvstává, když jsou vaši sousedé navíc i rodiče malých dětí, majitelé psů nebo fanoušci hlasité hudby, neboť v takovém případě se potíže s hlukem ještě násobí.

Pojďte proto společně s námi zjisti, jak se bránit proti hlučným sousedům! 

Tip: O své sousedy a míru hluku se zajímejte už před koupí bytu! Prohlídku nemovitosti se snažte naplánovat na dobu, kdy jsou potenciální sousedi doma. 

bigstock-sleepless-lady-covering-ears-w-391198307.jpg

žena s polštářem na hlavě
Zdroj: 
Bigstockphoto
Opakované rušení nočního klidu a nadměrný hluk během dne se může negativně podepsat na vašem zdraví i náladě. 

Pokuste se sousedem o vzájemnou domluvu

V případě, že je nadměrný hluk ze strany sousedů na denním pořádku, máte hned několik možností, jak se bránit. V prvé řadě je ale vhodné zkusit to nejdřív po dobrém. V klidu, zdvořile a bez emocí. Ne vždy si totiž soused uvědomuje, že vás svým chováním obtěžuje, a v drtivé většině případů tak domluva pomůže.

bigstock-a-young-beautiful-woman-is-sle-405168269.jpg

bílý šum a spaní
Zdroj: 
Bigstockphoto
Bílý šum přehluší nadměrný hluk od sousedů a pomůže lépe usnout. 

Pokud domluva nepomáhá, můžete se obrátit na příslušné orgány. Na policii, obecní úřad nebo na krajskou hygienickou stanici. Všechny varianty však důkladně zvažte! Situace se může ještě více zhoršit a v krajní případě může vést až ke zdlouhavému a finančně náročnému soudnímu sporu. 

Snížit hluk můžete i vlastními silami

Snížit hluk v bytě vlastními silami je řešení, které vám může přinést vytoužený klid a uklidnit sousedské spory bez soudního sporu. Pomoci mohou nejen větší stavební úpravy, ale i zdánlivé maličkosti. Nejprve je však důležité zjistit, odkud hluk přichází

Hluk z chodby či z ulice můžete velmi výrazně snížit protihlukovými dveřmi nebo okny, která dobře těsní. Skvělou službu však udělá i čalouněný nábytek a nejrůznější bytové textilie, které umí hluk alespoň částečně pohltit. Například dlouhé těžké závěsy nebo speciální akustické záclony

Hluk, který k vám přichází zespodu, účinně pohltí koberec s dlouhým vlasem. Oproti plovoucí podlaze pohltí až 10krát více hluku. 

Přichází-li hluk z vedlejšího bytu, pak můžete zase vsadit na tapisérie nebo na správné rozmístění nábytku. Velké množství hluku pohltí obývací stěna, knihovna zaplněná knížkami i velká skříň plná oblečení postavená u zdi, která sousedí s hlučnými sousedy. Investovat však můžete i do protihlukové izolace na stěnu nebo do speciálních akustických desek. 

Odhlučnění stropu je nejsložitější

Největší problém obvykle představuje hluk, který přichází ze shora. Pokud jsou sousedé neohleduplní a každá domluva je marná, nezbývá vám nic jiného než se odstěhovat nebo investovat do akustických stropních podhledů, které nadměrný hluk eliminují.

Zdroje:

  • https://www.yit.cz/aktuality-blog/blog/2020/hlucni-sousede-klid-vam-zajisti-nekolik-triku
  • http://blog.gaute.cz/ostatni/mate-hlucne-sousedy-nevite-si-nimi-poradit-mame-shrnuti-nejdulezitejsich-kroku/
  • https://bydleni.instory.cz/2872-slyset-vsechny-zvuky-od-sousedu-je-vycerpavajici-odhlucnete-si-byt-v-panelaku.html
  • https://zena.aktualne.cz/bydleni/mate-hlucne-sousedy-nenechte-si-to-libit/r~i:article:786434/

Související články