Jste zde

O zahradu je nutné pečovat i v prosinci

Zdroj: Joness (Pixabay, licence Public Domain Image)

Prosinec sice není měsícem, kdy se na zahradě pro spoustu činností téměř nezastavíme, přesto na objevení pár námětů na několik hodin aktivního odpočinku není potřeba mnoha úsilí ani velké fantazie.

10. 12. 2011

Už v prosinci je třeba možné začít řez ovocných stromů, ovšem jenom u jádrovin, tedy jabloní a hrušní. Je však důležité, aby teplota venku nebyla nižší než -5 °C. Třešňové a višňové větévky jsou potom vhodné alespoň k nařezání „barborek“. K výzdobě vánočního stolu můžeme ale dále využít i větvičky zlatice nebo mandloní.

Okrasná zahrada mnoho péče v prosinci nevyžaduje. Jen pozor na to, že pokud není sněhová pokrývka, a teploty jsou přesto velmi nízké, hrozí nebezpečí zmrznutí některých choulostivějších květin. Růže jsou například choulostivé v místě očkování a mohl by jim uškodit už mráz -4 °C. Jak je ochráníme? Tak, že do keříků přidáme kompost a nadto je zahrneme zeminou.

Okrasné dřeviny chraňte před těžkým sněhem

Měli bychom se také postarat o okrasné dřeviny. Před tím, než napadne větší množství sněhu, bychom jejich koruny měli stáhnout motouzem, aby tíha mokrého sněhu nezpůsobila rozlomení větví. Dokud nemrzne, pořád ještě zaléváme stálezelené listnaté a jehličnaté dřeviny a také mladé nebo čerstvě vysazené ovocné stromky. Dřevinám totiž obecně v průběhu zimy škodí nedostatek vláhy více než nízké teploty

V prosinci také nezapomínáme kontrolovat uskladněné hlízy okrasných květin. Jedná se zejména o hlízy begonií, jiřinek a mečíků. Tyto hlízy by neměly být uskladněny ve vlhkém a studeném prostředí. Jestliže zaznamenáme výskyt plísně, je nezbytné napadené hlízy rozložit a nechat vysušit. Silně napadené hlízy odstraníme a vyvětráme skladovací prostory.

Pozor na houby a plísně

Nebezpečí v podobě napadení houbovými chorobami hrozí i uskladněné cibuli. Choroba, která se projevuje zahníváním a vodnatěním kořenového krčku, popř. suknic, se nazývá krčková hniloba cibule. Při sklizni a při uskladňování na podzim je napadení touto houbou jen těžko odhalitelné.

cibule

V prosinci pečlivě zkontrolujte uskladněnou cibuli - mohly by ji totiž napadnout houby. Zdroj: www.onlinegardenertips.com

Preventivní opatření proti této chorobě spočívá v optimální hustotě porostu. Přehoustlé porosty jsou totiž napadány více než porosty řidší. Riziko napadení lze také omezit tím, že nebudeme na záhonech nechávat žádné rostlinné zbytky a nebudeme přehnojovat dusíkem. Zároveň je dobré se při sklizni vyvarovat mechanického poškození.

V zimním období bychom také neměli zapomínat na užitečné ptactvo. Aby se v našem okolí drželo i příští sezonu, kdy chytá různé hmyzí škůdce, vyvěsíme pro něj na vhodné místo krmítko. Krmení začneme podávat od poloviny prosince v závislosti na sněhové pokrývce, která ptákům přístup k přirozené stravě znesnadňuje.

Rychlý zásah proti škůdcům!

Na zimovaných rostlinách pátráme po škůdcích a v případě, že je skutečně objevíme, co nejrychleji zasahujeme. Nejčastěji se setkáme se sviluškami, červci nebo mšicemi. Proti těmto škůdcům se dá zasáhnout jednak zakoupenými insekticidními postřiky, ale alternativně také po domácku připraveným roztokem ze slupek cibule. Cibulové slupky zalijeme vroucí vodou a necháme 24 hodin odstát. Vzniklým roztokem pak kropíme celé rostliny.

Amarylisy, které mají vykvést na jaře, už zasadíme do květináčů. Jedna polovina cibule by přitom měla vyčnívat nad povrch substrátu.

Pokud máme mezi svými přáteli zahrádkářské nadšence, můžeme jim pod stromečkem udělat radost v podobě vánočních balíčků, které obsahují semínka různých rostlin. Tyto vánoční balíčky jsou vhodné pro začátečníky i pro pokročilé zahradníky. Semínka, kterými své přátele a známé obdarujete, budou originální připomínkou společně strávených vánočních chvil i vzájemné náklonnosti.

Čtěte dále:

Zahradničíte? Pak pro vás máme i další rady a tipy v podobě článků z rubriky Zahrada a květiny: