Jste zde

Stavba plotu: Co na ni říká stavební zákon?

Zdroj:

Čeká vás stavba plotu? Tak pozor, ať nenarazíte! S jeho stavbou se totiž pojí administrativní záležitosti. Nečeká vás už sice takové běhání po úřadech jako dřív, ale absolutní podcenění se  nevyplatí. Řádným nahlášením předejdete problémům.

8. 3. 2011

Před takzvanou „malou novelou“ původního stavebního zákona č. 183/2006 Sb. z roku 2008 byla stavba plotu pro spoustu lidí velkou noční můrou. Posuďte sami  - pokud váš plot přesahoval výšku 180 centimetrů, popřípadě sousedil s pozemní komunikací nebo veřejným prostranstvím, čekalo vás několik perných dní, možná týdnů, strávených ve frontách na úřadech.

Povinně jste museli mít nejen územní rozhodnutí, ale i stavební povolení. Navíc nebylo možné stavbu postavit svépomocí, ale musela ji postavit osoba oprávněná k provádění stavebních prací. Samozřejmostí byla i dokumentace od specializovaného projektanta.

Není divu, že vlasy hrůzou šedivěly jak úředníkům, tak vlastníkům neoplocených rodinných domků a nakonec přišla novela, která tvrdé podmínky značně zjednodušila.

Jak je to s povoleními dnes?

Ani dnes se nemůžete prostě ráno rozhodnout, že si odpoledne postavíte plot (jedinou výjimkou je plot na soukromém pozemku, který nesousedí s veřejným prostranstvím nebo komunikací), byrokracie ale ubylo.

K zahájení stavby plotu vám stačí uzemní souhlas, popřípadě územní rozhodnutí o umístění stavby. Dnes už není potřeba ani ohlášení, ani stavební povolení. I tak ale musíte dodržet pár pravidel.

Plot musí stát na vašem pozemku – nesmí zasahovat na pozemek souseda, ani nesmí stát na veřejném prostranství. Plot také nesmí bránit vstupu na ostatní pozemky a nesmí bránit řidičům ve výhledu. Nezáleží už ani na tom, jak je vysoký.

Právě na to ale dnes mnozí žehrají a tvrdí, že teď jsou podmínky při stavbě plotu až příliš volné. Pokud se tedy váš soused rozhodne vyměnit svůj původní drátěný plot  za dva a půl metru vysokou zděnou stěnu, příliš s tím nenaděláte.      

A pokud patříte k těm, kteří teprve plánují stavbu domku a už teď se bojíte problémů s vyřizováním stavby plotu, radí někteří zkušenější, abyste jeho stavbu zanesli už do samotných plánů na stavbu domu, prý si ušetříte zbytečnou práci a nervy.

Inzertní sdělení: Hledáte dobrou firmu na ploty?

Zkuste Boppe, výrobce a odborníka na ploty, pletivo,  oplocení a brány. Potřebujete postavit plot nebo koupit oplocení? Obraťte se na nás, rádi Vám pomůžeme.