Jste zde

Zima se blíží! Jak uskladnit zahradní techniku?

Zdroj: Garry Knights

Podzim vrcholí, veškeré práce na zahradě pomalu končí. Na zimu je potřeba připravit i všechno náčiní, které jste přes sezónu používali.

3. 11. 2011

Dodržením pár jednoduchých pravidel si zajistíte bezchybný chod veškeré techniky, až ji zase na jaře budete potřebovat.

Čistota je základ

Před uskladněním veškeré náčiní pečlivě očistěte. U sekačky omyjte celý povrch od trávy a dalších nečistot. Žací nože sundejte a nechejte je nabrousit.

Zbytek údržby proveďte přesně podle pokynů výrobce. Stejně zacházejte i s dalším zahradním náčiním, jako jsou křovinořezy nebo vertikutátory.

Prostory - suché a uklizené

Abyste zbytečně nesnižovali životnost nářadí, je třeba jej uchovávat ve vhodných podmínkách. Prostory pro zimní uskladnění zahradního náčiní musí být udržované v suchu a čistotě. Teplota by v nich nikdy neměla klesnout bod mrazu! Například pro benzinové sekačky i další nástroje s benzinovým motorem je tato podmínka velmi důležitá.

sekačka

Sekačku na zimu nikdy nezavěšujte, ale nechte ji stát na suchém místě. 

Pokud prostory využíváte celoročně také jako dílnu, s nízkými teplotami asi nebudete mít problém. Jen nezapomeňte udržovat pořádek! Kvalitní regály, používání ochranných obalů na vrtačky či citlivé aku nářadí a pravidelná rozcvička s koštětem budou plně dostačující.

Správné uskladnění

Nikdy nenechávejte nářadí se jen tak někde válet. Kromě poškození hrozí také úrazy, obzvlášť pokud máte doma malé zvědavce. Děti by měly veškeré kutilské náčiní používat výhradně pod dohledem!

Co jde zavěsit, zavěšujte. Vrtačky dávejte v původních kufřících do polic, šroubováky, kladívka a další drobnější kousky by měly mít svoje místo buď v šuplíku, nebo krabici na nářadí. Všechno, co využijete, i přes zimu by mělo zůstat po ruce.

Do odlehlých koutů a na méně dostupná místa ukládejte sezónní techniku. Jen pozor na sekačku, ta musí vždy zůstat ve své normální poloze. Nikdy ji nezavěšujte ani nenechávejte naklopenou či podepřenou.

Čtěte dále:

Tipy, jak si zařídit dílnu účelně a prakticky najdete v dalších článcích:

Více rad a informací najdete v kategorii Dílna, popřípadě v příbuzné sekci Zahrada.