Jste zde

Netradiční stavby – proč si pořizujeme vinné sklepy a na víkend jezdíme do roubenek?

Zdroj: Argad.cz

Domek podsklepený vinným sklepem, případně víkendové útočiště v podobě tradiční roubené chalupy. Podívejte se s námi na netradiční stavby a na to, co o nich říká architektka Andrea Zaciosova v dalším díle architektonického seriálu.

4. 4. 2013

Za další téma zvolila Andrea Zaciosová netradiční stavby – a to ty, se kterými se můžete celkem běžně dostat sami do kontaktu – vinné sklípky a roubené chalupy. Ty první jsou netradiční účelem, jemuž slouží, druhé pak použitým materiálem a zpracováním. 

Pár schodů do vinného sklípku

Už ze samotného názvu je jasné, k čemu je právě tento prostor určený a uzpůsobený. Prostory tohoto sklepa jsou určeny vínu. Hrozno z vinic se přivezlo právě sem, tady se zpracovávalo a následně i skladovalo při ideální teplotě a vlhkosti.

Sklep jako takový byl vykopán v podzemní části. Přední část tvoří malý  prostor s posezením a přístupem vody. Vstupní dveře musí být dostatečně široké, nejlépe malá vrátka, aby se dalo dobře manipulovat se sudy. V dnešní podobě může mít sklep i prostor na přespání, sociální zázemí a podobně. Ostatně dost takových příkladů najdete i na jihu Moravy, kam se za posezením ve vinném sklípku na sklonku léta velmi často jezdí.

zaciosova-netradicni-stavby2

Interiéry netradičních staveb voní domácí pohodou. Zdroj: Argad.cz

S vinnými sklepy se dnes můžete setkat ale už i v soukromých zahradách rodinných domů. Setkání s přáteli, možnost posezení, možnost skladování nejen vína, ale i jiných potravin.

Materiálem pro samotný sklep je nejčastěji cihla, také kámen. Každý sklep potřebuje i dobré odvětrání a zajištění cirkulace vzduchu.

Návrat hliněné stavby

Znovu se také objevují domy z nepálených cihel, s nosnou dřevěnou konstrukcí a hliněnými omítkami. Sláma, hlína a přísady, to vše ve správném poměru vytvoří domov. I takto může vypadat dům na voňavé louce. Do omítek se přidají kytičky, jako je například levandule a při vysychání zeď voní.

Oblé omítky lákají k plastickému zpracování, zdrsnění, nebo i zjemnění hmoty domu. Plastika, rytiny i keramika jsou zdobnou součástí fasády. Došková střecha často zakončí dům a ochrání ho před nepříznivými vlivy počasí.  Okna jsou dřevěná, plast je samozřejmě vyloučen, sem nepatří. Podlahu tvoří dlažba, nebo dřevěná prkna.

zaciosova-netradicni-stavby3

Dřevo a další přírodní materiály, to je, oč tu běží. Zdroj: Argad.cz

S tímto stylem se majitel domu musí ztotožnit a plně respektovat. Nepouštějte se sami do těchto staveb, navštivte firmy zabývající se touto tematikou.

Na víkend do roubené chalupy

Roubené chalupy patří do podhorských oblastí, kde je dobrý přístup k materiálu, ze kterého jsou postaveny, tedy ze dřeva. Oblast Šumavy, Krkonoš, ale i Vysočiny není výjimkou. Ačkoliv jsou roubenky stavěny ze stejného materiálu, oblast, ve které jsou postaveny má vliv na  charakterem stavby. Charakteristické rozdíly najdete ve sklonu střechy, tvaru štítu, umístění a tvaru oken.

Je velmi příjemné vidět, jak se vrací stavby do míst, kam skutečně patří. Vnější plášť domu zapadá do rázu krajiny. Nerušené splynutí lidského výtvoru a přírody je potěšením na duši. 

Vnitřní uspořádání stavby může být samozřejmě podpořeno novými technologiemi, bez kterých si dnešní člověk nedokáže život představit. Zásadní pro takové stavby je dobré a správné využití tepla z kamen do jednotlivých místností, bez kvalitního vytápění z roubenky chalupu, do které budete rádi jezdit, neuděláte! Platí, že estetika tradičních materiálů se snoubí s funkčností.

Zaujalo vás povídání Andrey Zaciosové? Pokud ano, můžete si přečíst i další články, které připravila:

Medailonek autorky, aneb co o sobě říká Ing. arch. Andrea Zaciosová

Pracuji v oboru architektury přes 10let, především v oblasti architektonických studií. Klientům poskytuji komplexní služby v oblasti bydlení, interiérů, včetně konzultací. Od návrhů až po realizaci interiéru. Zajistím řešení lidem, kteří chtějí dobře a spokojeně bydlet, relaxovat v pěkném prostředí a pracovat v prostoru s kreativní invencí. Pokud vás zajímá více, případně máte zájem o mé služby kontaktujte mě: na telefonu +420 777 231 056, skrze mail zaciosova@argad.cz nebo webové stránky www.argad.cz