Jste zde

Nejkrásnější věnce na dveře last minute: Vyrobíte je z přírodních materiálů i přebytků

detail věnce na dveřích Zdroj: Shutterstock
Do nejkrásnějších svátků v roce zbývá několik posledních dnů. Pokud jste letos vánoční výzdobu tak trochu „zazdili“ nebo jste na ni zkrátka ještě nenašli čas, přinášíme pár tipů na bleskové vánoční věnce na dveře.

17. 12. 2022

K výrobě věnců na dveře budete zpravidla potřebovat polystyrenový nebo slaměný korpus. Pokud vás tlačí čas nebo se vám nechce navštěvovat přeplněná obchodní centra, můžete si korpus vyrobit ze starých novin nebo třeba využít šlahouny popínavých rostlin, jako jsou réva, přísavník (psí víno) či rdesno.

Na ozdobu použijte usušené dary přírody, které vám zbyly z podzimu (typicky žaludy, kaštany, šišky, skořápky nebo jeřabiny), případně zbytky látek, vatové tamponky, těstoviny nebo třeba slaměnky, malá klubíčka z vlny nebo koření. Na vánočních věncích se bude skvěle vyjímat celá skořice nebo hřebíček.

shutterstock_1566471871.jpg

proutěný věnec na dveře
Zdroj: 
Shutterstock
Nejjednodušší je základ na věnec koupit. Třeba v podobě proutěného kruhu, který vypadá dobře už sám o sobě.

Náš tip: Pokud chcete, aby věnec zároveň voněl, můžete ke koření přidat i nasušené plátky citrusů (citrony, pomela, pomeranče, mandarinky, grepy), jablek nebo hrušek. Na věnec přilepte i pár celých kávových zrnek.

Přečtěte si také: Narančila: Chlupatý pomeranč vypěstujete i doma. Jen mu musíte pomoci s opylením

Zajděte si na procházku

Spoustu voňavého materiálu najdete i v přírodě, kterou nedávno pokryla sněhová peřina. Vyrazte do nedalekého lesa, kde si nastříhejte nejrůznější větvičky z keřů nebo snítky jehličnanů. Interiér krásně provoní borovice, smrk i jedle. A pokud to máte do lesa daleko, zastavte se v okolí alespoň pro pár větviček z tújí.

Patříte-li mezi šťastné majitele zahrad, prozkoumejte, jestli zde nenajdete zajímavé listy stálezelených rostlin a keřů. Na vánočním věnci se budou skvěle vyjímat lístky cesmíny ostrolisté, břečťanu popínavého, bobkovišně lékařské, skimie japonské, vřesu obecného nebo vřesovce pleťového. Možná se u vás v zahradě najde i některý z kultivarů hlošiny, hebe nebo kaliny.

shutterstock_1820216852.jpg

věnec se šiškami
Zdroj: 
Shutterstock
Trendem posledním měsíců je věnec ozvláštnit visícími šiškami. Skoro jako pendlovky...

Mašličky i baňky

Chcete si vyrobit bohatě zdobený věnec na dveře? Pak zapojte fantazii a buďte kreativní. K základu přidejte menší i větší baňky, třpytivé řetězce, barevné lamely, slaměné ozdoby, nejrůznější třpytivé ozdoby nebo mašle. Hotový věnec můžete omotat menšími světýlky na baterky.

Pokud chcete věnec věšet na venkovní dveře, použijte pevný motouz nebo silonový vlasec, vyzkoušejte jeho nosnost a nezapomeňte počítat s rezervou při větru nebo prudším zavřením dveří.

shutterstock_347950568.jpg

jehličnatý věnec na dveřích
Zdroj: 
Shutterstock
Pozor na to, že jehličí velmi brzy seschne a dělá nepořádek.

Použité zdroje:

  • https://hobby.instory.cz/1681-tipy-na-nejkrasnejsi-vanocni-vence-vyrobte-si-je-doma-take.html
  • https://babinet.cz/clanek-27438-trvanlivy-venec-na-dvere-minimalisticky-a-mrazivy.html
  • https://primanapady.cz/clanek-297054-opet-vam-chybi-adventni-venec-stihnete-to-jeste-na-posledni-chvili-zachranit
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/vanocni-venec-reseni-na-posledni-chvili/
  • https://www.akcniceny.cz/magazin/vanocni-vyzdoba-navod-na-rychly-adventni-venec/

Související články