Jste zde

Vřes a vřesovec: Jak od sebe rozeznat symboly podzimu? A který z nich neopadá?

vřes v detailu Zdroj: Shutterstock
Správná kombinace vřesů a vřesovců ozdobí vaši zahradu, terasu i balkon po celý rok. Naučte se je od sebe spolehlivě rozeznat a zjistěte, jak je pěstovat, aby dobře prospívaly.

7. 10. 2022

Vřesy a vřesovce patří mezi poslední rostliny sezóny, které svým květem rozzáří chladné podzimní a zimní dny. Hodí se jak do záhonů, tak i do květináčů či truhlíků a využít je můžete i do podzimních aranžmá, kde vydrží krásně barevné i v suchém stavu.

shutterstock_2064298787.jpg

vřes a vřesovec v truhlíku
Zdroj: 
Shutterstock
Vřes i vřesovec vypadají velmi podobně, svými nároky na umístění a péči se však v lecčem liší.

Byť jsou si na první pohled velmi podobné a mnoho lidí si je plete, jsou v jejich vzhledu a v péči o ně drobné rozdíly. Podívejte se s námi, jaké to jsou. 

Jak rozeznat vřesy a vřesovce?

Rozdílů mezi vřesem a vřesovcem je hned několik. Nejsnáze rozlišit je však můžete podle květů a doby jejich kvetení

shutterstock_1717823500.jpg

vřesy v truhlíku
Zdroj: 
Shutterstock
Vřesy a vřesovce můžete pěstovat i v nádobách. Nezapomeňte však na vrstvu štěrku, keramzitu, oblázků nebo jiné drenáže, která rostliny ochrání před hnilobou. 

Vřes rozkvétá na konci léta a kvete do pozdního podzimu. Květy jsou složeny z pěti malých lístků a mají růžovou nebo růžovofialovou barvu. Nakvétají postupně a po odkvětu neopadávají, což můžete využít při tvorbě nejrůznějších aranžmá. 

Vřesovec je oproti vřesu hezčí, výraznější a má barevně sytější květy, které jsou složeny obvykle ze 4 lístků. Bohatě kvete od podzimu až do jara a všechny květy vykvétají současně. 

Při pěstování pozor na vápník!

Vřesy i vřesovce mají velmi podobné nároky na pěstování i péči, a proto je klidně můžete vysadit na stejné místo. Dopřejete-li jim však mírně odlišné podmínky, o to víc vám pak pokvetou. 

Oběma rostlinám svědčí kyselá půda bohatá na živiny. Vřesy však vyžadují půdu, která je více provzdušněná, propustná a sušší. Vřesovcům naopak vyhovuje půda, která je vlhčí. Při zalévání však dbejte na to, abyste je nezalévali příliš tvrdou vodou

Tip: Substrát u vřesů a vřesovců zakryjte kůrou, abyste zamezili jejich vysychání během teplých měsíců.

Rostliny je ideální zalévat dešťovou vodou nebo vodou odstátou. Tvrdá voda s obsahem vápníku rostlinám vůbec nesvědčí. V období vegetace zalévejte rostliny vydatně, v zimě zálivku omezte a zalévejte pouze za oblevy. 

Pro pěstování je ideální slunné stanoviště nebo polostín. Jen myslete na to, že čím méně světla rostlinám dopřejete, tím méně pokvetou a jejich květy budou barevně méně výrazné. Obecně lze však říci, že vřesy zvládají nedostatek světla mnohem lépe než vřesovce

Obě rostliny velmi špatně snášejí přesazování a během velmi silných mrazů je třeba chránit je chvojím nebo netkanou textilií. Na jaře rostliny radikálně ostříhejte, aby došlo k jejich zhoustnutí. 

Zdroje:

  • https://hobby.blesk.cz/clanek/hobby-jak-na-to/415954/vres-jako-pokojova-rostlina-jak-ho-pestovat-aby-vydrzel-a-neuschnul.html
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/vresy-a-vresovce-na-balkone-30001006.html
  • https://www.zahradnictvi-flos.cz/blog/vresy-a-vresovce-vite-jak-pestovat-posly-podzimu
  • https://living.iprima.cz/zahrada/vres-vresovec-jak-rozeznat
  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-uspesne-pestovat-vres-26490.html
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C5%99esovec