Jste zde

Pozor na vánoční požáry: Hrozbou jsou nejen svícny, ale i rozpálená pánev

prskavky Zdroj: Bigstockphoto
Nepokazte si nejkrásnější období v roce! Sepsali jsme pro vás časté příčiny vzniku vánočních požárů, a zároveň i bezpečnostní zásady, jak těmto požárům předcházet.

27. 11. 2021

Vánoce, nejoblíbenější svátky v roce, jsou tady! Městem znějí koledy, z domácností se line vůně právě upečeného cukroví a na každém kroku svítí vánoční výzdoba, která je spolu se svíčkami a prskavkami neodmyslitelnou součástí pravé vánoční atmosféry. Podle hasičů ale také jednou z hlavních hrozeb, která může způsobit požár. 

Pojďte s námi zjistit, na co všechno si dát pozor, aby se svátky klidu a pohody, nezvrhly v boj o majetek a vlastní život. Sepsali jsme pro vás nejčastější příčiny vzniku požárů o Vánocích. 

Svíčky na věnci bez nehořlavé podložky nikdy nezapalujte!

Hořící svíčky na adventním věnci jsou nejčastější příčinou tzv. vánočních požárů. Během svátků způsobí desítky požárů a napáchají značné škody, kterým by se ve většině případů dalo předejít. Mnozí z nás si totiž stále neuvědomují jednu důležitou věc - svíčka je otevřený oheň a je třeba s ní i tak zacházet

bigstock-christmas-advent-wreath-hand-6150784.jpg

advetní věnec s bílými svíčkami
Zdroj: 
Bigstockphoto
Adventní věnec ozdobte speciálními adventními svíčkami, které pomaleji hoří, a vždy ho umístěte na nehořlavou podložku. Stačí i obyčejný talíř!

Adventní věnec nikdy nestavte do blízkosti hořlavých materiálů, svíčky připevněte na stabilní nehořlavou podložku, která brání přímému kontaktu s podkladem, a během hoření je nikdy nenechávejte bez dozoru. Obzvlášť pokud máte domácí mazlíčky nebo malé děti, které mohou věnec s hořící svíčkou shodit. 

Nejrůznější světelné dekorace nekupujte na tržnicích!

Požáry vánočních stromků se v posledních letech objevují spíše sporadicky. Mnoho rodin totiž vyměnilo klasické svíčky a prskavky za mnohem bezpečnější elektrická světýlka a světelné řetězy. I u nich je však na místě opatrnost! 

bigstock-part-of-christmas-decorative-y-380348305.jpg

světlo z tržnice
Zdroj: 
Bigstockphoto
Vánoční elektrické dekorace nikdy nekupujte na tržnicích. Ve většině případů nesplňují ani základní bezpečnostní normy. 

Světelné řetězy kupujte pouze od prověřených prodejců v kamenných obchodech, vždy zkontrolujte, jestli výrobek splňuje všechny bezpečnostní normy, a ujistěte se, že je v balení český návod. Před samotnou instalací zkontrolujte stav elektrických kabelů! 

Zejména u venkovních dekorací si pohlídejte stupeň krytí!

Před koupí vánočního osvětlení si ujasněte, jestli bude sloužit jako dekorace interiéru nebo exteriéru a podle toho zvolte požadovaný stupeň krytí. Dekorace, které jsou určeny do venkovního prostředí, musí splňovat dostatečnou ochranu proti vodě.

bigstock-led-illuminated-christmas-deco-435052706.jpg

venkovní vánoční výzdoba
Zdroj: 
Bigstockphoto
Dekorace, které jsou určeny do venkovního prostředí, musí mít stupeň krytí alespoň IP 44. 

Potraviny, které se na sporáku vznítí, nikdy nehaste vodou!

Počet případů, kdy vzplane připravovaný pokrm na sporáku, každým rokem narůstá. Přičemž velkou roli hraje nejen neopatrnost, roztržitost a děravá paměť, ale také fakt, že mnoho lidí stále neví, jak se v takových případech chovat a hořící pánvičku začnou hasit vodou. To je však to nejhorší rozhodnutí!

Pokud je to možné okamžitě vypněte přívod energie, zachovejte chladnou hlavu a oheň se snažte udusit. Pekáčem, pokličkou, mokrou utěrkou nebo třeba hlínou z květináče, solí či moukou.

Zdroje:

  • https://www.hzscr.cz/clanek/sluzby-pro-verejnost-rady-obyvatelstvu-vanoce-pozor-na-pozary.aspx
  • https://www.tzb-info.cz/bezpecnost/122252-pozary-adventnich-vencu
  • https://www.dum-svitidel.cz/jak-vybrat-vanocni-osvetleni.htm
  • https://www.nabytek-dnes.cz/co-je-stupen-kryti-u-vanocniho-osvetleni-p174
  • https://www.pozary.cz/clanek/14872-vanoce-jsou-tady-a-davat-pozor-na-svicky-se-vyplati-muze-vam-to-zachranit-zivot/