23. 9. 2024
Míša se vyráběl ručně a stál pouhou korunu
Začněme oblíbeným nanukem Míšou. Ten spatřil světlo světa poprvé v roce 1962 stejně jako třeba herci Tom Cruise nebo Jim Carrey. Svoji podobu, stejně jako velikost, nebo množství tvarohu (65 %) si zachovává po celou dobu svojí existence.
Na trh uvedla Míšu mlékárna Laktos. Původně se prodával v pergamenovém papíru a celá výroba probíhala v provozu s teplotou hluboko pod bodem mrazu ručně. Neuvěřitelných tisíc kousků denně zvládlo vyrobit pouhých osmnáct pracovnic. Jeden tvarohový nanuk se tehdy prodával za korunu!
Přečtěte si také: Bláznivé, ale výborné domácí zmrzliny: Zkuste olivový olej, ocet nebo wasabi
Ledňáček se prodával bez dřívka a kakaové polevy
Neméně oblíbeným nanukem byl taky Ledňáček. Tuhle vanilkovou dobrotu jste původně mohli dostat bez oblíbené kakaové polevy a tradičního dřívka. Protože se ale rychle rozpouštěla, opatřili ji tehdejší potravinářští technologové ochrannou vrstvou kakaové polevy. Přidali mu dřívko, líbivý obal a zákazníci jim málem utrhli ruce!
Ruská zmrzlina byla darem Sovětského svazu
Neméně populární mraženou pochoutkou byla i Ruská zmrzlina dovážená ze Sovětského svazu. Mražený kvádr smetanové dobroty mezi dvěma oplatkami nesl název v azbuce. Krémovost nanuku dodávala nejen zmíněná smetana, ale taky máslo.
Bez nadsázky můžeme říci, že Ruská zmrzlina byla jednou z mála dobrých věcí, které k nám ze Sovětského svazu přišly. A protože jsou Češi věrní a nostalgičtí zákazníci, na Ruskou zmrzlinu, která se ale dnes už vyrábí výlučně u nás, nezanevřeli a v hojné míře si ji dopřávají i nyní, o čemž svědčí aktuální prodeje.
Mohlo by vás zajímat: Po ruské invazi na Ukrajinu výrobce Ruské zmrzliny v únoru 2022 uvedl, že výrobek přejmenuje na Ukrajinskou zmrzlinu. Prima Ruská zmrzlina se však i nadále prodávala pod stejným názvem, jen došlo k dočasnému přelepení slova „ruská“ ukrajinskou vlajkou. V současné chvíli tenhle nanuk najdete na pultech obchodů pod názvem „Tradiční zmrzlina od Mrazíka“.
Eskymo vonělo po kokosu
Další z oblíbených nanuků – kokosové Eskymo se u nás vyrábělo a prodávalo od počátku 60. let. Málokdo tuší, že původní Eskymo Pie bylo značkovou a prémiovou zmrzlinou z Ameriky. K nám ji přinesl židovský obchodník Emil Probst, který v Praze založil firmu Emil Probst, Zuckerwarenerzeugung.
Firma byla v roce 1939 arizována. O tři roky později, po deportaci rodiny Probst do Terezína, byla přepsána na nového majitele. Po druhé světové válce firma připadla Ministerstvu zemědělství jako německý konfiskát. Byl zřízen závod Eskymo-Laktos, který prodával nejen zmíněný nanuk Eskymo, ale také Ledňáčka nebo Polárku.
Mohlo by vás zajímat: Retro mlsání: Připravte si banana split podle klasického receptu
Polárku pojmenovali podle oblíbeného medvěda
Podobně jako na Míšovi i na nanuku Polárka si můžete pochutnat do dnešních dnů. Začala se vyrábět v roce 1949 pod záštitou mlékárny Laktos. Samotný nanuk byl pojmenovaný podle populárního medvěda z pražské zoo.
Medvědice Polárka byla navíc vůbec prvním mládětem ledního medvěda, které se v ČR podařilo odchovat do dospělosti! Aby socialističtí pracovníci zvýšili prodeje Polárky i během zimních měsíců, vymysleli plakáty se sloganem „Dort z polárky – Dárek nad dárky“.
Použité zdroje:
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Nanuk
- https://www.prumyslovaautomatizace.com/pred-100-lety-si-nechal-dansky-imigrant-v-usa-nelson-patentovat-nanuk/
- https://www.apetitonline.cz/novinky-zajimavosti/jake-zmrzliny-jsme-milovali-neboli-historie-zmrzliny-v-cr
- https://www.poznatsvet.cz/kultura-a-umeni/retro-kviz-socialisticke-nanuky/
- https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/socialisticky-nanuk-misa-se-neulozil-ke-spanku-a-stale-vede-zebricky-prodeju.A090804_140201_ekonomika_kvr