Jste zde

Modřenec: Něžný posel jara vypadá krásně v truhlíku i váze. Jak ho pěstovat?

modřenec v lavoru Zdroj: Shutterstock
Snadno se pěstuje a parádu udělá nejen na zahradě, ale i v truhlíku na balkoně nebo na terase. Zjistěte, jak správně pečovat o modřenec a jak se o něj postarat po odkvětu.

24. 2. 2024

Modřenec, jinak také hroznový hyacint, patří mezi jednu z nejoblíbenějších jarních rostlin. Kvete od března do května, jemně voní a sehnat ho můžete v široké škále barev. Nejtypičtější a nejrozšířenější je však modřenec modré barvy, který s velkou oblibou pěstovaly už naše babičky a prababičky

shutterstock_625235180.jpg

detail květů modřence
Zdroj: 
Shutterstock
Modřenec, jehož zvonkovité květy mají tmavě modrou barvu a krásně bílé zakončení, roste téměř všude. Snadno se rozrůstá a často zplaňuje. 

Květy modřence se hodí i k řezu

Tip: Modřence můžete kombinovat s jinými barevnými odrůdami i jinými jarními květinami. Skvěle vypadají s narciskami, s tulipány i se sasankami.

Modřenec se řadí mezi drobné cibuloviny. Často zplaňuje, snadno se rozrůstá a jeho drobné zvonkovité květy vytváří hroznovitá květenství, která se hodí i k řezu. Ve většině případů kvete modře, ale sehnat lze i odrůdy, jejichž květy mají bílou, růžovou nebo fialovou barvu. Listy jsou různě velké, úzké a ze země raší dlouho před rozkvětem. 

shutterstock_46753996.jpg

modřenec ve váze
Zdroj: 
Shutterstock
Když modřence seříznete ostrým nožem, vložíte je do ledové vody a vázu umístíte na chladné místo, vydrží vám až 14 dní. 

Cibulky nebo předpěstované sazenice můžete sehnat téměř v každém zahradnictví. Pokud však toužíte po vzácných druzích nebo si chcete vypěstovat zajímavou novinku, vyplatí se objednat si cibulky modřence přes internet od pěstitelů z Nizozemska

Cibulky sázejte do hloubky 5 až 10 cm, zašpičatělou částí nahoru a ideálně během podzimu, aby měly dostatek času zakořenit. 

shutterstock_2332215459.jpg

kvetoucí modřenec
Zdroj: 
Shutterstock
Po odkvětu dopřejte modřencům živiny a nikdy neodstraňujte zelené listy. Správný čas na jejich odstranění přijde až ve chvíli, kdy zcela uschnou.

Stonky ani listy po odkvětu neodstraňujte!

Pěstování modřenců není vůbec náročné. Velké trsy vytvoří téměř všude a cibule můžete ponechat v zemi i přes zimu. Nikdy jim však po odkvětu neodstraňujte listy ani stonky!

Pokud budete pěstovat modřence na zahradě, najděte jim nejlépe slunné místo a dopřejte ji dobře prokypřenou, propustnou a na živiny bohatou půdu. Půdu zalévejte až ve chvíli, kdy je suchá. Přemokření půdy by mělo za následek hnilobu cibulí a následné uhynutí rostliny. 

Pokud se rozhodnete pěstovat modřence v květináči nebo v truhlíku, průběžně je zalévejte a určitě nezapomeňte na drenáž, která ochrání cibule před hnilobou. 

Z listů stahuje živiny do cibulek

Listy ani stonky neodstraňujte ihned po odkvětu, ale až ve chvíli kdy zhnědnou a zcela uschnou. Pokud byste je odstranili hned, rostlina by přišla o důležité živiny.

Pokud pěstuje modřence v truhlíku nebo v květináči, cibulky po uschnutí nevzhledné nadzemní části vyjměte z půdy, vložte je do papírového sáčku a uložte je na suché a tmavé místo. 

Zdroje:

  • https://radimejak.cz/modrenec-druhy-vyuziti/
  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/modrenec-v-zahrade-i-truhliku-26901.html
  • https://living.iprima.cz/zahrada/jak-pestovat-modrenec
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/modrenec-vysadba-druhy-20210511.html
  • https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-zahrada-nadchnete-se-pro-modrence-40414258