Jste zde

Jedovatá kráska: Konvalinka omamně voní, ale může způsobit i těžkou otravu

květy konvalinky Zdroj: Bigstockphoto
Vypěstujte si na zahradě konvalinky! Lesní krásky, které vám svou omamnou vůní zlepší náladu, nebo naopak zkazí celý den. U někoho totiž jejich výrazná vůně může vyvolat nepříjemnou bolest hlavy.

12. 2. 2022

Konvalinka vonná, lidově také mariánský klíček, perlokvítek, kolínka Panny Marie nebo májové zvonečky, je kvetoucí trvalka, jejíž přítomnost ucítíte už z dálky. Něžné bílé květy, které mají zvonkovitý tvar, vykvétají později na jaře a šíří kolem sebe výraznou vůni, kterou si okamžitě zamilujete, nebo ji nebudete moci vystát. 

bigstock-little-white-flowers-in-the-le-364885831.jpg

konvalinky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Vonné silice konvalinek se používají k výrobě mýdel, pěn do koupele, krémů na ruce i k výrobě parfémů. 

Na zahradě se velmi rychle šíří plazivými oddenky

Ve volné přírodě konvalinky rostou v křovinách, na horských loukách, v listnatých a smíšených lesích. Bez problémů si je však můžete vypěstovat i v květináči na balkoně nebo na své zahradě, kde rychle vytvoří souvislý porost a nejen v době květu se stanou okrasou vašeho pozemku.

Krásně totiž vypadají i jejich sytě zelené listy a drobné červené plody, která se na rostlině tvoří během července z květů. Rostlinu je ale důležité v jejím růstu krotit. V příznivých podmínkách se z konvalinek velmi rychle stane obtížně hubitelný plevel, který vytlačí okolní rostliny

Cibulky konvalinek můžete sázet od března do dubna nebo během podzimu od září do října. 

Pěstování konvalinek není vůbec náročné a zvládne ho opravdu každý. Nejvíce rostlině vyhovuje stále vlhká půda a polostín pod keři nebo vyššími stromy. Při bohatší zálivce se však dokáže přizpůsobit i přímému slunci. Miluje slabě kyselou, lehčí a dobře propustnou půdu. 

Krásná, ale jedovatá! 

Konvalinky patří mezi silně jedovaté rostliny a záměna s medvědím česnekem, jehož úzké, dlouhé a zelené listy jsou velmi podobné konvalinkovým listům, může mít fatální následky!

Požití jakékoliv části rostliny může totiž způsobit otravu, která se projevuje zažívacími problémy, křečemi, omámením a v některých případech může dokonce způsobit i smrt. 

bigstock-allium-ursinum-known-as-wild-422576588.jpg

listy medvědího česneku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pozor na záměnu! Listy konvalinek jsou velmi podobné mladým listům medvědího česneku, který si v posledních letech získává stále větší popularitu. Hlavním rozpoznávacím znakem je česnekové aroma. 

Nejvyšší obsah jedovatých látek obsahují květy a čerstvé listy. Pro děti jsou však nejvíce lákavé červené plody, které mohou připomínat jiné jedlé plody. Jedovatá je i voda ve váze, v níž byly konvalinky umístěny. Není proto divu, že ostatní řezané rostliny, které umístíte ke konvalinkám do vázy, velmi rychle uhynou.  

Laické použití konvalinek je velice nebezpečné

Konvalinky nejsou jen jedovaté, ale i léčivé. Tinktura z konvalinek takřka okamžitě pomůže při náhlých srdečních záchvatech, při infarktu i arytmii a uleví při bolestech hlavy nebo závratích. Její laické užívání bez porady s lékařem je však velmi, ale opravdu velmi nebezpečné! 

Zdroje:

  • https://www.nasezahrada.com/konvalinky-navod-na-pestovani-krok-za-krokem/
  • https://www.zahrada-centrum.cz/clanky/408-konvalinka-biser-i-perlokvitek
  • https://www.nkz.cz/praxe/okrasna-zahrada/konvalinka-vonna-krasna-ale-silne-jedovata
  • https://www.jahodarnabrozany.cz/clanky-2/pestovani-konvalinek-jak-na-vysadbu-konvalinek-aby-vam-vydrzely-co-nejdele/
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Konvalinka_vonn%C3%A1
  • https://hobby.instory.cz/2503-konvalinky-jsou-krasne-ale-rychle-zapleveli-zahradu-na-co-si-dat-pri-jejich-pestovani-pozor.html