Jste zde

Mango: Ovoce bohů, které klidní nervy a chrání pokožku před sluncem

nakrájené mango Zdroj: www.bigstockphoto.com
Mlsejte bez výčitek! Dopřejte si lahodné a zdravé tropické ovoce, které je naplněné antioxidanty, vitamíny a minerálními látkami. Mango vás překvapí nejen svou lahodnou chutí, ale i účinky na vaše zdraví.

18. 2. 2020

Mango je plodem mangovníku. Stromu, který během svého života může urodit až 2 miliony kusů! Poznejte s námi jedno z nejpěstovanějších druhů ovoce, které se pyšní lahodnou chutí, šťavnatou dužinou a mimořádnými účinky na lidské zdraví. Ne nadarmo se mangu přezdívá ovoce bohů.

Přírodní zdroj beta-karotenu

Mango obsahuje řadu vitamínů a minerálních látek. Posiluje obranyschopnost, reguluje vysoký krevní tlak, pročišťuje organismus a chrání tělo před rakovinou prostaty, prsou a tlustého střeva.

Zralé mango má žlutočervenou slupku, žlutou šťavnatou dužinu, příjemně voní a uvnitř se nachází nejedlá velká pecka, ze které lze mango jednoduše vypěstovat. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Vysoký obsah vitamínu A chrání a zlepšuje zrak, léčí šeroslepost a má příznivý vliv na pokožku těla. Spolu s minerály udržuje krásnou a zdravou pleť, hydratuje ji, podporuje její zdravou barvu a ochraňuje ji před škodlivými účinky slunečního záření. Zpomaluje proces stárnutí a pomáhá v boji s atypickým ekzémem.

Vitamíny skupiny B, které jsou v mangu ve velké míře obsaženy, pomohou udržet soustředěnost a uklidní vaše nervy.

Mango je také skvělá pochoutka při dietě. Z velké části je tvořeno vodou, zasytí a má schopnost rozkládat přebytečné tuky v těle.

Nejlepší a nejlahodnější je čerstvé mango

Mango můžete servírovat na mnoho způsobů. Lze zamrazit, usušit i kandovat nebo si z něj můžete připravit lahodný džem či zmrzlinu. Nejlahodnější a nejzdravější je však v čerstvém stavu.

Mango, které oloupete a rozkrájíte na kostičky, můžete přidat do ovocných i zeleninových salátů, do bílého jogurtu, mnoha dezertů i do koktejlu a smoothie. V podobě mangového chutney se skvěle hodí k rybám a masu.

Do obchodů se dováží nezralé

Čerstvé a zralé mango příjemně voní a svou chutí mnohým připomíná broskev. Na omak je měkké a velmi citlivé na otlaky. Slupka je z větší části žlutočervená. Seženete-li v obchodě nezralé, tedy z větší části ještě zelené mango, nebojte se ho koupit. Doma při pokojové teplotě bez problémů dozraje.

Mango je výbornou surovinou pro výrobu jemné ovocné pálenky nebo svěžího vína. Vyrobíte z něj i skvělá smoothies.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Mango nezapomeňte kvůli chemickému ošetření zbavit slupky. Můžete ho oloupat nebo vydlabat lžící. V jeho domovině, v jižní a jihovýchodní Asii, si ho ale klidně dopřejte i se slupkou, která je plná mnoha vitamínů.

Vypěstujte si mango z pecky

Uvnitř manga se nachází plochá větší pecka, ze které lze mango poměrně snadno vypěstovat. Očištěnou pecku nechte nabobtnat a druhý den ji na hraně mírně nařízněte. Vložte ji do substrátu a pravidelně ji zalévejte. Pokud jí zajistíte dostatečnou vlhkost a teplo, můžete se za tři měsíce těšit z klíčku. Z prvních plodů se pak při velkém štěstí můžete těšit za několik let.