Jste zde

Malý dětský pokoj: Palanda není jediné řešení. Vsaďte na zasouvání nebo kolejničky

dětský pokoj ve žluté barvě v podkroví Zdroj: Bigstockphoto
Vejde se do něj celý svět. A to nejen reálný, ale i ten fantastický. Dětský pokoj může být ale i pořádný oříšek. Zvlášť, když je malý a děti je více.

22. 10. 2022

Klasická česká rodina. Otec, matka, dvě děti a panelákové 3+1. Vytvořit v něm dětský pokoj, který bude funkční, pěkný, moderní a vejde se do něj všechno potřebné, je pořádně těžký úkol. Poradíme vám, jak se s ním vyrovnat.

Přiznejme si to. Dětským pokojem se nejčastěji stává jedna z nejmenších místností v bytě. S bídou patnáct metrů čtverečních (časté jsou ale i „místnosti“ o rozměrech 2x4 metry!), do kterých je potřeba naskládat dvě postele, psací stoly, úložné prostory a místo, kde bude mít dítě prostor na hraní.

bigstock-children-bedroom-52884214.jpg

vyvýšená postel
Zdroj: 
Bigstockphoto
Zvýšená postel a pod ní výsuvný stůl - i tak může vypadat praktické řešení pro malý dětský pokoj.

Touha po soukromí

Malým dětem nevadí bydlet pospolu v jedné místnosti. Naopak. S věkem ale roste potřeba soukromí a sourozenec se stává protivníkem, který si uzurpuje příliš prostoru. Část českých rodin to řeší „obětováním“ ložnice. Rodiče svou klasickou ložnici zruší, vytvoří z ní druhý dětský pokojík a sami přespávají v obývacím pokoji na velké rozkládací pohovce.

Záda pláčou, potahy pohovky také, děti sice mají soukromí, ale o to samé přišli právě rodiče. Než sáhnete po tomto radikálním řešení, zkuste zapřemýšlet, jestli by nebylo lepší „jen“ přesunout dětský pokoj do většího, třeba na úkor pokoje obývacího, a ložnici zachovat.

bigstock-children-horizontal-3624478.jpg

výsuvná lůžka
Zdroj: 
Bigstockphoto
Výsuvná lůžka umístěná nad sebou. V pokoji, který obývají menší děti, je to ideální řešení.

Pro malý prostor samozřejmě platí několik základních obecných rad: Vyvarujte se tmavých barev, robustního nábytku (velmi oblíbené jsou staré obývákové stěny, které často dosluhují právě v dětských pokojích), uzavřené skříňky raději vyměňte za police, které prostoru neubírají. Opticky prostor také zvětší sjednocené podlahy v celém bytě, nebo třeba zrcadla (ty do dětského pokoje ale raději ne).

Palandy – jsou i lepší řešení

Problémy s minimem místa v dětském pokoji často řeší palandy. Proti gustu žádný dišputát, nicméně dítě, které spí na horní posteli, může trpět problémy se spaním. Vzduch nahoře je totiž teplý a vydýchaný. I proto se stále častěji objevují palandy nižší (místo 180 centimetrů mají „jen“ okolo 150), kde problém s vydýchaným vzduchem není tak akutní.

bigstock-children-room-5531187.jpg

modrá palanda
Zdroj: 
Bigstockphoto
Odborníci doporučují volit spíše nižší palandy - a to proto, aby vzduch na té horní nebyl extrémně vydýchaný.

Postel a pracovní místo – to jsou dvě místa, která by měla být v dětském pokoji bez kompromisů. Zapomeňte na to, že byste místo kvalitní židle pořídili taburetku, nebo jedno z dětí nechali spát na rozkládací pohovce. K pracovnímu místu pak samozřejmě patří i kvalitní osvětlení (mimochodem kvalitní osvětlení dokáže místnost také opticky zvětšit).

Nový trend – zásuvná lůžka

V posledních letech se potom na trhu objevují i takzvaná zásuvná lůžka. Kdy jedno, nižší, lůžko během dne můžete zasunout pod to vyšší. Přijdete sice o nemalý úložný prostor pod postelí, ale jde o velikou úsporu místa. Tento systém se dokonce objevil i v nabídce obchodního domu IKEA.

bigstock-child-room-12964844.jpg

modrý námořnický dětský pokoj
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pozor na tmavé barvy, které dětský pokoj opticky zmenšují.

Dražší, ale ještě o stupínek sofistikovanější řešení pro rodiny, kde jsou tři a více dětí, je pak kolejničkový systém. Na kolejničkách zabudovaných na zdi jsou připevněny pracovní stolky, postele, komody a člověk může všechny části variabilně posouvat a „štosovat“ do sebe, podle toho, co má zrovna v místnosti v plánu.

Na závěr jen jedna rada: Myslete dopředu! Pokud je vaše dítě starší tří roků, nekupujte mu už titěrnou dětskou postýlku a nábytek, který odpovídá jeho aktuálnímu věku. Uběhne pár let a budete celý pokojíček zařizovat znovu!

Zdroje:

  • https://www.pokojik.cz/jak-zaridit-maly-detsky-pokoj
  • https://www.drevostavitel.cz/clanek/maly-detsky-pokoj
  • https://www.westwing.cz/inspiration/interierove-napady/zarizeni-detskeho-pokoje/maly-detsky-pokoj/
  • https://www.tvbydleni.cz/clanek/tip-jak-zaridit-maly-detsky-pokoj-v-panelaku/
  • https://www.living.cz/ma-vase-dite-pokoji-malo-mista-zname-reseni/

Dobrý den. my máme dvě holčičky, já si teda přál kluka, apoň jednoho, ale co jsem si udělal to mám žejo...No každopádně jsem si zvykl žít v záplavě dívčích barev a to hlavně růžové!!! Teď zařizujeme pro holky (2.5 a 5) pokojík a rozhodně mi v těch našich prostorách příjde palanda jako nejlepší možné řešení. Jako varianta že by jsme museli každý den jedno lůžko odestýlat je nesmysl. Žena nakonec vybrala bílorůžový nábytek a to včetně palandy, který nabízí ve žluté hale, je to sice na objednávku ale za týden ho budeme mít doma.

Děkuji za další zajímavý názor. Sama bude zařizovat dětský pokoj pro dívku :) Zatím máme tuto malou školačku a na cestě již druhé miminko :) Proto jsme se také rozhodli jí vybavit pokojíček, přece jen bude potřebovat soukromí na psaní úkolů :) Zvolili jsme tedy žltohalovú postýlku s úložným prostorem ale jednolůžko. Jedním kritériem bylo, abych si tu postel mohla "vyzkoušet", protože většina e-shopů je pouze online, takže to nepřichází v úvahu, když se jedná o zdraví mé dcery :) Růžovou určitě nebude hýřit celá pokoj, protože chci, aby se moje dcera rozvíjela, takže zatím to necháme na neutrál a postupně tam budu chtít dávat barevné fólie :)