Jste zde

Jak zařídit dětský pokoj? Třeba jako Disneyland!

Zdroj: Home space (flickr.com)

Zařízení dětského pokoje provází celá řada omezení. Umístit do něj velké skleněné plochy si nesmíme dovolit kvůli bezpečnosti, atmosféra pokoje by neměla být fádní. Čeho všeho se dále vyvarovat a jak dodat pokoji pro děti „šmrnc“?

1. 2. 2013

V první řadě je nutné zajistit dítěti co nejvyšší bezpečnost, především zakrýt, znepřístupnit, nebo otupit všechny ostré hrany nábytku. Na skleněné vitríny a velká zrcadla zapomeňte, ty patří až do studentského pokoje.

Jak předcházet nepříjemným situacím, které mohou vést až k úrazům? Podívejte se sem:

detsky-pokoj-3

Tenhle pokoj v pohádkovém stylu vypadá hodně netradičně, možná trochu strašidelně. Žádné děti se v něm však nebojí, pokoj je jen součástí filmových kulis. Zdroj: Catherine Jansen (flickr.com)

Dětský pokoj roste s dětmi

Potomek by měl mít co ve svém království co největší bezpečí, ale také pořádek a čistotu. Jak známo, vybavení dětských pokojů čelí mnoha nárazům, skvrnám a jiným znečištěním, musí vydržet skákání, pády a ohýbání, častěji než v jiných místnostech mu hrozí polití, umaštění nebo rozbití. Proto k základním kritériím jeho výběru musí nezbytně patřit snadnost údržby. Pokud není nábytek lehce omyvatelný, měli bychom vybrat jiný.

detsky-pokoj-4

Růžové není v dívčím pokoji nikdy dost. V takové místnosti ani nevadí, když s námi bydlí myš (tedy jen pokud je namalovaná na zeď). Úplný Disneyland! Zdroj: xmangfx (deviantart.com)

Jestliže si říkáte, že část pokoje vybavíte zařízením pro větší děti a hlavou vám běží: „Však on/ona do toho doroste,“ tak na to okamžitě zapomeňte. Zařídit dětský pokoj totiž musíte s ohledem na aktuální období a blízkou budoucnost. Jednotlivé kusy nábytku musí mít správnou výšku a velikost, aby dítěti bez potíží mohly sloužit k danému účelu. Dětský pokoj má růst spolu s dítětem, až se z něj postupem času stává pokoj studentský.

Co dělat s malým dětským pokojem? Přečtěte si v jednom z našich článků: Malý dětský pokoj: Palanda není jediné řešení!

Účelnosti napomůže také správné rozestavění nábytku. Na to, co kde bude stát, je třeba myslet už při rozmisťování zásuvek elektřiny. Dětský pokoj by měl obsahovat jasně rozpoznatelné zóny. Odpočinek, hraní a psaní úkolů musí mít své místo a nezasahovat do jiných sektorů.

detsky-pokoj-2

Někdy se v obchodě necháme strhnout a nakoupíme krásné kousky. Doma však zjistíme, že k sobě nepasují tak, jak jsme si představovali. Pokud si nejdřív necháme udělat model pokoje, takovým potížím se vyhneme. Zdroj: rie anessia (deviantart.com)


Další věc, které bychom se měli vyvarovat, představuje projektování vlastních snů do pokoje potomků. Z hrdinů našeho dětství na stěnách nemusí být děti zrovna odvázané. Důležité je, co mají rádi právě ti, kdo v pokoji žijí. Zkuste se proto dívat při zařizování na chvíli jejich očima.

Čím dětský pokoj vlastně vyzdobit? Zkuste se inspirovat:

Chcete pravidelně sledovat nejnovější články na Bydlimekvalitne.cz? Přidejtese k fanouškům našich stránek na Facebooku.