Jste zde

Retro hračky: Rubikova kostka slaví 50 let. Rekordman ji složí za neuvěřitelné 3 sekundy!

rubikova kostka na ruce Zdroj: Shutterstock
Maďarský profesor Ernő Rubik překvapil během hodiny 3D geometrie svoje studenty netradiční pomůckou. Kostkou, složenou z 27 menších kostiček, které se dají posouvat a otáčet. Psal se rok 1974. A Ernő objevil „hračku“, která bude bavit generace.

29. 12. 2024

Ernő Rubik se narodil 13. července 1944 v Budapešti. Původně působil jako sochař, později zjistil, že ho mnohem více baví bádat a počítat. Fascinovaly ho tvary a geometrie jako taková. A tak vystudoval architekturu. Později nastoupil na budapešťskou univerzitu, kde vedl originální matematické přednášky.

Studenti, kteří na přednášku přišli, nepočítali složité integrály, ale řešili originální hlavolamy, které měly prověřit jejich tvůrčí přístup. Na jednu přednášku si přinesl netradiční pomůcku – kostku, která se následně prodalo celosvětově více než 400 milionů kusů. 

Přečtěte si také: Retro hračky: Tamagoči pomáhalo drogově závislým i manažerům. Odborníci k němu byli skeptičtí

shutterstock_1724891002.jpg

rubikova kostka
Zdroj: 
Shutterstock
Světový rekord ve skládání Rubikovy kostky činí méně než 3,5 vteřiny.

Papír nahradilo dřevo

Původně Ernő sestavil kostku z papíru. Protože se ale při posouvání trhala, nahradil ji dřevem s kuličkovými ložisky. Původní kostka ovšem byla tak obtížná, že se mu jí nikdy nepodařilo složit zpět. Druhý prototyp pak postavil z obyčejných dřevěných krychliček svázaných gumičkami. A jeho pomůcka mezi studenty sklidila obrovský úspěch.

Zajímavost: Vědci později vypočítali, že první Rubikova kostka měla více než 43 trilionů variací!

Ernő se proto rozhodl nechat si kostku patentovat. A udělal dobře! Hned po udělení patentu se zasadil o její masovou výrobu. Zájem o ni projevila menší společnost, která se zabývala výrobou šachových figurek. Původně se kostka jmenovala „Magická“ a vyrobena byla v pouhých 5 000 kusech. Až mnohem později ji začali lidé spojovat se jménem maďarského profesora.

Mohlo by vás zajímat: Retro hru Nu pogodi! měl doma každý. Stála hříšných 250 Kčs a bavila generace

Hračka roku pronikla na světový trh

Zhruba šest let trvalo, než obdržel Rubikův vynález první ocenění. Z původní pomůcky pro vysokoškolské studenty se stala oblíbená hračka několika generací. Její potenciál se Ernő rozhodl prověřit na maďarském veletrhu v roce 1977, kde sklidila nevídaný úspěch.

shutterstock_1475917226.jpg

rubikova kostka v ruce
Zdroj: 
Shutterstock
Dneska už se pořádají i soutěže ve skládání Rubikovy kostky poslepu.

V roce 1980 byla kostka uvedena na trh v Německu pod názvem Rubik's Cube a brzy se rozšířila do celého světa.  Jen v letech 1980 až 1982 se ve světě prodalo na sto milionů kusů! V socialistickém Československu se už koncem sedmdesátých let stalo z hlavolamu podpultové zboží. Kdo neměl známosti, byl téměř bez šance.

Vědci spočítali, že na seřazení rozházených kostiček z jakékoli vzdálené pozice stačí nejvýš 20 otočení. Kromě samotného hlavolamu tak vycházely i návody na jeho sestavení, které vévodily seznamu světových bestsellerů. Vydání časopisu Věda a technika mládeži s návodem na složení kostky šlo v Československu na dračku.

Stovky soutěží i olympiády

Z Rubikovy kostky se stal v průběhu let fenomén. A soutěže v jejím skládání na sebe nenechaly dlouho čekat. První oficiální mistrovství světa se konalo v roce 1982 v Budapešti. Vítěz ji tehdy složil za 22,95 vteřiny. Tento rekord byl několikrát překonán. V současné době jej drží jednadvacetiletý Američan Max Park, který Rubikův hlavolam složil za 3,13 sekundy!

Fanoušci ovšem zacházejí tak daleko, že je klasické skládání hlavolamu nebaví, a tak si jej různými způsoby ztěžují. Zatímco jedni soutěží v tom, kdo Rubikovu kostku složí nejrychleji za pomocí vidličky a nože, jiní ji skládají během volného pádu. Existují však i pokusy o složení Rubikovy kostky poslepu, během jízdy na kole pozpátku či pokus o složení několika Rubikových kostek během jednoho jediného nádechu vodou.

Hlavolam je dodnes oblíbený nejen u dětí, ale i dospělých. Kostka se stala prostředkem pro rozvoj logického myšlení, prostorové představivosti a trpělivosti.

A po letech se opět vrátila ke svému počátku, ovšem na zcela jiné úrovni a rozšíření. K dnešnímu dni se hlavolamu prodalo více než 400 milionů kusů. Kdyby zisk z každé kostky byl (jen) deset korun, vynesl by jejich prodej ke čtyřem miliardám. Do dalších padesáti let nepochybně vstoupila v dobré kondici. 

Použité zdroje:

  • https://cdr.cz/clanek/historie-rubikovy-kostky-jak-vznikla-kdo-ji-vynalezl-jak-se-stala-popularni-po-celem-svete
  • https://minutovezpravy.cz/clanek/devitilety-cinan-je-rekordmanem-ve-skladani-rubikovy-kostky/
  • https://www.skritekvitek.cz/magazin/rubikova-kostka-vse-co-jste-nevedeli/
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/magazin-zivotni-styl-rubikova-kostka-historie-261888