Jste zde

Malý dětský pokoj: Palanda není jediné řešení. Vsaďte na zasouvání nebo kolejničky

dětský pokoj ve žluté barvě v podkroví Zdroj: Bigstockphoto
Vejde se do něj celý svět. A to nejen reálný, ale i ten fantastický. Dětský pokoj může být ale i pořádný oříšek. Zvlášť, když je malý a děti je více.

22. 10. 2022

Klasická česká rodina. Otec, matka, dvě děti a panelákové 3+1. Vytvořit v něm dětský pokoj, který bude funkční, pěkný, moderní a vejde se do něj všechno potřebné, je pořádně těžký úkol. Poradíme vám, jak se s ním vyrovnat.

Přiznejme si to. Dětským pokojem se nejčastěji stává jedna z nejmenších místností v bytě. S bídou patnáct metrů čtverečních (časté jsou ale i „místnosti“ o rozměrech 2x4 metry!), do kterých je potřeba naskládat dvě postele, psací stoly, úložné prostory a místo, kde bude mít dítě prostor na hraní.

bigstock-children-bedroom-52884214.jpg

vyvýšená postel
Zdroj: 
Bigstockphoto
Zvýšená postel a pod ní výsuvný stůl - i tak může vypadat praktické řešení pro malý dětský pokoj.

Touha po soukromí

Malým dětem nevadí bydlet pospolu v jedné místnosti. Naopak. S věkem ale roste potřeba soukromí a sourozenec se stává protivníkem, který si uzurpuje příliš prostoru. Část českých rodin to řeší „obětováním“ ložnice. Rodiče svou klasickou ložnici zruší, vytvoří z ní druhý dětský pokojík a sami přespávají v obývacím pokoji na velké rozkládací pohovce.

Záda pláčou, potahy pohovky také, děti sice mají soukromí, ale o to samé přišli právě rodiče. Než sáhnete po tomto radikálním řešení, zkuste zapřemýšlet, jestli by nebylo lepší „jen“ přesunout dětský pokoj do většího, třeba na úkor pokoje obývacího, a ložnici zachovat.

bigstock-children-horizontal-3624478.jpg

výsuvná lůžka
Zdroj: 
Bigstockphoto
Výsuvná lůžka umístěná nad sebou. V pokoji, který obývají menší děti, je to ideální řešení.

Pro malý prostor samozřejmě platí několik základních obecných rad: Vyvarujte se tmavých barev, robustního nábytku (velmi oblíbené jsou staré obývákové stěny, které často dosluhují právě v dětských pokojích), uzavřené skříňky raději vyměňte za police, které prostoru neubírají. Opticky prostor také zvětší sjednocené podlahy v celém bytě, nebo třeba zrcadla (ty do dětského pokoje ale raději ne).

Palandy – jsou i lepší řešení

Problémy s minimem místa v dětském pokoji často řeší palandy. Proti gustu žádný dišputát, nicméně dítě, které spí na horní posteli, může trpět problémy se spaním. Vzduch nahoře je totiž teplý a vydýchaný. I proto se stále častěji objevují palandy nižší (místo 180 centimetrů mají „jen“ okolo 150), kde problém s vydýchaným vzduchem není tak akutní.

bigstock-children-room-5531187.jpg

modrá palanda
Zdroj: 
Bigstockphoto
Odborníci doporučují volit spíše nižší palandy - a to proto, aby vzduch na té horní nebyl extrémně vydýchaný.

Postel a pracovní místo – to jsou dvě místa, která by měla být v dětském pokoji bez kompromisů. Zapomeňte na to, že byste místo kvalitní židle pořídili taburetku, nebo jedno z dětí nechali spát na rozkládací pohovce. K pracovnímu místu pak samozřejmě patří i kvalitní osvětlení (mimochodem kvalitní osvětlení dokáže místnost také opticky zvětšit).

Nový trend – zásuvná lůžka

V posledních letech se potom na trhu objevují i takzvaná zásuvná lůžka. Kdy jedno, nižší, lůžko během dne můžete zasunout pod to vyšší. Přijdete sice o nemalý úložný prostor pod postelí, ale jde o velikou úsporu místa. Tento systém se dokonce objevil i v nabídce obchodního domu IKEA.

bigstock-child-room-12964844.jpg

modrý námořnický dětský pokoj
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pozor na tmavé barvy, které dětský pokoj opticky zmenšují.

Dražší, ale ještě o stupínek sofistikovanější řešení pro rodiny, kde jsou tři a více dětí, je pak kolejničkový systém. Na kolejničkách zabudovaných na zdi jsou připevněny pracovní stolky, postele, komody a člověk může všechny části variabilně posouvat a „štosovat“ do sebe, podle toho, co má zrovna v místnosti v plánu.

Na závěr jen jedna rada: Myslete dopředu! Pokud je vaše dítě starší tří roků, nekupujte mu už titěrnou dětskou postýlku a nábytek, který odpovídá jeho aktuálnímu věku. Uběhne pár let a budete celý pokojíček zařizovat znovu!

Zdroje:

  • https://www.pokojik.cz/jak-zaridit-maly-detsky-pokoj
  • https://www.drevostavitel.cz/clanek/maly-detsky-pokoj
  • https://www.westwing.cz/inspiration/interierove-napady/zarizeni-detskeho-pokoje/maly-detsky-pokoj/
  • https://www.tvbydleni.cz/clanek/tip-jak-zaridit-maly-detsky-pokoj-v-panelaku/
  • https://www.living.cz/ma-vase-dite-pokoji-malo-mista-zname-reseni/