Jste zde

Jak skladovat koření: Pozor na teplo, nepatří ale ani do ledničky

mističky s kořením Zdroj: Bigstockphoto
Koření je velmi choulostivá surovina. O své jedinečné vlastnosti velice rychle a snadno přichází působením vlhka, tepla i světla. Skladujte koření správně a déle vám vydrží!

15. 10. 2021

Koření má v kuchyni své neodmyslitelné a nezastupitelné místo. V pokrmech plní hned několik důležitých funkcí a obvykle ho stačí opravdu malé množství. Podmínkou je však jeho správné skladování! 

bigstock-spices-various-indian-spices-412512748.jpg

koření na misce
Zdroj: 
Bigstockphoto
Koření vždy přesypte do vhodné kořenky. Papírový sáček, ve kterém ho koupíte, neochrání koření před škůdci ani před vlhkostí. 

Koření v celku vydrží mnohem déle

Kvalitní a správně uskladněné koření vydrží v plné síle poměrně dlouho. Mleté koření v kořence vydrží půl roku až rok, celé dokonce až pět let. Při nesprávných podmínkách skladování však jeho trvanlivost a s ní i jeho síla značně klesá. Koření ztrácí své specifické aroma, chuť i barvu. 

bigstock-set-of-different-aromatic-spic-427082960.jpg

koření v kořence
Zdroj: 
Bigstockphoto
Mleté koření nekupujte do zásoby! V kořence vydrží maximálně rok. 

Koření nejvíce škodí vlhko, teplo a světlo. Umístit ho tak do blízkosti varné desky, abyste ho měli neustále při ruce, není proto zrovna moc ideální. Škody napáchá nejen vysoká teplota, ale i vlhkost, která vzniká při vaření. Koření proto vždy skladujte na suchém a tmavém místě, kde se teplota pohybuje mezi 15 °C a 25 °C.

Správný výběr kořenek je neméně důležitý

Skladování v obalech, ve kterých si koření přinesete domů, není vhodné. Obvykle totiž neochrání před škůdci, kteří sáček bez problémů prokoušou, a vlhkostí, která může být příčinou toho, že koření začne plesnivět. Výjimkou jsou pouze znovu uzavíratelné sáčky se zipovým uzávěrem, který však musí výborně těsnit. 

bigstock-seasoning-spices-condiment-veg-281414629.jpg

polévkové koření
Zdroj: 
Bigstockphoto
Koření neskladujte v chladničce. Některé druhy koření mohou vlivem nízké teploty změnit svou chuť. 

Tip: Koření, které ztratilo své aroma, krátce orestujte na pánvi s kapkou oleje. Znovu se rozvoní! 

Všechny druhy koření je důležité po příchodu z obchodu přesypat do suchých, čistých a zcela prázdných kořenek. I nepatrný zbytek starého koření může to nové zcela zkazit. Nejlepší volbou jsou kořenky z keramiky, porcelánu nebo ze skla, které se snadno čistí, nenačichnou, koření uvnitř nenavlhne a vydrží dlouhodobý kontakt s agresivními silicemi, které některá koření obsahují. Podmínkou je však dobře těsnící víčko se silikonovým těsněním nebo se zabroušeným hrdlem. 

Nejméně vhodné jsou naopak kořenky, které jsou z plastu, protože absorbují pachy a hůře se čistí. 

V případě, že koření máte vystavené na poličce, zvolte kořenky, které nepropustí světlo. Průhledné kořenky, které podstatně ulehčí orientaci, zvolte jen tehdy, jestliže máte koření schované v skříňce, do které se nedostanou sluneční paprsky. 

Zdroje:

  • https://www.prozeny.cz/clanek/jak-skladovat-koreni-nejhorsi-je-mit-ho-po-ruce-75060
  • https://www.chatar-chalupar.cz/jak-ukladat-a-skladovat-koreni-a-bylinky/
  • https://blog.liebherr.com/spotrebice/cz/skladovani-koreni-bylin-7-zakladnich-tipu-pro-domacnost/
  • https://decoro.cz/jak-skladovat-koreni-a-bylinky-pro-vasi-kuchyn/
  • https://www.sportuj.com/jak-skladovat-koreni/

Související články