Jste zde

Koupelnové předložky: Perte je často. Ale zapomeňte na aviváž!

člověk stojící na předložce Zdroj: Shutterstock
Nepodceňujte výběr koupelnové předložky! Víme, z jakých materiálů můžete vybírat, a prozradíme vám, jak o ně pečovat, aby byly stále krásné a čisté.

31. 8. 2022

Výběr koupelnové předložky je důležitější než si myslíte! Při vylézání z vany nebo sprchového koutu chrání před uklouznutím na kluzké dlažbě, izolují chlad z podlahy a vaši koupelnu zútulní a doladí k dokonalosti.

K dostání jsou v mnoha velikostech, barvách i z mnoha různých materiálů, které mají své výhody i nevýhody. Pojďte se proto společně s námi podívat, jaké materiály patří k nejoblíbenějším a jak se o ně starat, aby se nestaly semeniště bakterií a jiných mikrobů. 

shutterstock_1293720877.jpg

růžová koupelnová předložka
Zdroj: 
Shutterstock
Koupelnová předložka by měla být nejen příjemná na dotek a hezké na pohled, ale také praktická a bezpečná. 

Pěnové předložky dlouho nevydrží

Pěnové předložky do koupelny patří obvykle k nejlevnějším variantám, které seženete v obchodě. Jsou měkké na dotek a snáze se čistí vlhkým hadříkem nebo důkladným opláchnutím vlažnou vodou. Navzdory pravidelnému mytí jsou však velmi náchylné k plesnivění. 

shutterstock_2082753073.jpg

šedivá koupelnová předložka
Zdroj: 
Shutterstock
Koupelnové předložky seženete v mnoha tvarech. Stále nejoblíbenější jsou však oválné nebo obdélníkové. 

Dřevěným věnujte dostatečnou péči

Koupelnové předložky ze dřeva nebo bambusu oceníte spíše jako designový, než funkční doplněk do vaší koupelny. Na došlap jsou tvrdé a v perfektním stavu obvykle dlouho nevydrží. Zvláště pokud je nenecháte po namočení dobře proschnout ve svislé poloze. Na druhou stranu se však velmi dobře čistí, a proto jsou mnohem hygieničtější než pěnové předložky. 

Textilní předložky nesušte na radiátoru

Textilní předložky patří mezi nejoblíbenější. Jsou měkké, hřejivé, savé a sehnat se dají v mnoha variantách. Mezi nejvyhledávanější však patří froté předložky a nejrůznější bavlněné varianty. Velmi vkusně však působí i huňaté předložky z polyamidu a polyakrylátu

Vždy však dbejte na to, aby spodní strana koupelnové předložky byla opatřena protiskluzovou vrstvou, které nejenže udrží předložku na stejném místě, ale také vás ochrání před nebezpečným pádem. 

Textilní předložky se vyznačují snadnou údržbou. Obvykle je lze prát v pračce při teplotě minimálně 30 stupňů Celsia s klasickým pracím prostředkem a sušit v sušičce na nejkratší program nebo volně na šňůře. Rozhodující při údržbě jsou však vždy symboly na štítku! Některé koupelnové předložky totiž zvládnou mnohem lépe i vyšší teplotu praní, která spíše zahubí nebezpečné bakterie.

shutterstock_1558454654.jpg

velká koupelnová předložka
Zdroj: 
Shutterstock
Při praní koupelnové předložky dejte pozor na vyšší teploty, které mohou zničit protiskluzovou vrstvu. 

Předložky také nikdy nebělte a zapomeňte na aviváž, která ničí protiskluzovou vrstvu. 

Tip: Koupelnovou podložku před WC ošetřete navíc i speciálními dezinfekčními prostředky na tkaniny, které zničí veškeré bakterie a viry.

Četnost praní je velmi individuální. Rozhodující je ale hlavně její umístění. Zatímco předložku umístěnou u vany postačí vyprat jednou za měsíc, předložku umístěnou u záchodové mísy je vhodné prát z hygienických důvodů minimálně jednou za týden

Zdroje:

  • https://m.magazinplus.cz/bydleni/277-nevhodna-predlozka-do-koupelny-muze-zpusobit-nejen-uraz-ale-dokonce-i-astma.html
  • https://www.wenko-shop.cz/blog/koupelnove-predlozky--jake-vybrat/
  • https://www.biano.cz/magazin/jak-pecovat-o-koupelnove-predlozky
  • https://koupelny-wc.bydleniprokazdeho.cz/vybaveni-koupelen-a-wc/koupelnove-predlozky-jak-vybirat.php
  • https://www.denik.cz/dum-a-byt/predlozka-do-koupelny-detail-na-kterem-zalezi-20180723.html