Jste zde

Bakterie v koupelně: Zlozvyky, kterými jim vytváříme ideální prostředí pro růst a množení

feng shui v koupelně Zdroj: www.bigstockphoto.com
Nepodporujte množení a růst bakterií ve vaší koupelně a vyvarujte se zlozvykům, kterými jejich počet až trojnásobně zvyšujete!

23. 12. 2020

Koupelna je jedna z nejšpinavějších místností v celém domě. Časté střídání teplot, spousta zákoutí a vlhko, které zde panuje, vytváří ideální prostředí pro růst nejrůznějších bakterií, které mohou být hrozbou pro vaše zdraví. 

Chcete-li minimalizovat množství bakterií v koupelně, vyvarujte se zlozvykům, kterými růst bakterií nevědomky podporujete, a svou pozornost zaměřte i na místa, která při běžném úklidu opomíjíte. Rizikové jsou nejen mokré osušky na háčcích, ale i vypínače, kliky, zrcadla a vodovodní kohoutky.

bigstock-hand-sanitizer-coronavirus-spr-356038961.jpg

pumpička na mýdlo
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Pumpička na mýdlo je jedna z prvních věcí, na kterou sáhneme po příchodu z venku, a přesto na její dezinfekci velmi často zapomínáme! 

Při splachování přiklopte záchodovou mísu! 

Věděli jste, že při spláchnutí toalety se bakterie a nečistoty ze záchodové mísy mohou vymrštit až do vzdálenosti dvou metrů a infikovat tak předměty, které jsou v její blízkosti? Nebezpečné bakterie se tak mohou dostat nejen na podlahu, ale i na osušky, koupelnové předložky a zubní kartáčky.

bigstock-modern-luxury-bathroom-with-fl-17052461.jpg

záchod a sprchový kout
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Spojení koupelny s toaletou vyžaduje častější úklid. Bakterie, které se vymrští při každém spláchnutí, mohou ulpět na veškerém vybavení, a to včetně zubních kartáčků. 

Schovat zubní kartáčky do skříňky nebo do plastového krytu však není řešení. Zubní kartáčky nikdy neskladujte v blízkosti toalety ani v uzavřené skříňce nebo plastovém krytu. Kartáček musí po každém použití důkladně vyschnout! Pokud zůstane vlhký, nahráváte nebezpečným bakteriím. 

Zubní kartáček proto po každém použití důkladně propláchněte horkou vodou a skladujte ho ve svislé poloze na otevřeném místě, aby štětiny mohly důkladně vyschnout. Jednou za měsíc starý kartáček vyměňte za nový a důkladně vyčistěte držáky na kartáčky nebo kelímky, do kterých kartáčky ukládáte. I ony jsou totiž obrovským semeništěm bakterií. 

bigstock-white-urinal-and-washbasin-and-301429924.jpg

krásná světlá koupelna
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Při úklidu koupelny nezapomeňte nadzvednout lahvičky od šamponu, kondicionéru i sprchového gelu. Ukrývají pod sebou celou řadu nečistot a bakterií. 

Totéž platí i o vašich osuškách a ručnících! Čisté ručníky skladujte uzavřené ve skříňkách, nikoliv v otevřených policích, a naopak vlhké ručníky vždy pověste na šňůru nebo na topný žebřík, aby zcela vyschly. A samozřejmě dbejte na jejich pravidelnou výměnu! Ideálním intervalem jsou tři až čtyři dny

Žínky a mycí houby jsou líheň bakterií!

Mycí houby je dobré měnit minimálně jednou za šest týdnů! Zbytky staré kůže, nečistoty, struktura mycí houby, vlhko a teplo uvnitř houby společně tvoří dokonalé prostředí pro množení bakterií, plísní a kvasinek.

Tomu nenahrává ani fakt, že mycí houbu většina z nás nechává položenou na okraji vany v domnění, že časem uschne. Věřte tomu, že neuschne! Mycí houbu je nutné po každém použití důkladně propláchnout a nechat ji zavěšenou zcela vyschnout. 

Hadrové žínky doporučujeme jednou týdně vyprat na vysokou teplotu, která zničí většinu mikroorganismů. 

Sprchový závěs po sprchování nestahujte na jednu stranu!

Sprchový závěs po každém sprchování roztáhněte, aby důkladně uschnul, a jednou za tři měsíce ho vyperte spolu s koupelnovými rohožkami na nejvyšší možnou teplotu. Zbavíte se tak nejen vodního kamene a skvrn, ale i všudypřítomných bakterií. 

Závěs, který nelze prát v pračce, vyperte ručně nebo ho postříkejte od shora dolů dezinfekcí.