Jste zde

Kotrč kadeřavý: Houba, která vypadá jako mozek, vám může vydělat balík

kotrč kadeřavý v lese Zdroj: Shutterstock
Kotrč kadeřavý je vzácná a velice chutná houba, na kterou můžete narazit při toulkách po našich lesích. Pojďte spolu s námi zjistit, jak vypadá, abyste ji příště už nepřehlédli.

25. 9. 2022

Kotrč kadeřavý je jedlá chorošovitá houba, která parazituje na kořenech nebo na starých pařezech borovic. V lese na ni můžete narazit od července do listopadu a díky jejího charakteristického vzhledu ji poznáte už z dálky. Najít ji chce však trochu štěstí. 

shutterstock_514312498.jpg

kotrč v lese
Zdroj: 
Shutterstock
Kotrč patří mezi jednu z nejchutnějších hub, za kterou jsou mnozí kuchaři ochotni zaplatit i více než tisíc korun.

Kotrč si nespletete!

Kotrč je pozoruhodná houba, kterou si rozhodně nespletete. Plodnice, které je tvořena plochými větévkami, svým vzhledem i barvou připomíná hlavu květáku nebo lidský mozek. V mládí je bělavá nebo krémová, vlivem stáří se však postupně zbarvuje do hněda. Dorůst může až 30 cm a vážit může přes 6 kilogramů. Nebývá červivá a nehnije

shutterstock_325367210.jpg

kotrč kadeřavý v lese
Zdroj: 
Shutterstock
Cena kotrče záleží na velikosti a na kvalitě, ale rozhodně se pro něj vyplatí shýbnout.  

Téměř vždy roste v blízkosti borovic. Na rozdíl od jiných druhů kotrčů, které jsou sice jedlé, ale ohrožené, a proto je jejich sběr zakázán. Konkrétně se jedná o kotrč němcův a štěrbákový, kteří parazitují na kořenech jedle, popř. smrků, dubů a buků. 

shutterstock_773325820.jpg

kotrč na pařezu
Zdroj: 
Shutterstock
Kotrč hledejte ve starších borových lesích u kořenů stromů. 

Stojí za to, naučit se ho sbírat

Kotrč má jemnou kořeněnou vůni a velmi lahodnou chuť, která připomíná lískové oříšky. Nejlahodnější a mezi kuchaři nejvíce ceněné jsou však jen krémově bělavé plodnice, které můžete smažit i sušit nebo si z nich můžete připravit vynikající falešnou dršťkovou, v níž kotrče plně nahradí dršťky. A jak na ni?

V hrnci rozpusťte sádlo, přidejte na jemno nakrájenou cibuli a orestujte ji do růžova. Přidejte sůl, mletý kmín a mletou sladkou papriky. Po pár minutách vše zalijte kuřecím vývarem a nechte chvíli povařit. Poté přidejte nakrájený a očištěný kotrč a vařte ho 8-10 minut, dokud nezměkne. Na závěr polévku zahustěte jíškou a dolaďte ji solí, pepřem, česnekem, majoránkou a petrželkou. 

Tip: Místo, kde jste našli kotrč, si dobře zapamatujte! Po nějakém čase tam pravděpodobně vyroste znovu. 

Jedinou nevýhodou kotrče je, že se špatně čistí. Zbavit veškeré záhyby hmyzu, jehličí, listů, substrátu a dalších nečistot je zdlouhavé a pracné, ale rozhodně stojí za to. 

Využijte i její léčivou sílu

Kotrč je nejen chutný, ale také zdravý. Látky, které obsahuje, mají protiplísňové i antibakteriální účinky, a dokonce chrání tělo před rakovinou. Dále také podporuje krvetvorbu, hojí rány a má pozitivní vliv na pleť. 

Tip: Abyste kotrč zbavili všech nečistot, ponořte ho na několik hodin do vody nebo ho opatrně osprchujte. 

Zdroje:

  • https://www.houby-rostou.cz/kotrc-houba-wiki-atlas-hub/
  • https://living.iprima.cz/zahrada/kotrc-je-chutove-skvela-houba-co-z-ni-uvarit-a-jak-nam-muze-zdravotne-pomoct
  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/14944-kotrc-kaderavy-lahodny-klenot-z-nasich-lesu-vykupuje-se-za-tisice-a-je-skvely-pro-nase-zdravi
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Kotr%C4%8D_kade%C5%99av%C3%BD
  • https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/kotrc-kaderavy-30001007.html