Jste zde

Jak zazimovat levanduli: Zastřihněte ji a tu v květináčích klidně zakopejte do záhonu

zazimování levandule Zdroj: Shutterstock
Nezapomeňte zazimovat levanduli! Naposledy ji zastřihněte a vytvořte jí vhodné podmínky, které jí umožní přežít zimu bez úhony.

23. 10. 2023

Levandule je skromná rostlina původem ze Středomoří, jejíž pěstování není nikterak náročné. Před příchodem zimy je však vhodné rostlině dopřát alespoň trochu péče, aby vám nezmrzla a na jaře opět obrostla novými výhonky. 

shutterstock_283478249.jpg

péče o levanduli
Zdroj: 
Shutterstock
Levanduli pravidelně zastřihujte, abyste docílili krásného tvaru i spousty nových výhonů a květů. 

Dopřejte jí lehký sestřih

Před příchodem prvních mrazů levanduli seřízněte, aby vám zhoustla, zůstala kompaktní a bohatě kvetla. Neprovádějte však žádný dramatický a hluboký řez! Mezi zářím a listopadem pouze odstraňte všechny odkvetlé květy a konce větviček zkraťte zhruba o 5 až 7 centimetrů.

Nikdy ale nezasahujte do dřevnaté části stonku! Pokud byste ustřihli i dřevnatou část, nemusela by se rostlina stihnout zacelit a mohli byste o ni přijít. 

shutterstock_2178866591.jpg

vyrostlá levandule
Zdroj: 
Shutterstock
Vzrostlé a dobře zakořeněné levandule zvládají zimu v našich klimatických podmínkách bez větších potíží.

Mladé sazenice přikryjte geotextilií

Levandule, která je zasazená v záhoně, je mnohem odolnější, a pokud udeří silné mrazy, pravděpodobně přežije, i kdybyste se o ni nijak zvlášť před příchodem zimy nepostarali. To ovšem platí jen pro starší a dobře zakořeněné exempláře.

Levandulím přihrňte novou dávkou hlíny, mírně je přihnojte, abyste jim dodali živiny, a kmínek i kořeny zakryjte chvojím, popřípadě rostliny zakryjte několika vrstvami geotextilie, která je prodyšná a nebrání průchodu světla. K přikrytí nikdy nepoužívejte listí ani posekanou trávu, která by zadržovala vlhkost. Levandule by mohly chytit plíseň

shutterstock_2309087219.jpg

mladé levandule
Zdroj: 
Shutterstock
Mladé rostliny a rostliny, které jsou v květináči či v truhlíku, vyžadují přes zimu mnohem větší péči než rostliny v záhoně. 

Levandule v květináči jsou citlivky

Rostliny, které jsou v květináči či v truhlíku, vyžadují pečlivé zazimování vždy! Mráz totiž k rostlině přichází ze všech stran, a pokud teplota klesne hluboko pod nulu, může květináč promrznout během jedné jediné noci, na což jsou kořeny levandulí obzvlášť velmi citlivé. 

Existuje několik způsobů, jak je zazimovat. Pokud rostliny chcete ponechat venku, najděte jim místo, které bude chráněné před větrem i srážkami, a květináč pečlivě obalte pytlovinou nebo jiným materiálem, který udrží kořeny v teple.

Pokud byste však chtěli vašim rostlinám poskytnout opravdu stoprocentní ochranu, můžete je přemístit do chladné a světlé místnosti u vás doma. Ideální je například nevytápěná chodba, zasklená lodžie nebo veranda. Vždy však mějte na paměti, že teplota v místnosti nesmí nikdy přesáhnout 15 stupňů Celsia, abyste levandule neprobudili z vegetačního klidu. 

Třetí možností je pak levandule v květináči přechodně zasadit přímo do záhonu

Při střihu se snažte zachovat kulatý tvar

Na jaře, když už nehrozí přízemní mrazíky, rostliny odkryjte, popřípadě je přemístěte na jejich původní místo, a zastřihněte je, abyste docílili hustoty i spousty nových výhonů a květů. Nedostatečný a nepravidelný řez způsobí, že vám z levandulí vyrostou dřevnaté nevzhledné keříky. 

Zdroje:

  • https://hobby.instory.cz/5139-zazimujte-levandule-na-zahrade-i-v-truhliku-spravne-pristi-rok-vas-odmeni-zaplavou-kvetu.html
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-zazimovat-levanduli-na-zahrade-i-v-kvetinaci-na-co-si-musime-dat-pozor
  • https://www.dumazahrada.cz/clanek/jak-zazimovat-levanduli-20221031.html
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-zazimovat-levanduli-30001012.html
  • https://m.magazinplus.cz/hobby/1692-zazimovani-levandule-na-co-si-dat-velky-pozor-a-jak-bylinu-pres-zimu-ochranit.html