Jste zde

Jak vyzrát na barvy v bytě (4. díl): Jaké barvy se hodí do konkrétních místností?

Zdroj: www.trends-design.com

Každá místnost má svá specifika. A proto by se měl člověk při výběru barvy, ve které ji vybaví, řídit tím, jak na nás, naši aktivitu, naše smysly a naši psychiku, ta které konkrétní barva působí.

12. 4. 2013

V minulých dílech našeho miniseriálu (odkazy na ně najdete v těle článku) jsme řešili jak obecné rady a poučky, které platí nejen pro bytový design, zkoumali jsme vliv světlých a tmavých barev, barev teplých i studených. Dnes se konkrétní barvy pokusíme napasovat do konkrétních místností.

Nicméně, ještě předtím pár posledních obecných slov. Při výběru barvy počítejte s tím, že prázdná místnost vypadá méně prostorně, než místnost zabydlená. I toto je potřeba brát v potaz. Vymalovali jste a teď stojíte v prázdné místnosti a máte pocit, že na vás stěny padají? Ještě nemusíte zoufat – na vině může totiž být právě tento jev.

jak-na-barvy-4.2

Dětský pokoj vybavte jasnými a pestrými barvami - jako třeba v tomto případě. Naopak šetřete tmavými tóny. Zdroj: www.catalogs.com

Hrajte si s výškou místnosti

Pro každou místnost pak platí zlaté základní pravidlo (ostatně zmiňovali jsme se o něm už v předchozích článcích) – nejsvětlejší plochou by měl být vždycky strop, v opozici by měla být nejtmavší podlaha. Barva stěn by měla být někde mezi.

Pokud vás trápí to, že máte doma příliš vysoké stropy, pak jejich barvu rozšiřte i na horní část bočních stěn – místnost se opticky zmenší. A toto pravidlo platí i naopak – nízké stropy opticky „vytáhnete nahoru“ tím, že barvu stěn použijete i na okrajové části stropu.

komandor-vyprodej-2

Zdroj: Komandor.cz

Pojďme teď už ale ke konkrétním místnostem.

Modrá do ložnice, žlutá do koupelny

Ložnice je místo, kde bychom měli relaxovat a odpočívat, proto vybírejte barvy právě s ohledem na tuto skutečnost. Rozhodně se vyhněte žluté barvě, která způsobuje nespavost. Dobrou službu vám naopak udělají barvy v tónech zelené a modré.

jak-na-barvy-4.3

Pokud si vymalujete koupelnu červenou barvou, pak prý ráno budete rychlejší. Zdroj: www.bathroom-designs-ideas.com

Trávíte ráno hodiny a hodiny v koupelně? I s tím vám mohou barvy pomoci. Pokud totiž vymalujete barvami, které člověka zrychlují, pak budete hotovi během chvilky. A jaké barvy to jsou? Člověka prý zrychluje třeba žlutá, nebo červená. Pokud ale máte koupelnu jako místo pro relax, pak vsaďte na osvědčenou klasiku v podobě modré a zelené.

Předsíň je místo, které o vás řekne návštěvě to první. Předsíně obvykle navíc bývají malé. Vyhněte se tedy tmavým barvám a barvám, které by mohly působit agresivně, případně depresivně. Dobrou volbou jsou naopak přírodní světlé tóny.

Kuchyň do oranžova, pracovnu zeleně

Obývací pokoj je místo, kde jsou pravidla pro použití barev asi nejvolnější. U něj záleží opravdu hodně na tom, jak chcete, aby působil, a jaké pocity vyvolával. Chcete působit jako boháči? Vsaďte na fialovou, která je barvou luxusu. Žlutá zase podporuje kreativitu a komunikační dovednosti – návštěvám se u vás bude líbit.

jak-na-barvy-3.5

Hra kontrastů světlé a tmavé barvy - ano, ale s mírou. Jako v tomto případě. Zdroj: minimalisti.com

U kuchyně vyberte barvy, které podporují chuť k jídlu – pokud tedy zrovna nemáte v plánu hubnout – barvou, která povzbudí vaše chuťové pohárky a zároveň je považována i za barvu komunikace, je oranžová. Modrá a bílá naopak patří k barvám, které chuť k jídlu potlačují. Ideální barevná kombinace pro dietáře.

V dětském pokoji se rozhodně vyhněte tmavým barvám. Děti je nemají rády a vyvolávají v nich negativní pocity. Dál pak uvažjte nad tím, jestli je vaše ratolest kliďas, až flegmatik, nebo hyperaktivní ďábel. Hyperaktivní dítě totiž dokážou zklidnit pastelové barvy, přespříliš klidné dítě ale tato brevná kombinace utlumí až příliš – v tomto případě raději volte barvy pestré, jasné a syté.

Pracovna je místo, kde by vás nic nemělo rozptylovat. Proto se vyhněte přehnaným kontrastům. Fialová na stěnách by pak mohla vyvolávat konflikty – pokud tedy v pracovně zároveň jednáte s klienty, nepoužívejte ji. Dobrou volbou je zelená – nemělo by jí být tolik, jinak vás zrelaxuje do takové míry, že nic neuděláte. Podobně pak působí i barevně naprosto neutrální prostor – pomalu, ale jistě vás uspí. 

Není vám barevná typologie tak úplně jasná? Zeptejte se na ideální barvy právě pro váš byt naší designérky Kateřiny Pečeňové v online Poradně!