Jste zde

Jak vyrobit sliz? Nechutnou hračku pro děti zvládnete i doma

sliz v misce Zdroj: Bigstockphoto
Některé moderní hračky jsou neuvěřitelné. Sliz na hraní ale patří k těm, které dokážou děti i v hektickém dni a stresovém prostředí uklidnit. Když se k tomu přidá i tvořivý duch, tím lépe. Jak ho tedy vyrobit doma?

5. 5. 2021

Sliz na hraní vlastně není žádná novinka, na trhu se údajně objevil už během 70. let 20. století. Každý, kdo si hrál s modelínou, trošku ví, co od něj čekat. Sliz má mít sice jinou tuhost, takže z něj nic stálého pravděpodobně nebude, tvarovat hmotu ku obrazu svému ale může být nadmíru prospěšné.

Uvidíte, že když svému dítku pomůžete domácí sliz vytvořit, hmota se vám zalíbí a rádi si ji taky párkrát zmáčknete, stejně jako se vám mezi prsty dost možná před nedávnem zadřel fidget spinner. 

Dalším plusem je, že děti toužící po slizu nenásilně odtáhnete od internetu, z něhož se na ně valí jeden podnět ke zpracování za druhým. Pak není divu, že je uklidní pasivní zaboření ruček do amorfní hmoty.

bigstock-blonde-girl-hold-purple-slime-409516240.jpg

domácí sliz se třpytkami
Zdroj: 
Bigstockphoto
Domácí sliz si můžete doladit podle preferencí. Miluje vaše dítko třpytky? Šup tam s nimi!

Výroba slizu není nijak složitá a můžete k tomu rovnou i přizvat děti. Hrát si s hračkou, kterou si společně s vámi vyrobí, to je přece fajn! 

Poctivý domácí sliz vymazlete společně

Takový domácí sliz navíc může vypadat, jak si vaše ratolest bude zrovna přát. Nebude tak odkázána na trh a jeho nabídku. 

Co potřebujete: lepidlo, tekutý prací gel, pěnu na holení, potravinářské barvivo, třpytky (ty samozřejmě nejsou povinné), mísu a lžíci

Jak na to?

  • Do mísy dejte hrnek lepidla a na něj pak nastříkejte kopeček pěny na holení.
  • Opatrně po troškách vmíchejte prací gel. Jakmile vlijete celou odměrku, poctivě míchejte, ať je každý kousíček slizu ve finále stejný.
  • Přidejte barvu a třpytky.
  • Míchejte, dokud se směs nebude sama odlepovat od stěn. Můžete to provést lžící, ale i rukama. 

bigstock-girl-stretching-blue-glitter-s-394466987.jpg

modrý domácí sliz
Zdroj: 
Bigstockphoto
Základem pro sliz může být roztok na kontaktní čočky i tekuté mýdlo.

Sliz ukládejte do uzavřené nádoby nebo do nepropustného sáčku. Při kontaktu se vzduchem by totiž sesychal a tvrdnul. Takhle vydrží i dva měsíce a pak si můžete tenhle jednoduchý postup zopakovat.

Pak je tu ještě jedna možnost. Sliz si totiž můžete v pohodě vyrobit z mýdla. Postup je stejný jako u předchozího tvoření, jen smícháte lepidlo, jedlou sodu, tekuté mýdlo a barvivo, případně třpytky.

A nakonec ještě sliz z roztoku na kontaktní čočky. Pokud se vám doma „válí“ nějaký nevyužitý nebo ho prostě pro radost svých dětí obětujete, můžete ho trošku přimíchat ke směsi z lepidla, sody, vody, barviva a třpytek. Paráda je na světě!