Jste zde

Jak vybrat interiérové a venkovní osvětlení: Pozor na chyby, které dělá každý

Zdroj: www.hornbach.cz
Vybrat osvětlení do interiéru tak, aby podtrhlo náladu a styl, je docela věda. Abyste se v širokém sortimentu lépe zorientovali, připravili jsme pro vás přehled toho nejdůležitějšího, na co narazíte v oddělení světel.

3. 8. 2018

Interiérová světla a jejich stínidla se vyrábí z mnoha materiálů. Někomu vyhovuje klasika a vintage, někdo zapátrá po industriálním stylu nebo si recykluje starou lampu z půdy.

V obchodech jsou nejčastěji vystavená skleněná svítidla, robustní stínidla zastupuje ocel, klasiku pak tkanina s kovovou výztuží nebo plast. Levnější variantou jsou světla se stínidly z papíru a horkou novinkou jsou světla se stínidly z betonu.

Zdroj: www.hornbach.cz

Jaké světlo do obýváku a kuchyně?

Nejvýraznějším světelným zdrojem v místnosti by měly být lustry a závěsná osvětlení. Tento typ osvětlení je zavěšený na lanku nebo tyči a zároveň je výrazným prvkem interiéru. Podle typu a materiálu lustru je nutné, abyste počítali s pevností závěsu (hlavně u robustnějších typů), délkou závěsu (tu si můžete nastavit podle svých potřeb) a umístěním v místnosti.

Mrkněte na další interiérové rady: Posuvné dveře vám ušetří centimetry, bezpečnostní zachrání majetek

Na stěnách vám velkou parádu určitě udělá nástěnné osvětlení, kterému se také říká přisazené. Nevidíte u něj ani lanko, ani kabel, protože je ke stropu nebo ke stěně „přilepené“. Oproti lustru a dalším závěsným osvětlením vám nástěnné osvětlení neosvětlí tak velké plochy a nebude tak výrazným estetickým prvkem interiéru. Hodí se tedy do místností, kde nebudete trávit čas čtením knížek.

Zdroj: www.hornbach.cz

Velmi flexibilní typ světla je osvětlení bodové.  Vyrábí se v různých variantách, od jednobodových až po vícebodové. Dnes si už můžete počet světel, kolejnice i spojky variabilně poskládat dle svého vkusu a potřeb. Existuje i speciální typ bodovek, který má šetrný LED zdroj a nevydává velké množství tepla. Díky tomu ho můžete zapustit i do podhledů ze sádrokartonových desek.

LED osvětlení nebo klasickou žárovku?

Nové technologie světelných zdrojů vyžadují pro vytvoření stejného množství světla výrazně méně energie než běžná žárovka. Při výběru svého světelného zdroje se dívejte na údaj o toku světla v lumenech, který uvádí, jak světlý světelný zdroj je.

Zdroj: www.bigstockphoto.com

Mezi zástupce tohoto osvětlení patří i LED panely, které skvěle nahradí hlavní svítidlo v místnosti. Instalují se nejčastěji jako podhledové svítidlo (umístěné v sádrokartonu, případně ve zdi).

LED pásky nejvíce oceníte jako orientační světlo. Jsou to vlastně LED diody, které jsou zapuštěné do samolepicího pásku. Ten je velmi ohebný a můžete ho instalovat i do méně přístupných částí (schodiště, kuchyňské linky).

Jak osvětlit zahradu a příjezdovou cestu?

Venkovní nástěnné osvětlení a závěsné osvětlení vybírejte nejlépe takové, které má pohybové čidlo nebo soumrakový senzor. Světlo tak sepne ve chvíli, kdy ho opravdu potřebujete. Svítidla mají LEDkový zdroj, jsou úsporná a dokážou svítit i na několik metrů a do několika směrů.

Zdroj: www.hornbach.cz

Solární osvětlení se přes den na zahradě, balkóně nebo terase nabije a po soumraku prostor dobře osvětlí. A to každý den až do vybití baterie. Je sice levnější a velmi úspornou variantou venkovního osvětlení, neovlivníte ale chvíli, kdy opravdu potřebujete mít zahradu osvětlenou.

Sloupové osvětlení vybírejte podle toho, jakou plochu chcete mít osvětlenou. Vysoké se budou hodit na příjezdové cesty a nízké jako lemování záhonů a vzdálených zákoutí.

Při výběru osvětlení tedy myslete nejen na to, která žárovka vám ušetří energii, ale také na to, co zrovna patří k trendům a jak se konkrétní světlo hodí k vašemu stylu.