Jste zde

Unaveni sluncem: 6 tipů pro výběr markýzy

Zdroj: www.hornbach.cz
Dnes představuje markýza nejen ochranu proti slunci, ale i ochranu proti pohledům zvědavců. Navíc často celý objekt opticky zhodnocuje. Abyste vybrali tu, která bude ladit s vaším domem, terasou a zahradou, připravili jsme pro vás nejdůležitější informace

15. 7. 2018

Pokud už vám klimatizace ani ventilátor nezvládají zpříjemňovat horké letní dny, zkuste to ještě vylepšit markýzou.

Jaký typ markýzy vybrat?

Výběr jednotlivých druhů barev, dekorů a velikostí je obrovský. Vyrábějí se nejen kazetové kloubové, pouzdrové a balkónové markýzy, ale také markýzy upínací nebo s padacími rameny.

Potah kazetové markýzy chrání před větrem a působením počasí kazeta, do které se potah navinuje. Dobře se hodí na otevřenou stranu vašeho domu, která je vystavena působení povětrnostních vlivů. Nevýhodou může být její omezený výsuv.

Mrkněte se také na 4 tipy, jak si užít volný čas na zahradě

Zdroj: hornbach.cz

U polokazetové markýzy jsou pohon, navíjecí válec a navinutá textilie optimálně chráněny pouzdrem. Otevřená markýza s kloubovými rameny má potah upnutý mezi alespoň dvě kloubová ramena. Ostatní markýzy, jako jsou upínací markýzy, balkónové markýzy, markýzy s padacími rameny, pravoúhlé markýzy, fasádní markýzy nebo boční rolety jsou ideální variantou pro všechny, kteří požadují individuální řešení. U upínacích, balkónových markýz a markýz s padacími rameny nemusíte například vrtat do zdi.

Jaké rozměry potřebujete před nákupem znát?

Při výběru markýzy je důležité znát výšku a šířku zastíněné plochy. Markýzu pak umístěte tak, aby její podchodná výška byla 2,2 metrů i při celkovém vysunutí. Vybrat si můžete z několika šířek a různě velkých výsuvů nebo si nechat markýzu zhotovit na individuální rozměry.

Přemýšlíte o klimatizaci? Tak si nejdřív zodpovězte 3 otázky při výběru klimatizace do bytu

Zdroj: www.hornbach.cz

Jak lze markýzu ovládat?

U modelů klikovým pohonem se vyžaduje vaše fyzická aktivita. Markýza se zasouvá a vysouvá točením klikou. Toto ovládání je vhodné pro menší markýzy bez nosného profilu. Modely s elektrickým motorem a vypínačem vám uleví od náročného točení klikou. Stačí jen vstát a stisknout vypínač. Markýzy dálkově ovládaným motorem a dálkovým ovládáním můžete obsluhovat z pohodlí lehátka.

Jak se o markýzu dobře starat?

Nejdůležitější je, abyste markýzu zabezpečili při silném větru, dešti, sněžení, námraze nebo bouřce. Markýzy splňují požadavky technické třídy 2 - odolnost proti větru, což představuje rychlost větru do 10 m/s, v každém případě by měla být v extrémním počasí zatažená.

Zdroj: www.hornbach.cz

Akrylová látka na vaší markýze je sice odolná proti UV záření a zároveň ošetřená vodoodpudivou impregnací, i tak je ale nutné potah markýzy v době vaší nepřítomnosti před vlivy počasí chránit.

Látku u kazetových markýz chrání v zataženém stavu kryt, nad otevřené markýzy je kvůli rozmarům počasí a odolnosti látky dobré umístit nějakou stříšku. Některé potahové látky jsou omyvatelné vodou, skvrny byste měli i tak odstraňovat za sucha, a to tvrdým kartáčem.

Zdroj: hornbach.cz

Plísním na látce zamezíte tím, že markýzu budete vždy zasouvat suchou. Dodržujte předepsaný sklon. V případě deště tak zamezíte vodním kapsám. I tak je lepší, pokud na markýzu pršet nebude. Pevné elektrické instalace markýz musí provést podle VDE 100 certifikovaný elektrikář. Přitom je nutné dbát na přiložené pokyny k montáži.

Jaké příslušenství lze dokoupit?

Můžete se rozhodnout pro vhodné příslušenství, například pro ochrannou střechu, tepelný zářič pro chladné dny a mobilní klimatizaci nebo ochlazovač vzduchu pro ty nesnesitelně horké. K dostání je také speciální upevnění na stěnu či střešní krokev. K markýzám na elektrický pohon můžete přikoupit i větrné nebo sluneční čidlo, které v případě, že jste zapomněli markýzu zatáhnout, automaticky markýzu zatáhne nebo naopak vysune.