Jste zde

Jak vybrat brusku do dílny: Flexa je základ, ale co dál?

bruska v domácí dílně Zdroj: Shutterstock
Jste pravý a nefalšovaný český kutil? Pak určitě víte, že vaše zlaté ručičky nezmůžou všechno a často je potřeba přizvat si k práci pořádné pomocníky. Jedním z nich může být bruska. A ta není jen jedna. Jaké druhy existují a k čemu je využijete?

3. 2. 2023

Jestli s kutěním nebo aspoň s bruskami teprve začínáte, případně jste si zatím vystačili s jedním druhem brusky, máme pro vás šikovného jednoduchého průvodce, díky kterému se zorientujete.

Než ale začneme, podívejme se ještě na vlastnosti, které se vyplatí při výběru brusky obecně nepodcenit. Jde o:

  • Příkon: Pro občasnou práci s měkčím materiálem vám bude stačit bruska s nižším výkonem (a tedy příkonem). Jestli ale plánujete brusku využívat často a intenzivně, nešetřete na příkonu. S ním pak zároveň stoupá i hmotnost brusky a její cena.
  • Jednoruční vs. obouruční bruska: Na menší plochy, rohy a hrany vám bude stačit jednoruční bruska (ta je i lehčí a snáz se s ní manipuluje, ale nebývá tak výkonná), obouruční bruska bývá těžší a výkonnější, ale obvykle se s ní pracuje v horizontální poloze, takže vyšší hmotnost ničemu nevadí.
  • Sběrná nádoba na materiál: Jestli za sebou nechcete nechat zaneřáděnou dílnu nebo pracovní místo, bude se vám hodit nádoba nebo sáček na opracovaný materiál.

shutterstock_2060295887.jpg

bruska na dřevo
Zdroj: 
Shutterstock
Mezi hobby, poloprofesionálními a profi bruskami je velký rozdíl. Vybírejte proto pečlivě.

Úhlová bruska

Úhlová bruska nebo taky lidově flexa, to je absolutní základ veškerého opracovávání materiálů. Broušení a řezání jí nedělá problém, a když si vyberete vhodný řezný nebo brusný kotouč, poradí si s kovy, plasty, dřevem, keramikou nebo betonem.

Než sáhnete po flexe, ještě se zaměřte na průměr řezného kotouče:

  • Průměr 230 mm: dvouruční bruska, hluboký řez, ale vyšší hmotnost. Pomůže vám s řezbou zámkové dlažby, betonu a velkých kusů kovu. Hloubka řezu je 7,5 cm. 
  • Průměr 150 mm: jednoruční bruska s hloubkou řezu 3,5 cm. 
  • Průměr 125 mm: univerzální bruska, nízká hmotnost, snadná manipulace při práci. Její doménou je řez plochých profilů nebo tenkých trubek. Hloubka řezu je 2,5 cm.
  • Průměr 115 mm: malou hloubku řezu (2 cm) tady vynahradí velice snadná manipulace a možnost pracovat s bruskou i na hůř přístupných místech. 

Vychytávky, které vás u úhlové brusky potěší: doběhová brzda, která urychlí zastavení kotouče, ochrana proti opětovnému zapnutí, regulace otáček, antivibrační rukojeť a další.

Na okamžik se ještě zastavme u materiálu samotného kotouče. Pravděpodobně by vám pomohl i některý z univerzálních, nicméně například na opracování velmi tvrdých materiálů se hodí diamantový kotouč.

Na broušení, odstraňování starých nátěrů nebo čištění od rzi je fajn mít lamelový kotouč, na práci se dřevem pak speciální kotouč na dřevo, ačkoli i s ním si poradí zmíněný lamelový kotouč.

Přímá bruska

Přímá bruska je výborným parťákem v hůř dostupných místech, která jsou navíc i členitá. Poradí si prakticky se všemi materiály, radost udělá těm, kteří chtějí opravovat nebo dělat modelářské práce, dobře se s nimi taky brousí odlitky a sváry.

S podobnou konstrukcí, jakou má přímá bruska, se setkáte i u minibrusek – ty jsou navíc ještě lehčí a menší, takže se dají v pohodě ovládat jednou rukou.

shutterstock_2177450323.jpg

aku bruska
Zdroj: 
Shutterstock
I brusku můžete pořídit v aku provedení. Má to nesporné výhody, ale i omezení.

Vibrační bruska

Základem vibrační brusky je brusná deska s upevněným brusným papírem, která při práci využívá vibrace. Je perfektní na dřevo, kovy a taky vybrané stavební materiály. Když budete chtít opracovávat velké plochy, sáhněte po obdélníkové brusné desce, při práci na hranách a v rozích se vám bude hodit spíš zašpičatělá deska.

Excentrická bruska

Excentrická bruska je hodně podobná brusce vibrační, ale pohyb její brusné desky je o něco složitější – kmitá a k tomu ještě rotuje po malé kružnici. Moc s ní neuspějete v rozích, zato si ale poradí s oblými povrchy, které zanechává hladké a čisté.

Pásová bruska

Pásová bruska staví na práci pohyblivého brusného pásu a nejvíc vám pomůže s opracováním velkých a dlouhých ploch, zejména ze dřeva, plastu a kovu. S touhle bruskou jde ale vždy „jen“ o hrubou práci, takže k dalšímu opracování je třeba mít ještě jiný nástroj.

Stolní bruska

Samostatnou kategorii tvoří bruska na sádrokarton, kterou poznáte podle teleskopického držadla. Pomůže vám s broušením sádrových a vápenných omítek, s odstraňováním nátěrů a tapet a poradí si i se sádrovým tmelem. 

Další možnosti, které při výběru brusky máte

Jakmile se pustíte do výběru brusky, určitě narazíte třeba i na akumulátorové brusky, které mají jednu ohromnou výhodu – můžete s nimi v pohodě pracovat i tam, kde není elektřina. Navíc vás nebude v pohybu limitovat kabel. Zároveň je ale třeba počítat s tím, že bruska nemusí podávat stejný výkon po celou dobu práce a pracovat nebude vůbec, když jí necháte vybít akumulátor.

A až budete mít vybranou brusku, zaměřte se i na příslušenství, s nímž i obyčejnou brusku proměníte v parťáka k nezaplacení. 

Použité zdroje:

  • https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-jak-na-to-jak-vybrat-spravnou-brusku-345947
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Bruska
  • https://www.hornbach.cz/navody/jak-vybrat-brusku/